enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ülkemizde ve tüm dünyada seyahat işlemlerinde uygulanması gereken belli başlı prosedürleri bulunmaktadır. Özellikle tüm ülkelere giriş ve çıkışlarda vize yöntemi uygulanmaktadır. Vize yöntemi sayesinde bir ülkeye giriş ve çıkışlar yetkili merciler tarafından kontrollü şekilde sağlanmaktadır.

Vizenin onaylanması ve pasaportun alınması için Vize için gerekli olan tüm evrakları ve prosedürleri yerine getiren kişiler, istediği her bölgeye giriş ve çıkış sağlayabilir. Pasaportun veya vizenin geçerli olduğu tüm ülkelere giriş veya çıkış da herhangi bir sorun yaşanmaz.

Vize alarak istenilen her türlü seyahat ve yurt dışı ziyaretleri yapılabilir. Vize almak için uygulanması gereken birçok prosedür bulunuyor. Bu prosedürler doğrusunda alacağınız vize ve pasaport sayesinde, dilediğiniz her türlü ülkeye seyahat etme şansını yakalayabilirsiniz.

Vize Nerden Alınır? Nereye Başvurulur?

Pasaport veya vize alabilmek için gerekli tüm belgeleri hazırlayarak başvurulması gereken birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Vize belirli zaman periyotlarda kişilere verilmektedir. Genellikle 6 aylık 1 yıllık 2 yıllık gibi uzatma işlemleri ve yenileme işlemleri yapılmalıdır. Vize alınacağı zaman başvurulacak merciler şu şekildedir:

Vize İçin Nereye Başvurulur?

 • Seyahat edilecek ülkenin büyük elçilik konsolosluk bölümünden
 • Başkonsolosluğundan veya
 • Konsolosluktan alınır
 • Bazı ülkelerin Fahri başkonsolosluklarından alınır

Vize alırken Pasaportun kesinlikle yıpranmamış olması gerekmektedir.

Vize Alınırken Aranan Prosedürler

Yıpranmış pasaporttan vize alsanız dahi ülkeye girişte birçok sorun yaşayabilir,  sınırdışı edilebilirsiniz. Bu yüzden en dikkat etmeniz gereken kural budur. Pasaportunuzu yenileyerek vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru yaptığınız tarihten en az 1 yıl kullanım süresi olması zorundadır. Başvurunuzu eksiksiz ve tam belgelerle sağlayarak, hiçbir sorun yaşamadan vize alabilirsiniz. Sahte belgelerle vize başvurusunda bulunmak yasal bir suçtur.

Bu yüzden her türlü sahte belgelerden uzak durmanız gerekmektedir. Seyahatinizi gerçekleştireceğiniz kadar maddi gücünüzün olduğunu belgelemek zorundasınız.

Vize alabilmek için mülakata tabi tutuluyorsunuz. Mülakatın amacı ülkeye seyahat edebilecek nitelikte olup olmamanız-dır. Ülkenin seyahat edecek yabancı kişiler için aramış olduğu nitelikleri taşıyıp tanımadığınız,  mülakat sayesinde belirleniyor.

Eğer herhangi bir işte çalışmıyor sanız ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler var ise mülteci konumunda göründüğünüz için vize almanız oldukça zorlu bir süreci beraberinde getirecektir. Vize için belirlenmiş olan harçları yatırmanız gerekmektedir.

Vize İçin Randevu

Vize başvurusu yapmak için gideceğiniz ülkeye göre konsolosluktan ve vize alıncak kurumdan arayıp randevu talebinde bulunabilirsiniz. İşlemlerinizin daha hızlı sonuçlanması açısından size zaman kazandıracaktır.

Vize İçin Gerekli Belgeler

Yukarıda saydığımız koşulları yerine getiriyorsanız vize başvurunuz olumlu şekilde olacaktır. Vize alabilmek için bağlı bulunduğunuz başkonsolosluğa giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi ( Vize Dilekçe Örneği ni Bağlı kurumlardan web sitesinde bulabilirsiniz.) isteyebilir
 • Rezervasyonlar ve uçak biletleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Sürdürmüş olduğunuz meslek evrakları
 • Mülk kayıtları
 • Banka hesap dökümü
 • Nüfus kayıt örneği
 • İkametgâh belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Şirkete bağlı olarak vize alıyorsanız Şirket izin yazısı

Yukarıda saymış olduğumuz tüm evraklar ile seyahat edeceğiniz ülkenin, konsolosluklarına başvuru yaparak vize işlemlerini başlatabilirsiniz.

Vize İçin Kaç Fotoğraf Lazım

Vize onayı için gerekli olan fotoğraflar  2 adet olup biyometrik çekilmesi istenilmektedir.

Vize İçin Ne Kadar Para Gerekli

Yurt dışına seyahat etmek isteyen türk vatandaşları için 20 ila 60 auro ücret istenirken.  6-12 yaş arası olan türkiye cumhuriyeti vatandaşları için vize ücreti talep edilmemektedir.

Vize İçin Randevu Nasıl Alınır

Vize için randevu almak isteyen vatandaşlarımız bağlı bulundukları şehrin konsolosluklarını arayıp randevu talebinde bulunabilir. Vize başvuru işlemlerini hızlandırabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.