enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Futbolcu Lisansı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Futbolcu Lisansı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

30Futbol Lisansı  nasıl Alınır?

Futbol lisansı almak için neler gerekli öncelikle bildiğimiz gibi Futbol, 11 kişilik iki takım arasında düz bir zeminde oynanan bir spor dalıdır.Bu iki takımın amacı kalelerini korumaktır. Futbol spor olsun diye yapılabileceği gibi meslek olarak da yapılabilmektedir. Amatör olsun profesyonel olsun ileriye dönük bir çalışma için lisans almak gerekmektedir. Meslek olarak yapılabilmesi için futbol lisans almak şarttır.

Futbol Lisansı aldıktan sonra, futbolcunun oynayacağı takım adına sözleşme imzalamasıyla gerçekleşmektedir. Futbol lisansı almak için gerekli belgeler tamamlanıp Türkiye Futbol Federasyonu’na verilmesi halinde futbolcu lisansı başvuru süreci başlamış olacaktır. Futbol lisansı almak için  gerekli belgeler şu şekildedir.

Futbolcu Lisansı Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Futbolcu için vukuatlı nüfus kaydı
 • Fotoğraflı nüfus kağıdı aslı ve fotokopisi
 • 18 yaş üstü taahhütnamesi
 • T.C. kimlik numarası
 • 18 yaş altı için veli izin belgesi
 • Fotoğraflı sağlık raporu
 • Son bir yıl içerisinde çekilmiş 3 adet fotoğraf

futbol-lisansı-almak-için-gerekenler

Futbolcu olmak için Bu belgeler yıldan yıla farklılık gösterse de genel hatlarıyla bu şekildedir. Yukarıdaki belgelerle birlikte il müdürlüğüne müracaat gerçekleşir. Futbolcu olmak için Gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda Kulüp adına alınacak olan lisans veya bireysel olarak alınacak olan lisans, bilgisayar ortamında hazırlanır ve tescil edilir. Sporcuya verilecek olan lisans numarası lisansı aldığı il için kullanılan il kodu ile başlamaktadır.

Eğitim Sırasında Futbolcu Lisansı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Herhangi bir eğitim ve öğretim kurumu tarafından yapılacak olan yarışmaya katılmak için Futbolcu öğrenci lisansı almak gerekmektedir. Futbolcu Öğrenci lisansı için istenecek belgeler şunlardır;

Futbolcu Öğrenci Lisansı İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik numarası ve iki adet son bir yıl içerisinde çekilmiş fotoğraf,
 • Bağlı bulundukları eğitim kurumundan öğrenci olduklarına dair öğrenci belgesi,
 • 18 yaşından küçük olanlar için ailesinden alınmış izin belgesi,
 • Sağlık izin belgesi.

Başvurulacak olan spor türüne göre futbolcu lisansı almak için belgelerde farklılıklar olabilmektedir. İl müdürlüğüne bu belgeler sunulur ve elektronik ortamda hazırlanan lisanslar öğrenciye verilmektedir.

Bir Meslek Dalı Olarak Futbol

Eskiden futbol sadece mahallelerde oynanan bir oyun olarak anılsa da günümüzde artık bir meslek dalı olmayı başarmıştır. Futbolcu olmak isteyen çocuk, bir spor okuluna yazılabilir ya da kulüplerin belirli periyotlarla düzenledikleri altyapı seçmelerine katılabilir. Burada önemli olan nokta çocuğun okulunu aksatmamasıdır.

Başvuru yapanlar kendi yaş gruplarına göre ayrılarak eğitim almaya başlarlar. En büyükler A takımı denilen en yüksek kategoride oynamaktadırlar. En erken profesyonel olma yaşa 15 olarak belirlenmiştir. Futbola başlandığı zaman ile A takımına girme arasında en az 10-11 sene gibi bir zaman vardır. Eğitimini tamamlayan kişiler lisanslı futbolcu unvanını alırlar. Lisans alanlara spor okulları ayrıca katılım belgesi de vermektedir.

Futbolcu Lisansı

Profesyonel futbolcu olmak isteyen çok sayıda insan vardır. Bunun için belirlenen birtakım koşullar vardır. Öncelikli olarak bir futbolcu lisansı çıkartmak gerekir. Bu lisans Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilmektedir. Futbolcu lisansı almaya hak kazanılırsa futbol alanında profesyonel olarak birçok avantajdan yararlanılmaktadır.

Diğer bir açıdan bakılırsa bu lisans sayesinde başka bir takıma transfer işlemi de bağlı olunan kulüp tarafından gerçekleştirilebilir. Alınan lisans sayesinde futbolcu olma süreci başlamış olacaktır. Bu süreçten sonrası kişinin çalışma azmine bağlıdır. Ne kadar sıkı ve prensipli çalışılırsa başarıyı yakalamak o kadar kolay olacaktır.

Yorumlar

 1. Yusuf Can Yasar dedi ki:

  Lisans Ç Tff

 2. Arda MERİÇ dedi ki:

  Okulunu aksatmamalı derken futbol mu ?Yoksa eğitim okulumu?

  1. admin dedi ki:

   Normal eğitimini aksatmamalıdır.

 3. Kerem dedi ki:

  15 yaşındayım daha önce futbol kurslarına gittim ama lisansım yok şuan lisans çıkartabilir miyim

 4. Fersin kaplan dedi ki:

  Merhaba 15 yaşında oğlum amatör bir takımda oynuyor fakat başka bir klube geçmek istiyoruz lisansı nasıl alabilirim.herhangi bir kuralı varmı.

 5. Musa dedi ki:

  Futbol lisansı almak istiyorum 7 ay oynadım her haftada maçlara gidiyorum lisansımı çıkarmadılar