enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Pomem İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Pomem İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Pomem İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Pomem yani Polis Meslek Eğitim Merkezleri demektir. Pomem için gerekli belgeler nelerdir. Pomem başvurusu öncelikle 3 aşamadan oluşmaktadır. Fiziki yeterlilik, Sağlık ve en son mülakat şeklinde gerçekleşmektedir. Peki Pomem’e kimler başvurabilir? Pomem başvuru için Hangi evraklar gereklidir. Başvuruda dikkat edilmesi gerekilen hususlar nelerdir.

Pomem İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Poemem için İnternet üzerinden başvuru yaptıktan sonra başvuru sonrasında sınava girmek için çağrılan kişilerin getirmesi gereken belirli belgeler vardır. Bu belgeler olmadan sınava kesinlikle gelinmemesi gerekir.

Pomem Sınavı İçin Yanınızda Bulunması Gereken Belgeler

Öncelik olarak kimlik olmadan hiçbir sınava girilmeyeceği gibi Pomem sınavına girmek imkansızdır. Pomem sınavı için kimliğinizin mutlaka yanınızda bulunması gerekir. Sınav başvuru dilekçesinde yazmanız gereken 11 haneli TC kimlik numaranız ve bu kimlik numaranızın size ait olduğunu belgeleyen el yazısını satıra yazmanız gerekir.

Sınav başvuru dilekçesi size verildiği zaman orada yer alan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Sınava girmeden önce sınav giriş belgesi yayınlanır ve sınav başvuru dilekçenizi adresten direkt olarak indirerek doldurabilirsiniz.

Pomem için gerekli olan bir diğer belgede aday sağlık bilgilendirme formudur. Bu formu da aynı başvuru dilekçesi gibi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.

Pomem için üniversiteden almış olduğunuz lisans diplomanızı yanınızda getirmeniz gerekir. Eğer üniversiteden yeni mezun olduysanız ve diplomanızı henüz almadıysanız geçici bitirme belgenizi de sınav için getirebilirsiniz. Yabancı ülkeye ait lisans diplomanız varsa da YÖK başkanlığından denklik belgesi almanız gerekmektedir.

Pomem sınavına girmek için birçok belgeye ihtiyaç duyulur diğer belgeler dışında yanınızda herhangi bir ihtimale karşı bulunması gereken bir belge de KPSS sonuç belgesidir. KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısını yanınıza alarak sınava girebilirsiniz. Son bir yıl içerisinde çekilmiş olduğunuz 4 adet biyometrik fotoğrafınızın da olması gerekir.

Pomem İçin Adli Belgeler Hangileridir?

Sınav esnasında aday kendi el yazısı ile eğer evliyse eşinin ve kendisinin herhangi bir suçtan sabıka kaydı olup olmadığına dair yazı yazacaktır. Hem belgelerinizi hem de el yazısı ile sabıka kaydınızın olmadığını yazmanız sınav için yeterli olacaktır.

Poemem sınavdan Sınavdan önce yaşını mahkeme ile değiştiren insanlar mahkemeden almış olduğu yaş düzeltme belgesini, mahkeme kararı ile kesinleşen yaş değişikliği karar tarihini, el yazısı ile yazmanız gerekir.

Son olarak da sınav ücretinin banka aracılığı ile ödeme yapıldığına dair dekontunu yanınıza alarak sınav esnasında göstermeniz gerekir.

Pomem Başvuru Şartları Nelerdir?

Pomem sınavları fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı şeklinde 2 adet sınavdan oluşur. Bu sınavlardan başarılı olan kişiler dilediği mesleğe kavuşurlar. Fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılırlar. Özellikle mülakat sınavında konu hakkında bilgi, kişinin özgüveni, beden dilini ne şekilde kullandığı, kendisinden istenilen bir şeyi çabucak kavrama gibi çeşitli denemelere tabi tutulurlar.

Fiziki yeterlilik sınavında ise adayların fiziki yeteneklerini ispatlayabileceği koşma parkuru üzerinden sınava tabi tutulurlar. Özellikle fiziki yeterlilik sınavında adaylar spor ayakkabı ve rahat kıyafetler tercih ederek sınavlarını daha rahat bir şekilde yapabilirler. Pomem sınavlarını başarı ile kazanan kişiler hayallerine kavuşurlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.