enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KOSGEB Desteklenen Sektörler

KOSGEB Desteklenen Sektörler

KOSGEB Nedir

KOSGEB, küçük ve orta sanayiyi geliştirme ve destekleme başkanlığıdır.

Bu kurum yani KOSGEB girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuş tur.KOSGEB desteklenen sektörler ise genel olarak İş oluşturmak, yeni bir iş kurmak isteyen bireylere destek sağlamaya çalışan bu kurum hem istihdam oranına katkı sağlamakta hem de Türkiye ekonomisini canlandırmaktadır. Bu kurum girişimcilere, girişimcilik eğitimi vermekte aynı zamanda sermaye desteği de sağlamaktadır.

Bu kurum KOSGEB deskleri yaparken de devlet desteğini arkasında bulundurmaktadır yani devlet desteği ile ticarete atılacak bireylerin yanında olmakta ve onlara destek vermektedir. KOSGEB, ticarete atılmak isteyen, kendi işini yapmak isteyen bireylere çok uzun süredir destek vermektedir. Böylece ülkemizde yeni iş alanları oluşmakta ve gelişmektedir. KOSGEB’in misyonu etkin şekilde ticaret ile uğraşmak isteyen bireylere destek sağlamak ve bu şekilde girişimlerin yenilikçi, teknolojik ve rekabetçi bir yapıya ulaştırmaktır.

Erişilebilirlik, dürüstlük, şeffaflık, güvenirlik, yenilikçilik ve tarafsızlık gibi kavramları benimseyerek yoluna devam eden KOSGEB desteklenen sektörlere, 30 yıldır ticarete atılacak bireylere destek vermekte ve bunu büyük bir titizlikle yapmaktadır. Sadece ticarete yeni atılan bireyler için değil KOBİ’ye yani küçük ve orta büyüklükte işletmelere destek vermekte, işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere de özel destek programları sunmaktadır.

Kosgeb Hangi İşlere Destek Veriyor?

Öncelikle KOSGEB’e kimler başvurabilir onu incelemek gerekmektedir.

Her yeni iş kuran, kurmayı planlayan bireyler KOSGEB’den yararlanamaz. Bu konuda belirli kısıtlamalar getirilmiştir. Destek kredisinden faydalanılması için öncelikle kurumun vermiş olduğu eğitimden faydalanmak gerekir.

 • Yeni iş planı olan kimseler
 • İşletmesinde yeni makinelere, yeni malzemelere ihtiyacı olan iş sahipleri
 • Daha fazla personel ihtiyacı olan iş yerleri
 • İş yerini ve hizmetini büyütmek isteyip yurt dışında tanıtım yapmak isteyenler
 • İş yerini geliştirmeyi ve büyütmeyi düşünen kimseler
 • KOBİ’LER

KOSGEB ilk olarak imalat sanayisi ile uğraşan, imalat yapan iş yerlerini desteklemek amacıyla kurulmuş, ancak sonradan KOSGEB’in desteklediği sektörler gelişmiş ve farklı alanlarda da destek oluşturulmaya başlanmıştır. Madencilik ve taş ocakçılığı, Gıda imalatı, tahıl ürünlerinin, tütün ürünlerinin, tekstil ürünlerinin, sanayi ile alakalı imalatlar ve otomobil ve benzeri ürünlerin imalatları başta olmak üzere imalat yapan ve yapmak isteyen bütün sektörler KOSGEB tarafından desteklenmiştir. Ayrıca kosgeb hibe şartları belirlemiştir detaylı bilgi için yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kosgeb-Girişimcilik-Nedir-Nasıl-Başvurulur-Gerekli-Belgeler-Nelerdir-Anlaşmalı-Bankalar

KOSGEB’in desteklediği sektörler 

Kosgeb hangi işlere destek veriyor?

 • Elektrik üreten firmalar,
 • Gaz üretimi ve dağıtımı yapan sektörler,
 • Su temini yapan firmalar,
 • İnşaat sektörü,
 • Toptan ve perakende satış yapan ticaret sektörleri,
 • Ulaştırma ve depolama yapan sektörler,
 • Konaklama ve yiyecek hizmeti yapan sektörler,
 • Bilgi ve iletişim sektörleri,
 • Finans ve sigorta faaliyetleri uğraşan sektörler,

Kültür, sanat ve eğlence ile uğraşan sektörler ve geniş anlamda Kobiler KOSGEB’in desteklediği sektörler arasındadır.

KOSGEB’E Nasıl Başvurulur

Siz de iş hayatına atılıp KOSGEB’den destek almak istiyor olabilirsiniz.

Böyle bir durumda KOSGEB’e nasıl başvurulur? Öğrenmeniz ve bilmeniz gerekmektedir.

Öncelikle kurumun veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. İşletmeye sahipseniz KOBİ beyannamesi yaptırmanız gerekmektedir. Sonrasında beyannamenize KOSGEB tarafından kontrol edilecektir. Sonrasında KOSGEB sitesinde yer alan destek seçeneklerini inceleyip ihtiyacınız olana başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.