enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kredi Sicil Affı Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Kredi Sicil Affı Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Kredi Sicil Affı Nedir Neler Gereklidir?

Kredi sicili affı nedir? tüketicilerin ticari bankalar ile ilişkisini yansıtan karnelerdir. Tüketici kredi kullanım alışkanlığı, ödeme durumu veya aylık geliri gibi bilgilerin puanlanması sonucu ulaşılan verilerdir. Kredi sicil sorgulama için farklı yöntemler mevcuttur. Finansla kuruluşlar, bankalar veya e-devlet aracılığıyla kredi siciline ulaşmak mümkündür. Kredi sicil sorgulama e-devlet kanalını kullanarak yapılan işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Kredi sicili kötü veya kara listede yer alan tüketicilerin en çok merak ettikleri konular arasında kredi sicil affı gelmektedir. Belirli dönemler halinde gelen aftan yararlanmak ise oldukça kolaydır. Kara listede yer alan tüketicilerin affın hangi alanları kapsayacağı oldukça merak konusudur. Geçmiş dönemlerde gelen sicil affından faydalananlar ise; çek ve senet işlemleri geçersiz olanlar, kredi ödemelerini gerçekleştiremeyenler veya diğer sebeplerden ötürü kara listeye girmiş kişilerden oluşmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi sicil sorgulama sonucunda kara listede olduğunu öğrenmiş tüketicilerin merak ettikleri bir diğer husus ise kara listeden çıkılması durumudur. Eğer kredi siciliniz hakkında bilginiz yoksa kredi sicil sorgulama e-devlet kanalını kullanarak ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kara listede öğrenmeniz durumunda ise banka kredilerinden veya kampanyalardan yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Kara listeden çıkmak için belirtilen süreyi doldurmanız gerekmektedir.

Kredi sicil affı ile kara listeden çıkmak mümkün değildir. Sicil affının amacı borcunu ödemiş fakat listede kalan tüketiciler için yürürlüğe konulmaktadır. Kara listede bulanan tüketicilerin kredi notunun yükselmesine karşın yasal zorunluluktan dolayı kredi kullanamadıkları görülmektedir. Mevcut yasaları esnetme çalışmaları sicil affı içerisinde gerçekleşmektedir. Kara listeden çıkarılma süresi ise kredi borçlarını ödenmesi durumunda beş yıl olarak belirlenmiştir.

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Sicil affı kapsamında kişi ve kurumlar sicil affından faydalanabilir. Belirtilen şartları taşıyan ve gerekli yükümlülükleri yerine getiren kişi ve kurumlar gelen af ile beraber herhangi bir yasal zorunluluğa uğramadan banka kredilerinden faydalanabilmektedir. Kredi sicil sorgulama sonucunda kredi notunuz düşük fakat kara listede yer almıyorsanız ödemeleriniz düzenli hale getirerek, banka kampanyalarından yararlanmanız mümkün olacaktır.

Kredi sicil sorgulama e-devlet yoluyla verilen bilgiler içerisinde detaylı puanlara ulaşamayabilirsiniz. Finansal kuruluşlar ile iletişime geçerek, kullanabileceğiniz kredi türleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredi siciliniz yüksek ve ortalama geliriniz banka şartları gereğince uygun bulunduğu takdirde banka kredisi kullanabilirsiniz.

Kredi Sicil Affından Faydalanmak İçin Neler Gereklidir?

Kredi sicil affından nasıl yararlanabilirim?

Kredi sicil affı kapsamında aftan faydalanmak isteyen tüketiciler yapılan ilandan itibaren altı ay içinde başvuru şartlarını sağlaması gerekmektedir.

  • Affın ilanından sonra ilgili banka ile iletişime geçerek yapılandırma veya ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ödeme döneminde oluşan kötü sicili iyileştirme yöntemi olarak da görmek mümkündür.
  • Yapılan başvuru sonucunda, ödeme dönemine ait olumsuz durumlar giderilmektedir.
  • Böylelikle yeniden kredi kartı veya banka kredisi kullanmak mümkün olacaktır.
  • Herhangi bir engel ile karşılaşmadan rahatlıkla banka kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Fakat burada banka müşteri politikası da göz önüne alınmalıdır.

Kredi Sicil Affı İçin Nereye Başvurulacak

Kredi sicil affı için borçlu olduğunuz bankaya belirlenmiş tarihler arasından (6 ay içerisinde) yapılandırma için başvuru yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.