enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gardiyan Nasıl Olunur? Gardiyan Olma Şartları

Gardiyan Nasıl Olunur? Gardiyan Olma Şartları

 Gardiyan Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memuru ya da halk arasında bilinen gardiyan nasıl olunur? Adalet Bakanlığı personel birimlerince hapishane ve benzeri yerlerde istihdam edilen devlet memuru olma şartlarına haiz bayan ve erkek kişilerden oluşmaktadır. Gardiyan olma şartları başlıca şöyledir. Öncelikle gardiyan olmak için şart koşulan eğitim düzeyine sahip olmak, merkezi atama puan türlerini içinde barındıran KPSS’den yeterli puanı alarak ön koşulları gerçekleştirmek ile mümkündür. Peki gardiyan nasıl olunur? Gardiyan olma şartları nelerdir?

Gardiyan’nın Görevleri Nelerdir?

Gardiyan nasıl olunur sorusunun hemen ardından gardiyanın görevleri nelerdir? sorusu akla gelmektedir. Gardiyanlık mesleği hakkında detaylı bilgi verildikten sonra, gardiyan olma şartlarına değinmek daha faydalı olacaktır. Gardiyan görevleri başlıca;

 • Tutuklu veya hükümlülerle ilgili her türlü kayıt işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Hükümlülere ait bulundurulması yasak olan eşyalar ile ilgili arama tarama işlemleri gerçekleştirerek emniyete almak,
 • Koğuş içinde uyum ve huzuru sağlamak,
 • Verilen emir ve yasaklara uyarak kanuni düzeni sağlamak,
 • Tutukluların kaçma eylemlerini ve girişimlerini engellemek veya bildirmek,
 • Belirlenen aralıklar ile tutuklu sayımı gerçekleştirmek gibi idari görevleri bulunmaktadır.

Gardiyan Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memuru ya da diğer adıyla gardiyanlık şartları merkezi atama türü olan Adalet Bakanlığı-Atama ve Nakil Yönetmeliği kapsamında gerçekleşmektedir. Mevzuat gereği Türkiye genelinde yapılan KPSS puan türleri arasında ilgili alanda 70 puan alma şartı bulunmaktadır. Ayrıca alım ilanları bakanlığın personel temini sayfasında yayınlayarak ilgili evrak, yeterlilik düzeyi, istihdam edileceği birim gibi bilgiler açıklanmaktadır.

gardiyan sınavı başvuru

Gardiyanlık Başvurusu

Başvuru sırasında gardiyan görevleri arasında belirtilen maddeler arasında en az birini yerine getirmeyecek olan adaylar kendiliğinden elenmektedir. Bu durum sağlık durumu, itaatsizlik veya memur olmaya engel yüz kızartıcı suçlar gibi faktörler üzerinde gerçekleşmektedir. Genel itibari ile gardiyanlık başvuru işlemleri şu şekilde gerçekleşmektedir;

Gardiyanlık Olma Şartları Nelerdir?

 • Bakanlığın ilgili sayfasında belirtilen adliyelerde bulunan komisyonlara başvurmak suretiyle gardiyan adaylığına ilk adım atılmış olmaktadır.
 • Komisyon tarafından uygun görülen başvurunun değerlendirilme süreci tamamlanarak, adaya sözlü mülakat tarihi verilir ve hazırlanması beklenir.
 • Mülakat sınavları genel kültür alanında; kişinin kendisini ifade etmesi, kendisinden isteneni anlayabilmesi, analitik düşünce yapısı, empati yetenekleri gibi sübjektif özellikleri ölçülür.
 • Mülakatı başarı ile geçen adaylar ön sağlık taramasına girerek boy ve kilo ölçümü gerçekleştirilir.
 • Sürecin tamamlanması ile bütün aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ilgili makama yazı gönderilmek suretiyle, göreve başlamaları tebliğ edilmektedir.

Gardiyanlık şartları temelde Kamu personeli seçme sınavında alınan puan ile başarı sıralamasına tabi tutulmaktadır. İlgili komisyona başvuran adaylar arasında en yüksek puandan aşağı puana doğru sıralamalar gerçekleştirilerek komisyon başvuruları almaya devam eder. Belirlenen tarihler arasında gardiyanlık başvuru işlemleri gerçekleştirilmelidir. Gardiyan görevleri daha önceki başlıkta maddeler halinde sıralanmıştır. Mesleğin icra edilme usulü bu şekilde belirtilebilir.

Gardiyanlık İçin Eğitim Durumu

Gardiyanlık eğitim durumu en az lise ve dengi okuldan mezun olma şartı koşulmuştur. Lisans veya MYO mezunları da infaz koruma memuru olma hakkına sahiptir. Fakat alım şartları içinde bulunan KPSS 70 puan şartı bu üç grupta farklı şekillerde işlemektedir. Lise mezunları Orta Öğretim KPSS puanı ile tercih yaparken lisansa mezunları kendi alanları için girmiş oldukları puanlardan sorumludurlar. MYO ve üstü eğitim seviyesine sahip adaylar orta öğretim sınavına giremez ve girdikleri yol içinde eğitim seviyeleri değişmiş ise bu puanı kullanmazlar. Gardiyanlık şartları için eğitim durumu bu şekilde düzenlenmiştir.

Gardiyanlıkta Yaş Sınırı Var Mı?

Gardiyanlık görevleri itibari ile yaş sınırı uygulanan memurluk kapsamında incelenmektedir. Mevzuata göre 18 yaşını doldurmuş olmak ve 30 yaş sınırını aşmamış olmak şartı aranmaktadır. Yani düzenleme ile gardiyanlıkta yaş sınırı bu yıl itibari ile 1 Ocak 1989 son başvuru olarak belirlenmiştir. Bu yıl içinde gerçekleştirilecek olan KPSS ile alım gelmesi halinde belirtilen yaş grubunda dâhil bireyler başvurma hakkına sahiptir.

Gardiyanlık Sınavı Ne Zaman?

Gardiyan alımı sınavı gerçekleştirilmiş olan KPSS sınavı temel alınarak sözlü mülakat şeklinde olmaktadır. Alım ilanı gelmesi dâhilinde adaylar herhangi bir yazılı veya çok seçmeli sınavlara tabi tutulmaz. Gardiyanlık şartları taşıyan bireyler mülakat tarihinde, komisyon tarafından sözlü sınava tabi tutulmaktadır. Adayın iletişim becerisi ve genel kültür seviyesini ölçmek amacıyla sorular yöneltilmektedir.

Gardiyan Maaşları 2020

Gardiyanlık görevleri icra edilme sürecinde kolluk kuvvetleri ile farklı statüye sahip memurlardan oluşmaktadır. Bu yüzden maaş veya diğer gelirler arasında oldukça farklılar bulunmaktadır. Fakat yapılan zam verilen ikramiye miktarları benzerlik göstermektedir. 2020 yılı itibari ile gardiyanlık maaşları 3,972 TL olarak belirlenmiştir. Gardiyan maaşları Bu miktar bekâr ve göreve yeni başlayan altı aylık infaz koruma memurları için belirlenmektedir. Kişinin meslekte geçirdiği süre, medeni durumu veya çocuk sayısına göre gardiyan maaşında artış olmaktadır.

Gardiyan Çalışma Koşulları

Gardiyan çalışma koşulları vardiya personeline göre düzenlenmektedir. Yapılan düzenlemeler ile infaz koruma memurlarının çalışma süreleri 12 saat çalışma ve 24 saat dinlenme şeklinde düzenlenmektedir. 24 saat dinlenmeden sonra 12 saat çalışma ve 48 saat dinlenme periyotunda devam etmektedir. Gardiyanlık şartları içinde bulunan sağlık yönetmeliği mesleğin icra edilme sürecini dikkate alarak planlanmıştır. Ayrıca gardiyanlık görevleri sırasında fiziki yönden herhangi bir sorun tespitinde kişi sözleşmesine bağlı olarak farklı birimlerde görevlendirilebilir.

Gardiyanlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnfaz koruma memurları veya gardiyanlar kilitli kapılar ardında mesleğini icra eden kişilerdir. Bu yüzden gardiyanlık mesleğini tercih etmek isteyen adayların bu bilince sahip olması, görevleri sırasında buna uygun hal ve davranış geliştirmeleri oldukça faydalı olacaktır. Her mesleğin artı yönleri olduğu gibi gardiyanlık mesleğinin art ve eksi yönleri bulunmaktadır. Başlangıçta devlet memuru olma ve statü edinme en büyük artısı sayılabilir. Ayrıca içinde bulunduğumuz süreç ile ilgili gelecek kaygısı daha da artmaya başlayınca oldukça cazip meslekler arasında yer almaktadır. Gardiyanlık şartları taşıyan her bireyin başvurduğu bir yol olmaktadır.

Gardiyanlık mesleğini seçmeden veya göreve başlamadan önce gardiyanlık görevleri hakkında bilgi edinmek faydalı olacaktır. Meslekte bulunulan yıla bağlı olarak maaş miktarlarında meydana gelen artış, izin ve tatil günleri gibi faktörleri de göz önüne almak gerekir.  Bu süreler içinde meslekle ilgili olumlu eleştirileri dikkate alarak göreve başlamak,  meslek motivasyonu için oldukça önem taşımaktadır. Zira kilitli kapılar bu süre içinde ruh halinizin değişmesine sebep olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.