enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler 2022; Konut kredisi almak için gerekli evrakların neler olduğu bilgisini paylaşmadan önce, konut kredisinin ne olduğunu ve kredi kullanabilmek için gerekli evraklarınve  hangi şartları karşılamak gerektiği hakkında bilgi paylaşmakta yarar var.

Kirada oturup da her ay düzenli kira ödeyenlerin tercih ettiği konut kredisi, başvuru yapanların konut kredisi çekmeden önce yapması gereken en önemli işlemlerden birisi konut kredisi için gerekli evraklar ve belgelerin hazır olması gerekmektedir.

Ülkemizde konut kredisi için gerekli evraklar istenirken Yurt dışında bilindiği üzere konut sahibi olmak isteyen kişilerin kredi başvurusu için yaşamlarında gider bakımından bir değişiklik olmadan ev sahibi olabilmelerine imkan sağlayan sistemin adı Mortgage olarak bilinir.

Mortgage yurt dışında çok uzun senelerden beri kullanılan bir sistemdir. Türk inşaat pazarı, bankacılık mevzuatları ve aşırı talep, potansiyel ihtiyaçlar değerlendirilerek uygun görülerek, ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Mortgage sisteminden önce ev almak isteyenlere bankalar ihtiyaç kredisi teklif ediyorlardı. Bu kredi türünde faiz oranları aşırı yüksek olduğundan talep az ve geri ödemelerde sorunlar oluşabilmekte idi. Peki ülkemizde konut kredisi başvurusu nasıl yapılır Konut kredisi için gerekli evraklar nelerdir?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredi nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekse Konur kredisi almak için ilk şart kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekledir. Çekeceğiniz kredi miktarı, geliriniz ve ve konutun değeri sonucunda bankla tarafından uygun görülmesi halinde konur kredisi başvurunuz onaylanır.

Konut kredisi için gerekli evraklar kredi çekeceğiniz bankanın sizin gelirinizi tespit edip sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kredi çekmenizi sağlamak için ön çalışmanın adıdır. Konut kredisi için gerekli evraklar sorunsuz bir şekilde hazırlanıp bankaya verildiğinde banka kanalı konut kredisi için gerekli evraklar üzerinde çalışma yaparak kredinize olumlu veya olumsuz yanıt vermek zorundadır. Konut kredisi çekmek için başvuru sahibi özel sektörde çalışıyor ise konut kredisi için gerekli evraklar için iş yerinden bazı evrakların örneğin maaş bordosu gibi özel evraklar temin edilmesi gerekmektedir.

Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

 • Bankalar Konut kredisi verirken, konutun toplam ödenmesi gereken rakamının sadece % 80’ini karşılamaktadırlar. Kalan % 20’lik açığı konut kredisini alan kişinin nakden karşılaması veya bankaların sırf bunu düşünerek hazırlamış oldukları genel ihtiyaç kredisi paketlerini kullanmaları gerekmektedir.
 • Konut kredisi alabilmek için kredi notu yeterli olmalıdır. Düşük kredi notu konut kredisi almanıza engel teşkil eder.
 • Gelirinizin alacağınız konutun bankaca yapılacak konut ekspertizi değerlemesinde (ekspertiz ücreti banka tarafından sizden tahsil edilecektir) belirlenecek olan satın alma bedeline oranlarının yeterli olması gerekir. Konut fiyatı yüksek, elde edilen gelir nispeten daha düşükse, kredi almak yine mümkün olmayacaktır.
 • Konut kredisi alabilmek için, 18 yaşını doldurmuş olmak ve gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız şartı bulunmaktadır.
 • Taşınmaz teminat olarak ipotek yapılmasına rağmen  banka en az bir kefil isteyebilmektedir.

Diğer bir önemli nokta ise, sadece size ait gelir ve kredi notu gibi kişisel evraklar yeterli değildir. Bu kredi için, hem sizin, hem de almayı planladığınız yerin bazı kriterleri karşılaması gerekmektedir.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Kat irtifakı alınacak konutun inşaatına henüz başlanmamış veya tamamlanmadıysa gereklidir,
 • Kat mülkiyeti konut inşaatı bittiyse ve iskanı’da tamamsa gereklidir,
 • İskan, kat mülkiyetinden önce ilgili belediye başkanlığından alınması gerekir,
 • Evin yaşı ve İnşaat durumu, alınacak konutun bina yapı durumunun belirlenmiş testleri geçebilmesi şartıyla evin yaşının pek bir önemi olmuyor.

Konut kredisi başvurusunu çevrim içi yaparak hızlıca bankanın değerlendirme sürecine girip onay alabilir ve ödeme hesabınıza yapılabilirken, genelde aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi için gerekli evraklar başlıca şunlardır:

 • Başvuruyu yapacak olan kişinin kendisine ait bir iş yeri varsa şayet, tapu fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası, son dönem bilanço, kayıtlı olunan odaya ait belge, sicil gazetesi,
 • Kamu çalışanıysa eğer, konuta ait tapu fotokopisi, maaş bordrosu, ikametgah senedi,
 • Özel sektörde çalışan biriyse, Sosyal güvenlik kurumu hizmet dökümü belgesi, iş yerine ait imza sirküsü, tapu fotokopisi, ikametgah belgesi, bordro,
 • Kişi emekli biriyse şayet, Emekli gelir dökümü, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi, ek gelir belgesi (ek geliriniz varsa)

Sizlere bu yazıda konut kredisi için gerekli evraklar ve Konut kredisi için gerekli belgeler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.