enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Emlak Vergi Affı İçin İstenilen Evraklar

Emlak Vergi Affı İçin İstenilen Evraklar

Emlak Vergisi Affı ve Yapılandırma İçin Gerekli Belgeler

Emlak vergisi taşınmaz mal üzerinden alınan vergilerdir. Emlak değerine göre ve metre karesine göre advolerem vergi türünde vergilendirilmektedir.  Ödenmesi ise bir yıl içerisinde iki taksit şeklinde belediye makamlarınca tahsil edilmektedir. Emlak vergisi beyannamesi için gerekli evraklar ise yeni inşa edilen bina veya mevcut bina durumuna göre farklılık göstermektedir.  Vergi dönemleri içerisinde beyannamede bulunmayan veya vergi ödemeyen mükelleflere vergi miktarı oranına göre zam ve faiz uygulanmaktadır. Yeni vergi yapılandırması gerçekleşmediği sürece zam ve faiz işlemeye devam etmektedir.

Vergi yapılandırma 2020 yılına ait af veya indirimler ilan yoluyla mükelleflere tebliğ edilmektedir. Belirtilen süre içerisinde emlak vergisi affından faydalanmak mümkündür. Zaman aşımına uğraması veya yapılandırma şartlarını yerine getirmeyen mükelleflerden yeniden belirlenen oranlara ve miktarlara göre zam ve faiz işlemi uygulanmaktadır. Vergi affı kapsamı bütün vergileri kapsayabileceği gibi tek bir vergiye tabi olan konuda gerçekleşebilir. Emlak vergisi affı özel düzenlemeler ile yürürlüğe konulan af kapsamındadır.

Emlak Vergisi Beyannamesi İçin Gerekli Evraklar

Emlak vergisi beyannamesi için gerekli evraklar mevcut bina, konut veya yapı için oluşturuluyor ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Emlak vergisi belediyelere bağlı olan Mali Hizmetler Müdürlüğü olan emlak birimlerine yapılmaktadır.
  • Mülkiyet hakkını gösteren belge veya tapu belgesi ( vekalet durumunda mülkiyet belgesi istenebilir)
  • Bina, konut veya yapı kullanma izin belgesi
  • Adres beyanı, hem konut için hem mülk sahibi için gerekmektedir. Emlak vergisi mükellefi için ikametgah gerekmektedir.
  • Vergi numarası
  • Gereken belgelerin fotokopileri ile emlak verisi beyannamesi hazırlanmaktadır. Gerekli görüldüğü durumda belgelerin aslı istenebilir. Bu yüzden fotokopi ve belge asılları hazır bulundurulmalıdır.

Emlak Vergisi Yapılandırması

Vergi affı alanında yer verilen yeni vergi yapılandırması ile tahakkuk etmiş faiz ve zamlar silinmektedir. Vergi yapılandırması 2020 yılana ait ilgili belediyelere ait duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz. Emlak vergisi yapılandırma sürecinde vergi borçları silinmemektedir. Sadece tahakkuk etmiş faiz tutarları silinmektedir.İlgili belediyelere başvurarak yeniden beyanname hazırlamanız durumunda vergi yapılandırmasından faydalanabilirsiniz.

Emlak vergisi beyannamesi için gerekli evraklar yukarıda sıralanmıştır. Beyanname sırasında aynı evrakları kullanarak aftan yararlanmanız mümkündür. Adres değişikliği veya yapı değerinde bir artış meydana gelmesi durumunda yapılandırma sürecinde bu tür unsurları yeniden belgelendirmeniz gerekecektir. Ayrıca emlak vergisi affı ile vergi tahsil ödeme periyotları vergi dönemleri ile farklılık göstermektedir. Tek sefer de tahsil edilebileceği gibi 6,9,12 ay gibi periyotlara da yayılabilmektedir.

Kimler Emlak Vergisi Öder?

Yeni vergi yapılandırması ile sadece vergi mükellefleri faydalanabilmektedir. Eğer genel gelirler kapsamında su, şerefiye veya çöp vergileri gibi kalemler yer almıyorsa sadece emlak mükellefleri faydalanabileceği görülmektedir. Emlak vergisi mükellefleri ise yasada belirtilen ölçekte yapı sahibi olan kişi veya tüzel kişilerdir.

Vergi yapılandırması 2020 yılana ait tersi bir madde belirtilmemiş ise beş yıl olarak belirtilmiştir. Bu süreler içerisinde emlak vergisi mükellefleri başvuruda bulanarak aftan faydalanabilirler. Belediyelerin ilgili birimleri ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

2020 Vergi Affı Var mı?

Hazine ve maliye bakanı berat Albayrak 2020 emlak vergisi affı var mı? sorusuna bu yıl için vergi affı olmayacağını ama yapılandırmaların devam ettiğini söyledi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.