enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kömür Yardımı Başvurusu Kimler Yapabilir?

Kömür Yardımı Başvurusu Kimler Yapabilir?

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yaparak kömür yardım alabilirsiniz. Özellikle dar gelirli ailelerin çoğu ısınma ihtiyaçlarını soba aracılığıyla sağlamaktadır. Bunun nedeni aile kiracı ise sobalı evlerin kiralarının daha düşük olmasıdır. Aile ev sahibi ise doğal gaz bağlatmak ya da bir kalorifer sistemi kurdurmak oldukça maliyetli olduğu için soba ile ısınmayı tercih etmektedirler. Sobayı yakabilmek için bir kış boyu ciddi miktarlarda kömür alımı yapılması gerekmektedir. Bu noktada ödeme güçlüğü çeken aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla kömür yardımı alabilmektedir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımına başvuracak ailelerin geliri tespit edilmektedir. Buna göre hane içerisinde kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 1/3’ünden az olmalıdır. Yani kişi başına en fazla 701,32 TL gelir düşmesi şartıyla kömür yardımı yapılmaktadır. Gerekli şartları taşımaları halinde engellilere kömür yardımı yapılabilmektedir. Kömür yardımları kış döneminden önce en az 500 kg olarak gerçekleştirilmektedir. Uygun görülmesi halinde miktar artırılabilmektedir. Miktar belirlenirken bazı hususlar dikkate alınmaktadır. Buna göre ailede bulunan kişi sayısı, muhtaçlık durumu, kömürün ısı kalitesi, kömür yardımı isteyen kişinin yaşadığı yerin iklim şartları belirleyici olmaktadır. Hangi ilde ne miktarda kömür yardımı yapılacağı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Yardım amaçlı verilen kömürlerin kesinlikle satılması yasaktır.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Kömür yardımı yapılacak kişilerin tespiti genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Muhtarlar tarafından yakacak yardımına muhtaç olduğu tespit edilen kişiler, sosyal yardımlaşma vakıflarına bildirilmektedir. Fakat ihtiyacı olduğu halde muhtarlar tarafından tespit edilemeyen kişiler, bizzat başvurarak kömür yardımı alabilirler.

  • Başvuru dilekçesi ve
  • Kimlik fotokopinizi Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na ulaştırarak kömür yardımı talep edebilirsiniz.

Dilekçede açık bir şekilde kömür yardımı almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Başvurularınızı valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımına hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sadece TC ile kömür yardımı sorgulama e-devlet üzerinden mümkün olmamaktadır. T.C. kimlik numarası ile beraber e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. E-devlette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı menüsünde yer alan sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmından, yardım durumunu takip edebilirsiniz. Bunun dışında SYDV’lere giderek T.C. kimlik numaranızla başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Yapılır?

Kömür yardımlarının yapılması kış döneminin başında gerçekleştirilmektedir. Dağıtım sıralamasında yardım alacak kişilerin ihtiyacının acilliği dikkate alınmaktadır. Dağıtım işlemlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan planlama ve Türkiye Kömür İşletmesi, Türkiye Taş kömürü Kurumu müdürlüklerinin sevkıyat programı uygulanır. Bu plan ve programlara göre dağıtımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Çalışanlar Kömür Yardımı Alabilir mi?

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişiler kömür yardımından yararlanamamaktadır. Bunun dışında emekliye kömür yardımı var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik, malullük, ölüm aylığı alıyorsanız bu noktada muhtaçlık durumunuz göz önüne alındığı için kömür yardımı alınmasına bir engel teşkil etmemektedir. Yardıma başvuran kişinin, ikamet ettiği evin dışında üzerine kayıtlı bir ev bulunmaması ve kira geliri bulunmaması gerekmektedir.

 

Yorumlar

  1. Osman dedi ki:

    he sigortalı çalısıyoruz ya on numara bir hayat yasıyoruz hem vergi al benden hemde bana yardım yapma