enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parasına başvurmak isteyen kişiler SGK’ya bir dilekçe ile başvurmalıdır. Dilekçenin yanına evlenme cüzdanlarının bir adet fotokopisini gerekli evraklar olarak yeterlidir. Dilekçe onaylandıktan sonra başvuru sahibinin ölüm aylığı kesilerek, çeyiz parası ödemesi gerçekleştirilir. Kız çocuğunun evlenerek artık ölüm aylığı almaması nedeniyle; ölen sigortalıdan dolayı ölüm aylığı almakta olan diğer eş, çocuk varsa ölen sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının aylık miktarları yükseltilir. Ölen sigortalının kız çocukları geriye dönük çeyiz parası alır mı sorusunun cevabı genellikle bilinmemektedir. Bu nedenle birçok kişi sürenin geçtiğini düşünerek çeyiz parasına başvurmamaktadır. Fakat çeyiz parası almak için ölen sigortalının kız çocuğunun evlendiği tarihten itibaren beş yıl içerisinde başvuru hakkı bulunmaktadır. Beş yıl sonra haklarını kaybetmektedirler.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Evraklar

Halk arasında çeyiz parası veya yetim çeyiz parası olarak bilinen evlenme ödeneği; anne ya da babasının ölümü nedeniyle, ölüm aylığı ya da ölüm geliri almakta iken, evlenen kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemedir. Almakta oldukları ölüm aylığı miktarının iki katı tutarı peşin olarak ödenir.

Boşanma Halinde Çeyiz Parası

Çeyiz parasını aldıktan sonra evliliğini sonlandıran kişiler, tekrar ölüm aylığı almak istemeleri halinde; iki yıllık ölüm aylığı tutarını peşin olarak aldıkları için hemen ölüm aylığı bağlanamaz. Evlendikleri tarihten itibaren iki sene geçtikten sonra tekrar ölüm aylığından yararlanabilirler.

İkinci Evlilikte Çeyiz Parası

Ölüm aylığı ya da geliri almakta iken evlenen kız çocukları ikinci evlilikte çeyiz parası alır mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çeyiz parası bir defaya mahsus gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu nedenle ilk evliliğinde çeyiz parası alan kişinin ikinci evliliğinde alması söz konusu değildir.

Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz parası için gerekli başvuruları yaptıktan sonra ödeme ile ilgili bilgileri e-devlet sistemi üzerinden, 170 no’lu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkezlerinden öğrenebilirsiniz. SGK çeyiz parası sorgulama işlemi yaparak paranızın ödenip ödenmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Memur Çocukları Çeyiz Parası Alabilir mi?

2008 yılında memuriyete başlayıp, memur iken vefat eden kişilerden dolayı ölüm aylığı alan kız çocukları diğer sigortalılar gibi ölüm aylığının iki yıllık tutarını çeyiz parası olarak alabilmektedir. Fakat 2008’den önce memuriyete başlayıp memur iken vefat eden sigortalılardan dolayı ölüm aylığı alan kız çocukları, aldıkları ölüm aylığının on iki aylık tutarını çeyiz ikramiyesi olarak alabilmektedirler. Boşanmaları halinde on iki aylık süre dolmadan ödeme yapılmaz. On iki aydan öne boşanma gerçekleşmişse eksik kalan aylara ait tutar, SGK’ya ödenerek tekrar ölüm aylığı alınabilir.

Çalışan Kişiler Çeyiz Parası Alabilir mi?

Memur çeyiz parası alabilir mi ya da çalışan kişiler çeyiz parası alabilir mi sorusunun cevabı çok nettir. Çeyiz parası ölüm aylığı almakta olan kişilere sağlanan bir hak olduğu için ve sigortalı olarak çalışanlar ölüm aylığı almadığı için çeyiz parası hakkından yararlanamazlar. Fakat sigortalı olarak çalışmayı bıraktıkları zaman, işsiz oldukları dönemde anne ya da babaları üzerinden ölüm aylığı alabilirler. Bu dönemde evlenmeleri halinde kendilerine çeyiz parası ödemesi yapılabilir.

Çeyiz Parası Almak için Kaç Ay Maaş Almak Gerekir

Düzenli olarak kaç ay maşa alınması gerektiği hakkında mevzuatta böyle bir şarta rastlanmamıştır. Maaşın hali hazırda alınıyor olması başvuru için yeterli olmaktadır.

Çeyiz Parası Annenin Maşından Kesilir mi?

Kız çocuğu yetim maaşına başvuru yapmadığı takdirde annenin maaşından kesilebilmektedir. Bu durum ile karşılaşmamak için kız çocuğunun yetim maaşı başvurusu yapmış olması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvuru Dilekçesi

çeyiz-parası-başvuru-formu İndirmek İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.