enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Src belgesi, normal ehliyete sahip olan kişilerin yük ve yolcu taşımacılığı yapmak  için almaları gereken belgeye verilen isimdir. Ticari araç sürücülerinin, mesleki yeterlilik belgesi adı da verilen bu belgeleri kanuni koşulları gerçekleştirerek almaları gerekmektedir. Kamyonet, otobüs, çekici, minibüs ve panelvan gibi araçları kullanan tüm sürücülerin, yolculuk sırasında bu belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Zaman zaman yapılan trafik kontrollerinde, araç şoförlerinin Src belgesi olup olmadığı kontrol edilmektedir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Src belgesi almak için vesikalık fotoğraf, ehliyet fotokopisi, diploma örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeniz yeterli olacaktır. 25 Şubat 2003 yılından önce ehliyet almış tüm kişiler, TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının gerçekleştirdiği sınava girmeden, Src belgesine sahip olabilmektedir. Fakat belirtilen tarihten sonra yetkili kurumlara başvuru yapıp, gerekli zorunlulukları yerine getiren kişiler Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan Src belgesi alma sınavına girmek zorundadır. Src belgesi almak için girilen bu sınavdan 100 üzerinden en az 60 puan almak gerekmektedir. Src belgeleri kendi arasında beş gruba ayrılmaktadır.

src-belgesi-nedir-nasıl-alınır-src-belgesi-çeşitleri

SRC Belgesi Çeşitleri

Src belgeleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından src belgesi çeşitleri 5 ana grupta toplanmıştır.

Src 1 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu belge uluslar arası taşımacılık yapan şoförler tarafından alınmak zorundadır. 26 yaşını doldurmak zorunda olan büyük otobüs sürücüleri, Src 1 belgesini alabilmek için 32 saatlik bir eğitime katılmak zorundadır. Minibüs sürecek kişilerin ise Src belgesi alabilmek için 19 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca Src 1 belgesi almak isteyen kişilerden psikoteknik raporu da istenmektedir.

Src 2 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Belirli bir ülke sınırlarında taşımacılık yapacak kişiler Src 2 belgesi almak zorundadır. Src 1 belgesine sahip olan kişilerin ayrıca Src 2 belgesini almalarına gerek duyulmamaktadır. Çünkü Src 1 belgesi alan kişiler aynı anda Src 2 belgesine de sahip olmaktadır. Yaş kriterleri Src1 belgesi koşulları ile aynı olan Src2 belgesini, taksi, okul, dolmuş ve personel servisi çeken şoförler almak zorundadır. Ayrıca Src 2 belgesi almak isteyen kişilerden psikoteknik raporu da istenmektedir.

Src 3 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkeler arası kargo ya da eşya taşımacılığı yapan kişilerin Src 3 belgesi alması zorunludur. 19 yaşını doldurmuş ve 66 yaşından büyük olmayan kişilerin alabileceği bu belge ile TIR ,pikap, panelvan ve kamyonet sürülebilmektedir. Ayrıca Src 3 belgesi almak isteyen kişilerden psikoteknik raporu da istenmektedir.

Src 4 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yurt dışına çıkmayacak ve ülke içinde eşya taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken belgedir. Gerekli aşamaları geçerek Src 4 belgesi alan kişiler, Src 3 belgesini de almaya hak kazanmaktadır. Psikoteknik raporu olan, on dokuz yaşına girmiş, gerekli eğitimi tamamlamış ve geçerli not almış tüm kişiler Src 4 belgesine sahip olabilmektedir.

Src 5 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Tehlikeli madde ve mal taşıyacak tüm şoförlerin alması gereken belgeye Src 5 belgesi adı verilmektedir. 19 yaşını dolduran kişiler gerekli eğitimlerden geçerli not aldıktan sonra, Src 5 belgesi alabilmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.