enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

2021 Mazot ve Gübre Desteği Ödemeleri Ne Kadar? Ne Zaman Ödenecek

2021 Mazot ve Gübre Desteği Ödemeleri Ne Kadar? Ne Zaman Ödenecek

2021 Gübre Mazot Desteği Ne Kadar? Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekler adı altında yürüttüğü Milli Tarım Projesi kapsamında çiftçilerin üretim maliyetlerini düşürmek, üretimin devamlılığını sağlamak için belirlenen bazı ürünleri üreten çiftçiye destek olmak amacıyla başlattığı 2021 mazot ve gübre desteği ülkemiz tarımını canlandırmak ve çiftçiye katkı sağlamak açısından çok ciddi bir atılım olarak hayata geçirilmiştir.

2021 Yılında Mazot Gübre Desteği Verilecek mi?

2021 yılı için yapılacak olan tarımsal destek kapsamında sayın Pakdemirli’nin yapış olduğu açıklamalar neticesinde 2021 yılı için yapılacak olan yardım miktarı 22 milyar türk lirası ödeme yapılacağını açıkladı. Resmi gazetede yayınlanan haberlere göre 2020 yılında olduğu gibi yardım miktarında değişikliği gidilmeden 22 milyar Türk lirası olarak belirlendiği açıklanmıştır.

2021 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar Oldu?

2021 Mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Tarım ve orman bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ mazot desteği paketinin içeriğine ilişkin yapmış olduğu açıklamada, 2021 Yılı mazot desteği verilecek iller toplamda 20 il olmak üzere toplamda 553 bin çiftçiye 2 milyar 724 milyonluk 2021 yılı mazot ve gübre desteği verileceğini açıkladı. Mazot ve gübre desteği başvuru yapan çiftçilerin gerekli şartları sağlaması durumunda destek paketinden faydalanabileceğini belirtti.

2021 Yılı için mazot ve gübre desteğine tırpan adı altında çıkan haberler ile alakalı olarak bu yıl yapılacak olan mazot ve gübre desteğinde gidilecek olan kısıtlamadan söz edebiliriz. Mesela 2020 yılı içerisinde yapılan yardıma göre 2021 yılında 787 milyon tl kesintiye gidileceği açıklandı. 2021 yılında yapılacak olan mazot desteği miktarı 2 milyar 724 milyon mazot desteği ödemesi yapılacağı belirlenmiştir.

Mazot ve Gübre Desteği Alma Şartları

Mazot ve gübre desteği alabilmek için desek faydalanacak çiftçinin 1 dekar ve üzeri araziye sahip olması gerekmektedir. 1 dekar dan  az arazisi olan çiftçilerimiz bu destekten faydalanamamaktadırlar. Ayrıca 50 dekar ve üzeri araziye sahip olan çiftçilerimiz ise toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir. Analiz yapılmaması durumunda gübre desteği alamayacaklardır.

2021 Mazot ve Gübre Desteği Nasıl Alınır?

Bütün tarımsal desteklerde olduğu gibi gübre ve mazot desteği alabilmek için de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir. Çiftçi Kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçi bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne destekten yararlanmak için dilekçe verir ve diğer gerekli evraklarla başvuru sürecini tamamlar.

Kaydı olmayan çiftçi ise çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak için yine bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne istenen belgelerle birlikte başvurur. Destek başvurusu tamamlandıktan sonra gerekli incelemeler yapılır ve uygun olduğu anlaşılınca çiftçinin hesabına destek tutarı aktarılır.

Mazot Ve Gübre Desteği Almak İçin Çiftçi Kayıt Sistemi

Kısaca ÇKS denilen çiftçilerin tarımsal üretimlerinin elektronik ortamda kaydedilip merkezi bir havuz sistemi oluşturup kayıt altına almak amacıyla T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan sistemdir. Çiftçilerin özlük ve tarımsal üretim bilgilerinin yer aldığı veri tabanında her üretim döneminde güncelleme sağlanır ve devletin diğer sistemlerine geçiş kolaylığı ile tarımsal desteklemeler kolaylıkla uygulanabilir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Sisteme kayıt olacak çiftçinin üretim faaliyetinde bulunduğu arazinin kendine ait olması, birinci derece yakınına ait olması ya da kiralama yoluyla üretim yapması gibi üç farklı şekilde tarımsal etkinlikte bulunması gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak isteyen çiftçi aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak üretim yaptığı il ya da ilçedeki
Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekir.

mazot ve gübre desteği alma şartları

Mazot Gübre Desteği Son Başvuru Tarihi

Mazot ve gübre desteğinden faydalanmak için başvurular 25 kasım 2020 tarihinde başlamış olup başvurularını tamamlayan kişiler destekten faydalanabileceklerdir.

2021 Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Mazot ve gübre desteği ödemeleri geçen yıl 27 mart tarihinden itibaren çiftçilerin hesabına yatmaya başlamıştı. Bu yıl için kesin tarih için tarım ve orman bakanlığının açıklama yapması beklenmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği İçin Gerekli Belgeler

  • T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı
  • Arazi ve tarımsal faaliyetler formu
  • Üretim yaptığı arazi hisseli ise, kullanan kişiye izin verdiğine dair diğer hissedarın muvafakat namesi, mülkiyetin eş ve çocuklara ait olması durumunda da muvafakat name alınır, desteklemek amacıyla vukuatlı nüfus cüzdanı örneği de hazır bulundurulur.
  • Çiftçi kayıt formu
  • Başvuran kişi tüzel firma ise kuruluş ve ortaklık durumunun belirtildiği ticaret sicil gazeteleri, şirket yetkilisinin imza sirküleri.
  • Ziraat odasından alınacak çiftçi belgesi
  • Tarım arazilerini gösterir Tapu Müdürlüğü’nden alınan onaylı belge.
  • Arazi kiralanarak üretim yapılıyor ise, tarla sahibinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kiralama belgesi.

2021 Mazot ve Gübre Desteği Nasıl Belirlenir?

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçinin üretim yaparken mazot ve gübre giderlerinin %50 sini karşılamaktadır. Bu yıl 3 milyon 300 bin TL tutarında destek planlanmaktadır.

Mazot, Gübre Desteği Hesaplama

Hangi Ürüne Ne Kadar Mazot ve Gübre Desteği Sağlanır?

ÜRETİMİ YAPILAN ÜRÜNLER MAZOT DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA) ​GÜBRE DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA) MAZOT VE GÜBRE TOPLAM DEVLET DESTEĞİ (TL/DEKAR BAŞINA)
​Buğday, Yulaf, Arpa, Tritikale, Çavdar ​19 TL ​8 TL ​27 TL
​Çeltik, Pamuk ​62 TL ​4 TL ​66 TL
​Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye ​22 TL ​4 TL ​26 TL
​Patates ​27 TL ​4 TL ​31 TL
​Soya, Yağlık Ayçiçeği ​26 TL ​4 TL ​30 TL
​Dane Mısır ​25 TL ​4 TL ​29 TL
​Kuru Soğan, Yaş Çay, Kanola, Fındık, Yem Bitkileri, Aspir ​17 TL ​4 TL ​21 TL
​Zeytin ​15 TL ​4 TL ​19 TL
​Diğer Üretimi Yapılan Ürünler ​15 TL ​4 TL ​​19 TL
​Nadas ​8 TL ​Yok ​8 TL

2021 Mazot Gübre Desteği Aşamaları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğinden yararlanmak için bulunulan yerdeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Çiftçiler, başvuru dilekçesi ve diğer gerekli evraklarını da teslim ederler. Başvuru evrakları müdürlüğe teslim edildikten sonra, toprak analizi işlemleri sorgulanır. Toprak analiz sonuçları evraklarla birlikte olmalı ve sonuçları istenen şartlara uygun olmalıdır.

Toprak analizi evraklarının müdürlük tarafından kabul edilmesinden sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen memurlar inceleme başlatır. İnceleme sonunda kriterlere uyan çiftçiler, 2021 mazot ve gübre desteğinden yararlanırlar. Mazot gübre desteği 2021 TC numarasına göre TC kimlik numarasın son rakamları baz alınarak sırası ile yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.