enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Mandıra Açmak İçin Gerekli Evraklar

Mandıra Açmak İçin Gerekli Evraklar

Mandıra Açmak İçin Gerekli Evraklar

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği günümüzde destekler ve projeler sayesinde artık daha kolay. Durum böyle olunca mandıra kurmak için gerekenler sıkça araştırılmaya başlanmıştır. Mandıra büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan süt elde edip satmak için beslenildiği yerdir. Süt ve süt ürünlerine olan talep azalmadıkça mandıraların önemi azalmayacaktır.

Ülkemizde daha çok doğu kesimde yayla ve kırsallarda kurulan mandıralar, batıda da tarım arazilerinin üzerine kurulabilmektedir. Mandıra kurmak için öncelikle hangi hayvan çeşidine ve hangi ırkta hayvan besleyeceğinize karar vermelisiniz.

Sonra da nerede yapacağınız ve nasıl bir mandıra inşa edeceğinize karar vermelisiniz. Hayvanın cinsine, küçük veya büyükbaş oluşuna göre maliyetleri de değişmektedir. Fakat maliyetler sizi korkutmasın, devlet destekleri ve projeler sayesinde uygun maliyetlerle de mandıra kurabilirsiniz. Bu desteğin alınabilmesi ve projelere dahil olabilmek için bazı tedbirleri almanız ve koşulları sağlamanız gerekmektedir.

Mandıra Açma Şartları

Mandıra kurmak için gerekenler öncelikle derin bir pazar araştırılması ile başlamalıdır. Daha sonra nerede kurulacağına karar verilmelidir. Ulaşımı kolay bir yer, yemlerin getirilmesi ve gübrelerin satılması için büyük bir avantaj oluşturur. Mandıra için gerekli malzemeler de belirlendikten sonra hayvan ırk seçimi yapılmalı ve yemler ona göre belirlenmelidir.

Ayrıca kurulacak mandıranın büyüklüğü hayvan sayısı ile orantılı olmalıdır. Büyükbaş için hayvan başına 20 metrekarelik alan gerekmektedir. Ayrıca gezip dolaşabilecekleri açık bir alan da olmalıdır. Bütün bu koşullar sağlandığında eğer elinizde gerekli yatırımınız var ise mandıra kurmak için gerekli başvuruları devlete yapabilirsiniz. Büyükbaş hayvan için daha yüksek maliyetler tutabilirken, küçükbaş için maliyetler daha uygundur. Ayrıca inşa edilecek mandıranın kalitesi, alanın büyüklüğü, hayvan sayısı ve yem çeşitlerine göre maliyet oynayabilmektedir.

mandıra-açmak-için-şartlar

Mandıra Açmak İçin Gerekli Belgeler

Sadece yatırım mandıra kurmak için yeterli değildir, mandıra kurmak için gerekli belgeler vardır. Hassas bir sektör olduğu için takibe alınması ve denetimlerinin yapılması gerekmektedir. Fakat her şeyden önce maliyetli bir yatırımdır ve risk de içermektedir. Bu yüzden destek alarak ve proje kapsamında mandıra kurulması en çok tavsiye edilendir. Destek alabilmeniz için burada üretilecek sütün satılabilmesi, kontrol ve denetimlerin yapılması bazı belgeler gerektirmektedir. Mandıra kurmak için gerekli belgeler genel olarak

 • Nüfus kayıt örneği,
 • Noter tasdikli imza beyannamesi,
 • Vergi borcu olmadığına dair belge,
 • Mesleki yeterlilik belgesi,
 • Çiftçi ve hayvan kayıt sistemi belgesi,
 • Çalışma izni belgesi,
 • İşletme belgesi,
 • Tapu kayıt belgesi,
 • Banka veya tarım kredi kooperatifi niyet mektubu
 • Yatırımın yapıldığı lokasyona ait belgeler,
 • Adli sicil kaydı ve faaliyet belgesidir.

Gerekli bütün belgeler sağlandıktan sonra mandıra kurmak için yarı yarıya geri ödemesiz hibe desteği alabilirsiniz. Hayvancılığa ilgi duyanlar ve gıda sektöründe bir payı olsun isteyenler mandıra kurarak üretime destek verebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.