enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Yunanistan vizesi için gerekli olan evraklar belgeler hakkında Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünen kişilerin bilgi sahibi olması gerekir. Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünen kişiler; genellikle Yunanistan vize belgeleri, Yunanistan Schengen vizesi için gerekli belgeler veya Yunanistan vize başvuru evrakları şeklinde birçok bilgiyi merak etmektedir. Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapabilmeleri için uygun belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Yunanistan vizesi için gerekli belgeler seyahat amacına göre farklılık gösterebilir.

Yunanistan Vizesi Ortak Evrak Listesi

 • Pasaport (seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olması gereklidir ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.)
 • 2 tane fotoğraf ( 3,5*4,5 ebatlarında, beyaz fon üzerinde güncel biyometrik fotoğraf gereklidir.)
 • Nüfus cüzdanı Fotokopisi (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir.)
 • Otel, konaklama ve Uçak Rezervasyonu
 • Seyahat, sağlık gibi ilgili belgeler gerekmektedir.

Bu evrak listesinin Yunanistan’a seyahat edecek tüm kişiler tarafından hazırlanması gerekmektedir. Bu evrakların dışında seyahat amacınıza göre istenen evrakları da hazırlayarak başvuru dosyanızda bulundurmanız ve Yunanistan vize uzmanına iletmeniz gerekecektir. Yunanistan vize uzmanınız, vize dosyanızı inceleyerek evrakları başvuruya uygun hale getirir ve vize alabilmeniz için gerekli işlemleri başlatır.

Yunanistan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Schengen vizesi için gerekli evraklar Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünen kişilerin hazır hale getirmesi gereken evraklardır. Yunanistan Schengen vizesi tipi için değişmeyen ana belgeler şunlardır:

 • Başvuru yapan kişinin tamamen doldurduğu ve imzaladığı başvuru formu
 • Pasaport (seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır)
 • Varsa eski pasaport
 • Varsa güncel olarak kullanılan pasaport ve sayfalarının fotokopisi
 • Eskiden var olan Schengen vizelerinin fotokopisi
 • C. kimlik fotokopisi
 • Tam teferruatlı vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf

30.000 Euro veya 50.000 dolar tutarında Schengen Bölgesi’ndeki bütün seyahat süresi boyunca geçerli olan bankada para, Seyahat sağlık sigortası gibi evraklar gerekmektedir.

Yunanistan vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşların dikkat etmesi gereken husus Yunanistan Schengen vizesi, vize türü ile ilgili seyahat amacına ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre bazı değişiklikler gösterebilmesidir. Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler mesleki grubu ve sosyal durumuna göre bazı ek evraklar hazırlamaları gerekebilir.

Yunanistan Vize Evrakları Nelerdir

Yunanistan vizesi için gerçekleştirilecek olan evraklar ve işlemler hangi türde vize başvurusu bulunduğuna bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Türkiye’nin aralarında bulunmadığı ancak Schengen ülkeleri arasında bulunan Yunanistan’a bu vize ile seyahat edilebilmektedir. Yapılacak olan vize başvurusu ülkenin başkonsoloslukları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Seyahat planın düşünüldüğü tarihten itibaren ortalama 30 gün öncesinden vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Vize alınması ile ilgili bu süreç, herhangi bir sorun yaşanmaması için gereklidir. Yunanistan’a seyahat edecek olan kişilerin özellikle turist mi, öğrenci olarak mı ya da ticari faaliyetler gerçekleştirmek için mi gittiğini belirtmesi zorunludur. Başvuru tipine göre vize evraklarında değişiklik görülmektedir. Öncelikle yapılması gereken vizeye başvurmanız gerektiğini belirlemek olacaktır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nasıl Toplanır?

Vize tipi belirlendikten sonra Yunanistan vizesi için gerekli evraklar nasıl toplanır sorusuna cevap aranmaktadır. Bu noktada evrakları toplarken, belirleyici olan konu hangi işi yaptığınızdır. Örneğin bir firmada çalışan iseniz toparlayacağınız evraklar farklıdır, öğrenci iseniz hazırlayacağınız evraklar farklı olmaktadır.

Vize tipiniz belirlendikten sonra, her vize tipi için gerekli olan ana evrakları tamamlayarak vize tipinize uygun ek evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Örnek verilecek olursak herhangi bir firmada çalışan iseniz temel evraklarınız aldıktan sonra, Yunanistan vizesi için gerekli olan evraklar ve çalışanlar kısmını da not alarak gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu Yunanistan Konsolosluğu tarafından başvuru sahibini tanımaya ve seyahat amacını öğrenmeye yönelik olan başvuru sahibinin dikkatle doldurması gereken resmi bir formdur. Başvuru formu doldurulması aşamasında herhangi bir hata yapılması, başvurunun konsolosluk tarafından onaylanmamasına neden olmaktadır.

Başvuru formu içerisinde seyahat amacı pasaport bilgileri kişisel bilgiler gibi cevaplanması gereken sorular bulunmaktadır. Yunanistan vizesi başvuru formu içerisinde yer alan sorulara eksiksiz ve gerçeğe uygun yanıtlar verilmesi gerekmektedir. Yunanistan vizesi başvuru sürecinde, pasaport içerisindeki evraklar ile vize başvuru formu içerisinde yer alan sorulara verilen yanıtların ve bilgilerin birbiriyle aynı olması gerekmektedir.

Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu

Yunanistan Schengen vize başvuru formu doldurulması aşamasında yapılan herhangi bir hata, vize başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Başvuru formunun Türkçe olarak doldurulması halinde Türkçe karakter kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Vize başvuru formu doldurulmadan, Yunanistan vize başvurusu talebinde bulunulması mümkün değildir.

Yunanistan vize başvuru sırasında, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri, vize başvuru formu doldurulması aşamasında danışmanlık hizmeti olanağı sağlamaktadır. Başvuru formu kişi şahsen doldurabilir veya herhangi bir hata yapmamak adına vize başvuru merkezlerindeki danışmanlık hizmetini alarak da yapabilmektedir. Başvuru formunun Konsolosluk yetkilileri tarafından değerlendirilmesi ve onaylanması aşamasında formun anlaşılır ve doğru şekilde doldurulmuş olması büyük önem taşımaktadır.

Yunanistan Vize Evrakları Kosmos

Yunanistan vize evrakları kosmos Yunanistan VFS ve kosmos üzerinden işlem yapılmaktadır. Yunanistan vizesi için konsolosluğun yetkilendirilmiş olduğu kurum üzerinden işlem yapılmaktadır. İşlemlerin başlatılabilmesi için, randevu alınması kesinlikle gerekmektedir. Randevu oluşturmak için online randevu formu veya çağrı merkezlerini arayabilirsiniz. Kurum şahsi başvuru kabul, yalnızca 12 yaş altı çocuklar için evrakların aile bireylerinden veya acenteler aracılığıyla teslimi gerçekleştirilebilir. Parmak izi uygulaması, randevu gününüzde başvuru ofisinde sağlanmaktadır.

Aynı gün içerisinde belgelerinizi teslim edebilir ve parmak izinizi bırakabilirsiniz. Vize işlemleri sonuçlandıktan sonra isteğe bağlı olarak kargo yolu ile pasaportunuz adresinize teslim edilir. Yunanistan vize başvurularında istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler seyahatin türüne, amacına göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu yapılmadan önce seyahatin hangi amaçla yapılacağı netleştirmeli ve akabinde her iki şirketin web sayfasında randevu oluşturulmalı ve randevu saatine kadar başvuru formu eksiksiz bir biçimde doldurularak diğer belgeler ile birlikte hazır edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Başvuru Ücreti

Yunanistan vizesi başvuru ücreti Yunanistan seyahati için hangi kategoriden başvurulur başvurulsun, kişinin kendi vize türüne göre ödemek zorunda olduğu bir vize harç bedeli bulunmaktadır. Belirlenen ücretsiz sizden istenilen bankaya yatırılmasını ve makbuzu Yunanistan vizesi için istenen evraklar içerisine eklemeniz gerekmektedir.

Verilen bu makbuz yalnızca bir defa kullanıma mahsustur, yani ret alan başvuru sahipleri makbuzu yeniden alabilmek için ücret ödemekle yükümlüdür. Yunanistan vize başvurusu için harç bedelinin dışında vize merkezine hizmetlerinden dolayı belirli bir miktar ücret ödenmesi de gerekmektedir. Bütün ücretler özellikle harç bedeli başvurulan vize türüne göre ve talep edilen vize süresini göre değişiklik gösterebilmektedir. Vizenin alınacağı dönemdeki kur değeri de, bu ücretleri etkilemektedir. Kişilerin ödemesi gereken Yunanistan vize ücreti hakkında kurumdan bilgi alması gerekmektedir.

Yunanistan Talep Dilekçesi Örneği

Yunanistan talep dilekçesi örneği lise başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla örnek olması için hazırlanan dilekçelerdir ve resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Vize başvuru dilekçesi ile vize başvurularında talep edilen işyeri izin dilekçesi birbirinden ayrı belgelerdir.

İşyeri dilekçesi, vize başvurusu sahibinden işveren ve çalışan olması durumuna bağlı olarak bağlı olduğu şirketten aldığı onaylı imzalı belgedir. Vize başvuru dilekçesi, vize başvuru sahibinin şahsen Yunanistan Konsolosluğu’na hitaben seyahat amacını, Yunanistan’da konaklayacağı yerin bilgisini, seyahat tarih süresini, İngilizce veya Yunanca olarak hazırlayıp imzaladığı belgedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.