Mazot Gübre Desteği Ne Kadar? Hangi İllere Verilecek? Destek Hesaplama Tablosu

A+
A-
Mazot Gübre Desteği Ne Kadar? Hangi İllere Verilecek? Destek Hesaplama Tablosu

2020 Gübre Mazot Desteği Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekler adı altında yürüttüğü Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilerin üretim maliyetlerini düşürmek, üretimin devamlılığını sağlamak için belirlenen bazı ürünleri üreten çiftçiye destek olmak amacıyla başlattığı 2020 mazot ve gübre desteği ülkemiz tarımını canlandırmak ve çiftçiye katkı sağlamak açısından çok ciddi bir atılımdır.

2020 Gübre Mazot Desteği İçin Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı Olmak Gerekir Mi?

Bütün tarımsal desteklerde olduğu gibi gübre ve mazot desteği alabilmek için de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir. Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçi bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne destekten yararlanmak için dilekçe verir ve diğer gerekli evraklarla başvuru sürecini tamamlar. Kaydı olmayan çiftçi ise çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak için yine bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne istenen belgelerle birlikte başvurur. Destek başvurusu tamamlandıktan sonra gerekli incelemeler yapılır ve uygun olduğu anlaşılınca çiftçinin hesabına destek tutarı aktarılır.

mazot ve gübre desteği alma şartları

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Kısaca ÇKS denilen çiftçilerin tarımsal üretimlerinin elektronik ortamda kaydedilip merkezi bir havuz sistemi oluşturup kayıt altına almak amacıyla T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan sistemdir. Çiftçilerin özlük ve tarımsal üretim bilgilerinin yer aldığı veri tabanında her üretim döneminde güncelleme sağlanır ve devletin diğer sistemlerine geçiş kolaylığı ile tarımsal desteklemeler kolaylıkla uygulanabilir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Sisteme kayıt olacak çiftçinin üretim faaliyetinde bulunduğu arazinin kendine ait olması, birinci derece yakınına ait olması ya da kiralama yoluyla üretim yapması gibi üç farklı şekilde tarımsal etkinlikte bulunması gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak isteyen çiftçi aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak üretim yaptığı il ya da ilçedeki
Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekir.

Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı
 • Arazi ve tarımsal faaliyetler formu
 • Üretim yaptığı arazi hisseli ise, kullanan kişiye izin verdiğine dair diğer hissedarın muvafakatnamesi, mülkiyetin eş ve çocuklara ait olması durumunda da muvafakat name alınır, desteklemek amacıyla vukuatlı nüfus cüzdanı örneği de hazır bulundurulur.
 • Çiftçi kayıt formu
 • Başvuran kişi tüzel firma ise kuruluş ve ortaklık durumunun belirtildiği ticaret sicil gazeteleri, şirket yetkilisinin imza sirküleri.
 • Ziraat odasından alınacak çiftçi belgesi
 • Tarım arazilerini gösterir Tapu Müdürlüğü’nden alınan onaylı belge.
 • Arazi kiralanarak üretim yapılıyor ise, tarla sahibinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kiralama belgesi.

2020 Mazot ve Gübre Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

 • 18 yaşından büyük ve T.C. vatandaşı olmak gerekir.
 • Çiftçi kayıt sistemine kaydın olması ve bu kaydın güncelliği şartı aranmaktadır.
 • En az iki yıldır çiftçi olarak faaliyet gösterilmesi ve destekten sonra üç yıl daha tarımsal faaliyetin devam etmesi gerekir.
 • Daha önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve KOSGEB’in desteklerinden yararlanılmamış olası gerekir.
 • Senelik hasadın tamamlanmış olması ve üretim yapan kişilerin ayrı ayrı vergi tablosunun bulunması gerekir.
 • Arazinin 50 dekardan büyük ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan laboratuvarlarda toprak analizinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Her ortak ayrı ayrı destek alamayacağı için tek bir ortak için başvuru yapılmalıdır. Ayrıca başvuru yapan kişinin vergi borcunun olmaması gerekmektedir.

2020 Mazot ve Gübre Desteği Nasıl Belirlenir?

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçinin üretim yaparken mazot ve gübre giderlerinin %50 sini karşılamaktadır. Bu yıl 3 milyon 300 bin TL tutarında destek planlanmaktadır.

Mazot, Gübre Desteği Hesaplama

Hangi Ürüne Ne Kadar Mazot ve Gübre Desteği Sağlanır?

ÜRETİMİ YAPILAN ÜRÜNLER MAZOT DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA) ​GÜBRE DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA) MAZOT VE GÜBRE TOPLAM DEVLET DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA)
​Buğday, Yulaf, Arpa, Tritikale, Çavdar ​19 TL ​8 TL ​27 TL
​Çeltik, Pamuk ​62 TL ​4 TL ​66 TL
​Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye ​22 TL ​4 TL ​26 TL
​Patates ​27 TL ​4 TL ​31 TL
​Soya, Yağlık Ayçiçeği ​26 TL ​4 TL ​30 TL
​Dane Mısır ​25 TL ​4 TL ​29 TL
​Kuru Soğan, Yaş Çay, Kanola, Fındık, Yem Bitkileri, Aspir ​17 TL ​4 TL ​21 TL
​Zeytin ​15 TL ​4 TL ​19 TL
​Diğer Üretimi Yapılan Ürünler ​15 TL ​4 TL ​​19 TL
​Nadas ​8 TL ​Yok ​8 TL

2020 Mazot Gübre Desteği Aşamaları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğinden yararlanmak için bulunulan yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Çiftçiler, başvuru dilekçesi ve diğer gerekli evraklarını da teslim ederler. Başvuru evrakları müdürlüğe teslim edildikten sonra, toprak analizi işlemleri sorgulanır. Toprak analiz sonuçları evraklarla birlikte olmalı ve sonuçları istenen şartlara uygun olmalıdır. Toprak analizi evraklarının müdürlük tarafından kabul edilmesinden sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen memurlar inceleme başlatır. İnceleme sonunda kriterlere uyan çiftçiler, 2020 mazot ve gübre desteğinden yararlanırlar. Mazot gübre desteği 2020 TC numarasına göre TC kimlik numarasın son rakamları baz alınarak sırası ile yapılır.

2020 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar Oldu?

Mazot Ve Gübre Desteği Ne Kadar?

2020 Mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Tarım ve orman bakanı Sayın bekir PAKDEMİRLİ mazot desteği paketinin içeriğine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, 2020 Yılı mazot desteği verilecek iller toplamda 20 il olmak üzere toplamda 553 bin çiftçiye 1 milyar 145 milyonluk 2020 yılı mazot ve gübre desteği verileceğini açıkladı. Mazot ve gübre desteği başvuru yapan çiftçilerin gerekli şartları sağlaması durumunda destek paketinden faydalanabileceğini belirtti.

2020 Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Mazot ve gübre desteği ödemeleri 27 mart tarihinden itibaren çiftçilerin hesabına yatmaya başladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.