enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? Kalfalık Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Kalfalık belgesi nedir? Ne İşe  Yarar Nasıl Alınır? Gerekli belgeler Nelerdir? Bu yazımızda. Mesleki Eğitim Merkezi tarafından verilen bir belgedir. Çırak öğrenci olarak kayıt olabilirken aynı zamanda denklik yöntemi ile bu belgeyi alabilirsiniz. 19 yaşından gün almamış olanlar ve 19 yaşından gün almamış olanlar bu belgeyi farklı şekillerde alabilir.

Kalfalık belgesi için gereken en önemli kriterlerden bir tanesi 19 yaşından gün almamış olan bireyler bir meslek dalında çalışıyor olmalıdır. Mesleki Eğitim Merkezi içinde haftada bir gün kendi meslek alanlarında eğitim alan kişiler eğitim bitince kalfalık sınavına girer. Kalfalık sınavında başarılı olununca Kalfalık Belgesi alınabilir. 19 yaşından gün almış olanlar ise yoğunlaştırılmış eğitime girer. Eğitimden sonra yapılan kalfalık belgesinin sonucu başarılı olursa bu kişiler de kalfalık belgesi alabilir.

Ustalık belgesi örneği için eğitim merkezinde bilgi alınabilir. Kalfalık belgesi veren bir kurum bireyin çalışma durumuna bakar. Bulunduğu iş yerinde en az 1 yıl zorunlu olarak kalan kişi belgeyi almak için başvuru yapabilir. Bu süreyi bitiren kişi eğer isterse iş yeri açmak için iş yeri açma belgesi alabilir. Fakat bu belgeyi almak isteyen kişi işten ayrılmadan en az 3 ay önce bildirim yapmalıdır. 3 ay önceden ilgili kurumlara devlet destekli olarak başvuru yapıldığında iş yeri açma belgesi talebi olabilir.

Kalfalık Belgesi Alma Şartları

Eski ismi Çıraklık Merkezi olan Mesleki Eğitim Merkezi görevi meslek elemanı yetiştirmektir. Bu bağlamda ülkemizde başarılı olabilmek adına birçok meslek üyesi yetiştirmek oldukça önemlidir. Mesleki Eğitim Merkezinde 2 yıl ile 4 yıl arasında eğitim süreçleri vardır. Kalfalık için eğitim süresi 2 yıldır. Kalfa adayları eğitim süresi boyunca mutlaka kendilerini ispatlamalıdır.

Bu alanda kendilerini yetiştirmeli her daim yeniliklere ve öğrenmeye açık olmalıdır. Yeterlilik durumunu ispatlayan kalfa adayı sınava girmeye hak kazanır. Kalfa adayı mutlaka eğitimini devamsızlık yapmamaya özen göstererek tamamlamalıdır. Devamsızlık sınırını aşan kişiler sınava giremez. Ayrıca verilen eğitim de mutlaka takip edilmeli ve öğrenilmelidir. Kalfa adayı eğitim süresinden önceki çalışma hayatını sigorta ile belgelemelidir. Kalfalık belgesi nasıl alınır 2021 yılı için bu şartları tamamlamak gerekir. Kalfalık belgesi sınav soruları her yıl farklılık gösterebilmektedir.

Kalfalık Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler (Evraklar)

  • Mesleki eğitim kurumundan alınan Başvuru formu
  • Kalfalık belgesi için Sağlık raporu (başvuru yapılırken kalfalık için olduğu belirtilmelidir)
  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • En son mezun olunan okul diploma fotokopisi
  • Kalfalık sınavı katılımı için 5 tl Ücret (Bir çok kurum tarafından alınmaktadır)

Kalfalık Belgesi Yaş Sınırı

Kalfalık belgesi başvuru için yaş sınırı 19 olarak belirlenmiştir.

Kalfalık Belgesi İçin Sigorta Ne Kadar Gerekli?

Kalfalık belgesi başvurusu yapmak için meslek dalına göre 8 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Kalfalık Belgesi Ne İşe Yarar?

Anayasanın 330. maddesi gereğince belirtilen mesleklerde kalfalık belgesi olmadan çalıştırılmasına müsaade edilmemektedir. Buna istinaden kalfa statüsünde çalışacak olan kişinin kalfalık belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kalfalık Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Kalfalık belgesi alma süresi alıb-nacak meslek dalına göre değişebildiği gibi gerekli belgeler hazırlanıp teslim edilmesi ve yapılan sınav da başarı sağlanması durumunda sınav sonuçları kısa bir süre sonra açıklanmaktadır.

Kalfalık Belgesi Sorgulama

Kalfalık belgesini sorgulamak için  E devlet üzerinden Mesleki yeterlilik kısmında yapılabilmektedir. Kalfalık belgesi sorgulamak için bu linkten ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kalfalık Belgesi Alabilen Meslekler Hangileridir?

Kalfalık belgesi almaya hak kazanan birtakım meslekler vardır. Bu meslekler toplumun olmazsa olmazı olan ve yapı taşlarını oluşturan mesleklerdir. Mesleki yeterlilik belge zorunluluğu olan 81 meslek vardır. Önceden 48 meslek varken şimdi bu sayı yükseltilmiştir. Alçı sıva uygulayıcısı seviye 3 inşaat, yiyecek içecek hizmetleri, asansör bakım ve onarımcısı seviye 3 elektrik ve elektronik, baca kontrol personeli (bacacı) seviye 4 enerji, bitim işlemleri operatörü seviye 3 tekstil, hazır giyim, gemi yapımı (deniz araçları yapımı), deri, elektrik elektronik teknolojisi, doğal gaz ısıtma ve gaz yak. cih. ser. per. seviye 4 enerji, ayakkabı ve saraciye teknolojisi, iplik bitim işleri operatörü seviye 2 tekstil, hazır giyim, deri, makine bakımcı seviye 5 otomotiv, iskele kurulum elemanı seviye 3 inşaat, metal levha işleme tezgâh operatörü seviye 4 metal, güzellik ve saç bakım hizmetleri, otomotiv elektromekanikçisi seviye 5 otomotiv, fotoğrafçılık, otomotiv sac şekillendirmecisi seviye 4 otomotiv, konaklama ve seyahat hizmetleri, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı seviye 4 metal, PVC doğrama montajcısı seviye 3 inşaat, kuru temizlemecilik, tren makinisti seviye 4 ulaştırma, lojistik ve haberleşme, yangın yalıtımcısı seviye 3 inşaat, bilişim teknolojileri, bahçecilik, seramik karo kaplamacısı seviye 3 inşaat ve sıvacı seviye 3 inşaat gibi meslekler kalfalık sınavı gerektiren mesleklerdir.

Kalfalık Belgesi İstenmeyen Durumlar

Mesleki yeterlilik şartı gerektirmeyen bazı durumlar da vardır. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa istinaden ustalık belgesi alan bireyler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olan ya da üniversitede mesleki ve teknik eğitim veren okulların bölümlerinden mezun olan kişilerde kalfalık belgesi şartı aranmaz. Ayrıca  ustalık belgelerinde ya da diplomalarında gösterilen bölümlerde çalışan kişiler için de mesleki yeterlilik şartı aranmamaktadır.

Mesleki Eğitim Merkezinden Kalfalık Belgesi Almak

Mesleki Eğitim Merkezinden kalfalık belgesi alabilmek için mesleklere göre farklı şartlar olabilir. Bazı mesleklerde 5 yıl iş deneyimine ek 2 yıl eğitim süresi talep edilirken bazı mesleklerde 8 yıl mesleki deneyime ek olarak 3 yıl eğitim süresi istenebilir. Ayrıca çalışma hali eğitim süresi boyunca da mutlaka devam ediyor olmalıdır.

İlkokul mezunu olan kişiler kalfalık belgesi alabilir. 14 yaşından sonra çalışmaya başlayan fakat sigortası işlememiş olan bireyler çalışma yaşamlarına sigortasız zamanları da ekletebilir. Bireyler hangi meslek grubu için ne kadar çalışma süresi ve ne kadar eğitim dönemi istendiğine resmi makamlardan ulaşabilir. İl ve ilçe meslek eğitim kurumları bu bağlamda bilgi veren yerlerdir.

Kalfalık belgesinde meslek seçimi yapılırken ana birimler ve alt birimler birbirinden farklıdır. Bu nedenle araştırma yapılarak seçim yapılması tavsiye edilir. Örnek verilmesi gerekirse elektrikçide çalışan kalfa elektrikli ev aletleri, bobinaj veya otomasyon sistemleri gibi bölümlerden birini seçmek durumundadır. Ana kategori elektrik kalfalığı olarak verilse de alt birimler tamamen birbirinden farklı olabilir.

Kalfalık belgesi için gerekli evraklar; eksiksiz doldurulacak başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma aslı ve fotokopisi, adet vesikalık fotoğraf, sağlık raporu, sigortasız çalışılan dönemler için görev yapılan yerlerden ispat eder belgedir. Kalfalık belgesi sorgulama yapabilmek için devletin e-devlet portalına giriş yaparak internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama adı ile Milli Eğitim Bakanlığı alanından kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapılabilir.

Kalfalık Belgesi en son aşamada sınava bağlıdır. Sınavda genel bilgiler sorulmaz. Sınav soruları ilgili meslekteki tüm alt gruplara sorulan ortak alan meslek soruları ve ilgili mesleğe ait alt meslek grubundaki meslek dersleridir. G

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.