enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Evde bakım maaşı da denilen evde bakım parasını almak için aranan şartlar nelerdir? Evde bakım maaşı başvuru için nereye başvurulur? gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda alabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakım parası, hanesindeki  kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 2/3’ünden az olması durumunda, engelli vatandaşların bakımına destek olmak için, aynı hane içerisinde yaşadıkları akrabalarına  T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardım parasıdır. Böylece evde yardıma muhtaç olan engelli bireyin akrabasına belirli bir miktar ücret ödenerek, engellinin daha rahat bir yaşam sürmesi , onunla ilgilenen akrabasının ise destek alması amaçlanır. Evde bakım parası almak için engelli kişinin ve bu maaşı alacak olan akrabasının bazı şartları karşılaması gerekmektedir.

evde-bakım-maaşı ne kadar

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

İlk olarak engelli bireyin TC Sağlık Bakanlığı  tarafından yetkili hastanelerden  alınacak olan kurul raporunda  engellilik oranın en az %50 engelli olarak belirlenmiş olması ve “ağır engelli” ibaresinin işaretlenmiş olması gerekmektedir. Engellilik oranına göre evde bakım maaşı şartları değişebilmektedir. Ayrıca raporda engellinin yardıma muhtaç olduğunun da vurgulanması gerekmektedir.

Bir diğer şart engelli bireyin çalışmıyor olmasıdır. Çalışan ve sigortası yatırılan engellilerin akrabaları bu yardımdan faydalanamamaktadır. Engelli bireyin çalışması, bakıma muhtaç olmadığı anlamına gelmektedir. Bakıma muhtaç olmayan engelli bireylerin akrabalarına evde bakım parası ödenmez.

Bunun haricinde engelli bireyin hanesinde yaşayan kişilerin toplam aylık gelirleri, hane kişi sayısına bölündüğünde çıkan miktarın asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. Yani hanede yaşayan toplam gelir, geçimin rahatça sağlanması için yeterli olmamalıdır. Bu da muhtarlardan alınabilen fakirlik kağıdı ile belgelenmelidir. Eğer hanedeki maddi gelir artarsa bunu ilgililere otuz gün içinde bildirilmesi gerekmektedir. Engellinin vefat etmesi durumunda ise on beş gün içinde bildirilmelidir. Aksi taktirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alır?

Evde bakım maaşını kimler alabilir? Alacak olan kişinin engelli bireyin akrabası birinci şarttır. Bu akrabaların üvey olması da herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Akraba, anne, baba, eş , anneanne, babaanne, dede, kardeş, kardeş eşi, kardeş çocukları, kardeş çocuklarının eşleri, hala, dayı, amca, teyze ve eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri olabilmektedir. Engellinin aynı evde yaşayan akrabası bu yardımı aldığında engellinin bakımı için 24 saat sorumludur. Ancak Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti de uygun bulursa ve engellinin aynı evde yaşadığı bakımını üstlenecek bir akrabası yoksa, yakınlarında oturan bir akrabası da bu maaşı alabilir. Bu akraba da engellinin bakımı için günde en az 8 saat sorumludur.

Bu maaşı alacak olan kişinin on sekiz yaşından büyük olması bir diğer şarttır. Reşit olmayan akraba, engelli akrabasına baktığı için evde bakım maaşı alamamaktadır. Engelli maaşı kimler alabilir yazımız burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz..

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur? sorunun cevabına gelecek olursak, başvurulması gereken yer, engelli bireyin ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ‘ dür. Evde bakım parası başvurusunu, maaşı almak isteyen kişinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gidip şahsen yapması gerekmektedir. Engelli kişinin götürülmesine gerek yoktur.

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli belgeler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvuru yapmak gerektiğini söylemiştik. Bu başvuruyu yapmadan önce hazırlamanız gereken bazı başvuru belgeleri vardır. Başvuruyu yaparken üzerinden maaşı alacağının engelli akrabanızın yanınızda bulunmasına gerek yoktur.

Gerekli başvuru evrakları en önemlisi Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerdeki kurullar tarafından verilen, engelli raporudur. En az yüzde elli engellilik verilen raporda ayrıca engellinin ağır engelli olduğu belirtilmeli ve bakıma muhtaç olduğuna dair bir bilgi de bulunmalıdır.

  • Maddi yardıma ihtiyaç duyulduğunun ispatlanması için fakirlik kağıdı da hazırlanması gereken belgelerden biridir. Fakirlik kağıdı ikamet edilen mahallenin muhtarlıklarından temin edilebilir.
  • Mal varlığının bildirilmesi için mal bildirim beyannamesinin de doldurulup hazırlanması gerekmektedir.
  • Engellinin maaş almadığını belirten resmi bir belge de hazırlanmalıdır.
  • Nüfus kayıt örneği başvuru belgeleri arasındadır. Bu belge e-devlet üzerinden alınabilmektedir
  • 2 adet vesikalık fotoğraf da dosyaya eklendiğinde başvuru için gereken belgeleri tamamlanmış olur.

Belgeler hazırlandıktan sonra  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğündeki ilgili kişiye eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Belgeler teslim edildikten sonra yetkili kişiler tarafından değerlendirilir. Başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda engelliye veya akrabasına otuz iş günü içerisinde yazılı olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

Başvuru olumsuz sonuçlanırsa, talep eden kişi otuz gün içerisinde itiraz hakkına sahiptir. İtiraz tekrar bir heyet tarafından değerlendirilir. İkinci olarak bir heyet tarafından değerlendirildikten sonra verilen karar son karardır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Evde bakım maaşına zam:

Evde bakıma muhtaç bir engelli akrabanız varsa ve maddi gelirinizin yeterli olmadığını ispatlarsanız akrabanız ile ilgilenmeniz karşılığında evde bakım maaşına başvurup alabilirsiniz. Evde bakım maaşı almanız onaylanırsa, aylık alacağınız para 2019 yılı Ocak ayında yapılan zam ile 1460 Türk Lirası’dır.

TC Kimlik Numarası ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile evde bakım maaşını sorgulama için  e-devlete girebilirsiniz. E-devlet bir çok resmi işleminizi internet üzerinden yapabileceğiniz bir sitedir. E-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazıp siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen arama butonuna Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazabilirsiniz. Karşınıza gelen sayfadan maaşın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. E- devlet şifreniz yoksa ilk şifrenizi PTT şubelerinden almanız gerekir. Daha sonra tüm resmi işlemleriniz için bu siteyi kullanmak size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.