enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kreş Yardımı Başvuru Şartları 2023

Kreş Yardımı Başvuru Şartları 2023

Kreş Yardımı şartları nelerdir? Kreş yardımı nasıl alınır kimlere verilir? Çalışan annelere kreş yardımı var mı? Kreş yardımı, anne ve babası çalışan ve buna bağlı olarak belirli yaş grupları içesinde güvenli ortamda çocukların gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla devlet tarafından yapılan desteklerden oluşmaktadır.  Kreş yardımı meslek grupları içerisinde farklılık göstermektedir.

Kreş Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kreş yardımı almak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kreş yardımı talebi eden ebeveynlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın aylık toplam geliri belirtilen tutarı aşmamalıdır. Devlet kreş yardımı başvuru formu içerisinde belirtilen miktarlar bu bağlamda yetkili makamlardan alınan gelir belgesi ile doğrulanmaktadır.
 • Ebeveynlerin her ikisinin de aktif olarak çalışması veya vefat durumu gibi olaylar da ilgilenecek başka birisinin olmaması gerekmektedir.
 • Çalışmayan anneye kreş yardımı ise engelli veya bakıma muhtaç bireyler başlığı altında destek sağlanmaktadır.
 • Memura kreş yardımı ise unvanı, geliri veya görevine bağlı olarak değişmektedir.

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Memura kreş yardımı veya özel sektörde çalışan ebeveynlere farklı tutarlarda destek sağlanmaktadır. Ayrıca yapılan yeni düzenlemeler ile çalışmayan anneye kreş yardımı yapılması da gündeme gelmektedir. Okul öncesi eğitim kapsamında değerlendirilen kreş dönemi 0-60 ay arasında bulanan çocukları kapsamaktadır. Yeterli şartları taşıyan annelere kreş yardımı ile aile bütçesine katkı sağlanmaktadır. Kreş yardımı başvurusu Devlet kreş yardımı başvuru formu oluşturarak yardım alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu web adresi üzerinde başvuru dilekçesine ulaşabilirsiniz. Site üzerinden randevu oluşturarak başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SGK kreş yardımı almak için ebeveynin belirtilen sigorta kodunda aktif olarak çalışma şartı aranmaktadır.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Kreş yardımı alabilmek için yapılan düzenlemeler ile ebeveynlerin yeterli şartları sağlaması aranmaktadır. Yapılan düzenleme ile ebeveynlerin çalışması durumunda çocuğunu kreşe göndermek zorunda kalan ailelerin oluşan giderlerini karşılamak amacıyla destek sağlanması öngörülmüştür.

Bu bağlamda ilk şart olarak anne ve babanın aktif olarak çalışma hayatında bulunması ve buna bağlı olarak ailede çocuklar için sorumluluk alabilecek başka birinin olmaması şeklinde gerçekleşmektedir.  Devlet kreş yardımı başvuru formu içerisinde gerekli bilgilere yer verilerek teyit edilmesini sağlanmalıdır.

Kreş yardımı almak için nereye başvurulur?

SGK web sayfası üzerinden ilgili linkler üzerinde başvuru için randevu talebi oluşturulmaktadır. Sistem yoğunluğunu önlemek için oluşturulan randevu tarihine uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde yeni randevu talebi için bir sonra ki düzenlemeyi beklemeniz gerekebilir.

Çalışan annelere kreş yardımı var mı?

Bu bağlamda çalışmayan anneye kreş yardımı için başvuruda bulunulmaktadır.  Kreş yardımı İŞ-KUR ve SGK kapsamında sağlanmaktadır. Memura kreş yardımı SGK kapsamında verilmektedir. SGK kreş yardımı alabilmek için aylık gelirin belirtilen miktar üzerinde gerçekleşmemesi gerekmemektedir.

Kreş yardımı için gerekli belgeler

 • SGK kreş yardımı kapsamında yapılan destek ödemeleri için gerekli belgeler sitede hazır olarak bulunmaktadır. Sayfalar üzerinde bulanan ilgili yerlerin tam, eksiksiz ve doğru bilgiler şeklinde doldurulması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulanan ailenin ikamet belgesi
 • Çocuk için oluşturulmuş gider ve ihtiyaç listesi
 • Hesap numarası
 • SGK yakını başvuru formu
 • Bilgi formu boş olarak değişmiş hali hazır bulunmalıdır.

Kreş Yardımı Ne Kadar? 2022

Çalışan annelere verilen kreş yardımı gerekli şartlar ve belgeler temin edildikten sonra 650 TL kreş yardımı alabilmektedirler.

Kreş Yardımı Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Kreş yardım ödemesi 0 ila 60 ay arası verilmektedir. Çalışan annenin çocuğu en az 1.5 yaş olması şartı aranmaktadır.

Kreş yardımı zorunlu mu?

Bir şirkette 150 ve üzeri kadın çalışanı bulunan firmaların kreş yardımı yapmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.