enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlar, nakdi yardımlar, ayni yardımlar ve sosyal hizmetler olarak üç ana başlık altında toplanabilir.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Nakdi yardımlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara para yardımı şeklinde yapılan yardımlardır. Bu yardımlar, gıda, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Ayni yardımlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, giyim, yakacak gibi maddi değeri olan eşyaların yardımı şeklinde yapılan yardımlardır.

Sosyal hizmetler, ihtiyaç sahibi vatandaşlara eğitim, sağlık, danışmanlık gibi hizmetler şeklinde yapılan yardımlardır.

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından yürütülmektedir. SYDV’ler, ihtiyaç sahibi vatandaşları tespit etmek ve onlara yardım sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan yardımlar şunlardır

 • Eğitim yardımı: İhtiyaç sahibi öğrencilere eğitim bursu ve kırtasiye yardımı gibi yardımlar sağlanmaktadır.
 • Sağlık yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşlara sağlık sigortası, ilaç yardımı ve hastane masrafları gibi yardımlar sağlanmaktadır.
 • Gıda yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşlara gıda kolisi, erzak yardımı ve yemek yardımı gibi yardımlar sağlanmaktadır.
 • Barınma yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı ve ev eşyası yardımı gibi yardımlar sağlanmaktadır.
 • Ayni yardımlar: İhtiyaç sahibi vatandaşlara giyim yardımı, yakacak yardımı ve diğer ayni yardımlar sağlanmaktadır.

Kaymakamlık yardımlarından yararlanmak için, SYDV’lere başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler, SYDV’lerin internet sitelerinde ve başvuru merkezlerinde yer almaktadır.

Kaymakamlık yardımları, ihtiyaç sahibi vatandaşlara önemli bir destek sağlamaktadır. Bu yardımlar, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına ve yaşam standardını iyileştirmesine yardımcı olmaktadır.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar 2023

Salgın döneminde bir çok vatandaşımızın iş yerlerinin kapanması düzenli çalışma şartlarının bozulması gibi bir çok etkenlerden kaynaklanın maddi sıkıntılar baş göstermiştir. Böyle bir dönemde sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın gereği olarak devlet kurumları ve özel dernek ve vakıflar aracılığı ile vatandaşlarımıza nakdi ve ayni yardımlar yapılmaktadır. Peki kaymakamlık yardım parası ne kadar?

Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır

Kaymakamlık para yardımı almak isteyen vatandaşlarımız öncelikle herhangi bir gelir ve güvencesinin olmadığını belirtmesi ve bu şartların başvuru sahibi kişide bulunması gerekmektedir. Öncelikle doğru bilgi ve belgeler ile gitmek hem maddi yardım başvuru sürecini olumlu etkilenebileceği gibi surecide hızlandıracaktır. Yardım başvurusu yapacak vatandaşlarımız bizzat kendileri kaymakamlığa giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Kaymakamlık yardımı başvuru formu için bu adresi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımı Kimlere Verilir?

 • Engelli raporu bulunan kişilere
 • Yatalak hastalara
 • Engeli dolayısı ile çalışamayacak kişilere
 • Şartlar dolayısı ile evinde hiç çalışanı olmayan ailelere
 • Herhangi bir sebepten dolayı dışarı çıkamayan kişilere
 • Kronik hastalığı bulunan kişiler
 • Sosyal güvencesi bulunmayan kişiler
 • İşten ayrılan ve çalışmayan kişiler
 • Herhangi bir kurum ve kuruluştan yardım almayan kişiler
 • Üzerinde herhangi bir tapu araç vs. bulunmayan kişilere

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler

 • TC Nüfus Cüzdanı
 • Yetkilendirilmiş Kurumdan alınan Muhtaçlık belgesi
 • Başvuru formu e-devlet üzerinden veya deftedarlıktan

Geliri Olmayanlara Kaymakamlık Yardımı Nelerdir?

 • 18 yaş altı engelli çocuğu olanlara 537 TL Nakdi yardım
 • 500 kg Kömür yardımı
 • Eşini kaybetmiş kadınlar için aylık 250 tl olmak üzere iki ayda bir 550 TL nakdi yardım.
 • Gıda yardımı başvurusu için aylık 275 TL
 • Çocuk sağlık yardımı aylık 45 TL
 • Üniversite öğrenimi için ihtiyaç sahibi ailelere eğitim yardımı kapsamında aylık 200 TL veya tek seferde 12.000TL geri ödemesiz eğitim yardımı.
 • Barınma yardımı başvuru koşullarına göre aylık  317 TL
 • Yaşlılık maaşı adı altında 56 yaş üstü vatandaşlara 672.81 TL Nakdi yardım

E-Devlet Üzerinden Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

E-devlet kapısı üzerinden sosyal yardım başvurusu yapacak vatandaşlarımız öncelikle kendilerine ait e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlarımız e-devlet şifrelerini kaybetmeleri veya hiç kullanmamış olmaları durumunda en yakın PTT merkezine giderek kendilerine ait çıkarılmış olana e-devlet şifresini alarak sisteme giriş yapabilirler.

E-Devlet şifresini aldıktan sonra Siteme giriş yapıldıktan sonra, sağ üst kısımda bulunan arama kısmından veya menüler ve hizmetler kısmından sosyal yardım sorgulama ekranına giriş yapılır.

Bu alanda vatandaşlar açık olan sosyal yardım başvurularına müracaat edebilir. Yapılmış olan kaymakamlık başvuru sonuçlarını veya farklı başvuru kısmını takip edebilirler.

Kaymakamlık Yardımı Kaç Ay

Kaymakamlık yardımı başvurusu yapıldıktan sonra onaylanması durumunda aylık yardımlar belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından her ay düzenli olarak yapılır. Tabi yardımların her ay olması için başvuru şartları ve ailenin mevcut durumu göz önünde bulundurarak yapılmaktadır. Yardımın sürekli olması öncelikle ailenin kalıcı ihtiyaç sahibi olma şartı aranmaktadır. 18 yaşını doldurmamış çocuklar için yapılan nakdi yardımlar her iki ayda bir düzenli olarak yapılmaktadır.

Kaymakamlık Ne Tür Yardımlar Yapıyor?

Kaymakamlık erzak yardımı ihtiyaç sahibi ailelere aylık ailenin çocuk sayısı gibi etkenler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu yardımlar BİM, A101 gibi market kartları olarak verilerek veya var ise belediyenin kendi belirlemiş olduğu noktalardan yapılmaktadır.

Kaymakamlık Eğitim Yardımları

Kaymakamlığı yapmış olduğu nakdi yardımlar arasında ilk, orta ve lisans öğrencilerine yapılan okuyan öğrencilere yönelik yardımlar bulunmaktadır. Ailelerin başvuru sonucuna bağlı olarak okuyan öğrencilere yapılan yardımlar ve miktarları:

 • İlköğretim Erkek öğrencilerine aylık- 35 TL
 • İlköğretim Kız öğrencilerine aylık- 40 TL
 • Orta öğretim erkek öğrencilerine – 50 TL
 • Orta öğretim Kız öğrencilerine- 60 TL

Verilecek bu yardımlar ailenin ekonomik durumları göz önünde bulundurularak düzenli olarak eğitim süresi boyunca verilmektedir.

Kaymakamlık Yardımları Ne Zaman Belli Olur?

Kaymakamlık yardımı başvuruları yaklaşık olarak başvuru yapıldıktan 2-veya 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kaymakamlıktan Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Kaymakamlık nakdi ve ayni yardımlar için başvurular E-devlet açık kapı yardımları üzerinden sisteme giriş yapılarak çıkan formu doldurarak yapılabildiği gibi. Yardım başvuruları bağlı bulunan kaymakamlık sosyal yardım bölümlerine şahsen başvuru yapılarak da gerçekleştirilmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlıklar evi sağlıksız ve oturulamaz durumda olan vatandaşlar için sağlamış olduğu yardımlardan bir tanesi de ev tadilatı yardımı. Öncelikle vatandaşın bu yardımdan faydalanabilmesi için kaymakamlığa başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvuru sonucu değerlendirildikten sonra kaymakamlık tarafından görevlendirilen tespit gibi başvuru yapan kişinin bulunduğu adrese gelerek evde durum inceleme yaparak evin gerçek tende tadilata ihtiyacı olup olmadığını belirler. Ve bu uygunluk raporunu kuruma teslim ederek süreç başlar. Ev tadilatı yardımı kurum inisiyatifine bağlı olarak 15.000 TL ile 25.000 TL olarak değişmektedir.

Bunun yanında kaymakamlıklar tarafından evinin kirasını ödeyemeyecek durumda olan ihtiyaç sahibi ailelere ise aylık 1000 TL bulan kira yardımı’ da yapabilmektedir. Kira yardımları başvuru esnasında belirlenen hesap numarasına düzenli olarak ev sahibine yatırılır. Ayrıca geliri düşük ihtiyaç sahibi ailelere SED Yardımı yapılmaktadır. SED Yardımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Kaymakamlıklardan Çocuğu Olmayan Ailelere 600 TL Yardım Nasıl Alınır?

Devletin açıklamış olduğu sosyal destek paketi ile çocuklu ailelere farklı çocuksuz ailelere farklı ilk öğretim çağında olan öğrenci ailelerine farklı destek paketleri ile vatandaşlarımıza bu zor dönemde bir nebze olsun ihtiyaçlarını gidermek için 600 TL başlayıp 900 TL ye varan destek paketleri açıklandı.

Kaymakamlık ne kadar para yardımı yapıyor?

Kaymakamlıklara yapıla olan destek paketlerinden maddi durumu iyi olmayan bir çok vatandaşımız faydalanabilecektir.

Kaymakamlık Destek Yardımı paketleri ve verilecek olan ücretler şu şekildedir.

 • Ana okuluna giden öğrenciler için ailelere 500 TL
 • İlk öğretim çağında okuyan çocuğu bulunan ailelere 750 TL
 • Lise çağında okuyan çocuklar için ailelere 800 TL
 • Üniversite öğrencileri için 900 TL 

Belirlenen destek paketleri bölge ve şehir gözetmeksizin ihtiyaç sahibi olan tüm ailelere yapılacağı duyuruldu.

En son açıklanan sosyal yadım paketinde çocuğu olmayanlara ‘da 600 ila 800 TL yardım açıklamasından sonra bir çok vatandaşımız yardım başvurusu için kaymakamlıklara başvuruda bulundu. Peki 600-800 TL arası yardım almak için neler gerekli hangi şartlar aranmaktadır.

Öncelikle diğer kaymakamlık yardımlarında olduğu gibi başvuru sahibi ailenin herhangi bir gelirinin olmaması ve sosyal güvencesinin bulunmaması aranan şartlardan en önemlileri arasında  yer almaktadır. Bunun yanında başvuru sahibinin maddi durumu göz önünde bulundurularak karar verilmekte uygun görüldüğü takdirde sosyal yardım almaya hak kazanmaktadır.

for

600-800 TL Sosyal Yardım Kaç Ay Verilecek?

PTT aracılığı ile yapılacak olan sosyal yardımlar hakkında son yapılan açıklamalara göre sosyal yardım almaya hak kazanan kişiler 1 yıl boyunca yardımları almaya devam edeceği belirtildi?

Yorumlar

 1. Belkiz dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde iki çocuğum la kayin babam lar da kalıyoruz bebeğime mama veryorum kronik hastalığım dan dolayı sut veremedim bebeğime çocuk larim için yardım istyorum lütfen

  1. Özgül Kahraman dedi ki:

   Merhaba 2 çocuğum var eşim inşaat ci hava şartlarından dolayı calisamiyor kiraciyim gerçekten yardıma ihtiyacım var

 2. Hatun dedi ki:

  Para desteği istiyorum.

 3. Feride dedi ki:

  3çocum var 2. Okuyor

 4. Seher dedi ki:

  2 çocuğum var biri 5. Sınıf öbürü anasınıfı