enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Ölüm Yardımı Kimler Alabilir? Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Ölüm Yardımı Kimler Alabilir? Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Ölüm Yardımı Kimler Alabilir?

Cenaze ödeneği nereden alınır sorusunun cevabı birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle yakınları vefat eden kişiler gerekli başvuruları yapmadıkları için bu haktan mahrum kalmaktadırlar.  Ölüm parası cenaze masraflarının karşılanması amacıyla, ölen kişinin yakınlarına bir defaya mahsus ödenen bir yardımdır. Kanunda cenaze ödeneği olarak geçmektedir. Bu noktada dikkat edilecek birtakım detaylar bulunmaktadır:

Ölüm Parası Başvuru Dilekçesi

Başvuru için bir dilekçe oluşturmanız gerekmektedir. Dilekçenizde vefat eden kişinin sigorta sicil numarası ve T.C. Kimlik numarasını, isim soy isim bilgilerini belirterek, ölüm parası alma isteğinizi resmi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelisiniz. Dilekçe örneğini Sosyal Güvenlik Kurumumuzdan ya da kurumun İnternet sitesinden temin edebilirsiniz. Dilekçenin yanına ölen kişiye ait ölüm belgesinin fotokopisini ve başvuran kişiye ait kimlik belgesi fotokopisini eklemelisiniz.

cenaze-yardımı-kimler-alabilir

Ölüm Parası Kimler Alabilir?

SGK cenaze ödeneği formu ile gerekli evrakları SGK’ya vererek ölüm parası alma hakkından yararlanmanız için bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

  • Ölüm parası öncelikle ölen kişinin eş, çocuk, anne baba ve kardeşlerine ödenmektedir.
  • Bu noktada bazı istisnalar söz konusu olabilir.
  • Ölen kişinin cenaze masrafları akrabalık bağı bulunmayan kişilerce ya da başka akrabalar tarafından gerçekleştiriliyorsa onlara da durumu belgelendirmeleri şartıyla ödeme gerçekleştirilmektedir.
  • Ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı, iş göremezlik ödeneği, malullük aylığı almakta iken ya da sigortalı olarak çalışmaktayken vefat eden kişilerin yakınlarına ödenmektedir.
  • Eğer ölen kişi bu şartlara sahip değilse fakat SGK’da ölen kişinin en az 360 gün prim ödemesi bulunuyorsa, yakınlarının ve hak sahiplerinin ölüm parası alma imkanı bulunmaktadır.
  • Yani ölen kişi daha önceden 360 gün prim ödemişse, ölüm tarihinde sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın cenaze yardımı yapılmaktadır.
  • Daha önceden eşinin veya babasının vefatından dolayı, yetim aylığı ve dul aylığı alan kişinin ölümü halinde ölüm parası ödemesi yapılmamaktadır. Ayrıca memurlarına devlet memurlarının memur olmayan eşlerine ölüm yardımı yapılabilmektedir.

Ölüm Parası Sorgulama

Gerekli başvurularınızı yaptıktan sonra ölüm parası ödemesinin yapılıp yapılmadığını e-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden SGK işlemleri menüsünden şahıs ödemeleri sorgulama kısmına girdiğiniz zaman, ödemenizin durumunu görebilirsiniz. Ödemenizin gerçekleştirilmesini istediğiniz banka hesap numarasını yine e-devlet sistemi üzerinden; SGK işlemleri menüsünden şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama seçeneğinden değiştirebilirsiniz.

Memurların Vefatı Halinde Ölüm Parası

Emekli Sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur sorusunun cevabı SGK ölüm parası başvurularına göre daha farklı olmaktadır. Başvuru yeri olarak Ankara’da bulunan SGK Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı belirlenmiştir. Kişilerin dilekçelerini ve gerekli evrakları bu Daire Başkanlığı’na göndermesi gerekmektedir. Gereken dilekçe örnekleri Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla ya da İnternet sitesi üzerinden temin edilebilir.

Ölüm Parası Ne Kadardır?

2020 yılında uygulanan ölüm parası miktarı 801 lira olarak belirlenmiştir. Memur ya da memur emeklisi iken vefat edenlerin yakınlarına ödenecek ölüm parası tutarı 2775, 16 lira olarak belirlenmiştir. Bu ödenek kişi vefat ettikten sonra 5 yıl içerisinde alınabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.