enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi Nedir ve nasıl kurulur belirli sayıda kişinin bir araya gelip kurduğu ve sorumlulukları şahsi olan iştiraklerdir. Birden fazla kişi tarafından kurulabileceği gibi genellikle tek kişi tarafından kurulan şirketlerdir. Kurucu, şirketin borçlarına karşı sınırsız olarak sorumludur. İş hacminin düşük olacağını öngören girişimci ruha sahip kişiler tarafından en çok tercih edilen şirket modelidir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Şahıs şirketinin kuruluş adımlarının çok kolay olması ve açılış sürecinin hızlı ilerlemesi nedeniyle en çok tercih edilen şirket türüdür. Şahıs şirketlerinin kurucusuna sağladığı bir çok avantajı vardır.

 • Şahıs şirketlerinde muhasebe işlemleri düşük bir bütçeyle yerine getirilebilir.
 • Ticari defterlerinin tasdik ücretleri düşüktür.
 • Şahıs şirketi kurmanın prosedürleri diğer şirketlere nazaran çok daha basittir. Aynı şekilde şahıs şirketlerinin kapanış işlemleri de diğer şirketlere nazaran daha kolaydır.
 • Başka bir ortağa gerek olmadan tek başına şirket kurmak mümkündür. Ayrıca şirket kurmak için herhangi zorunlu bir sermayeye ihtiyaç duyulmaz.
 • Şahıs şirketlerinde iş türü değişikliği, adres değişikliği gibi değişiklikler tek bir dilekçe ile halledilmektedir.

şahıs-şirketi-nasıl-açılır-şahıs-şirkeri

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

Şirket kurmak için tercihinizin şahıs şirketi olmasının avantajları olduğu gibi, Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları da vardır.

 • Şahıs şirketlerinin her ne kadar vergi oranı avantajı bulunsa da artan kar ile birlikte bu durum dezavantaja dönebilir. Tüzel kişiliğe sahip, şahıs şirketi dışındaki şirketlerde vergi oranı %20 olarak sabittir. Şahıs şirketleri gelir vergisine tabi olduklarından yıl içerisindeki kümülatif kazançlarına göre dilimli vergi oranlarına sahiptir. Bu nedenle şahıs şirketleri yüksek ciro yaptıklarında %20 oranından fazla vergi ödemeleri söz konusu olabilmektedir.
 • Finansal işlemlerde tüzel kişiliğe sahip işletmelerin itibarları göreceli olarak daha fazladır. Kredi işlemleri ve özellikle sanal pos işlemleri tüzel kişiliğe sahip işletmeler için daha kolaydır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şirket kurulum işlemlerini kendinizde takip edebileceğiniz gibi, takip ve kurulum işlemleri için bir muhasebeci veya mali müşavire vekalet vermenizde mümkündür. Şahıs Şirketi Kurma aşamasında ihtiyacınız olacak belgeler:

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • Şirket kurma ve takip işlemleriniz muhasebeciniz tarafından yapılacak ise muhasebecinize vekalet vermeniz gerekecektir. Vekalet verme işlemini herhangi bir noterlikten yapabilirsiniz. Notere sadece şirket kuracak kişinin gitmesi yeterlidir. Vekalet verilecek kişinin sadece kimlik bilgileri yeterlidir.
 • Nüfus cüzdanı veya yeni tip kimlik belgesi fotokopisi
 • İkametgah belgesi. Muhtarlıktan alınabileceği gibi e-devlet üzerinden de alınabilir.
 • İmza beyannamesi. Herhangi bir noterden çıkarılabilir.
 • Faaliyette bulunacağınız iş yeri size ait ise tapu fotokopisi, kiracı iseniz kira kontratı.

Toplanan bu belgeler ile birlikte bağlı olunan vergi dairesine başvuru yapılabilir. Vergi dairesinde İşe Başlama Formu doldurularak şahıs şirketi başvuru adımları tamamlanmış olacaktır. Bu adımların tamamlanmasından sonra Yoklama Memuru ilgili kişi veya kişilerin şahıs şirketi açmaya uygun olup olmadığını kontrol edecektir. 2015 yılından itibaren Elektronik Yoklama Sistemi uygulamasına geçilmiş olup, yoklama süreci elektronik sistem üzerinden yürütülmektedir. Yoklama memuru tarafından uygun bulunan başvurular sonucu yine elektronik ortamda yoklama tutanağı hazırlanır. Elektronik ortamda tamamlanan bu süreç sonunda eş zamanlı olarak interaktif vergi dairesi ekranına ve Gelir İdaresi Başkanlığı veri sistemine otomatik olarak düşmektedir.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2020

2020 Yılı koşullarında şahıs şirketi kurma giderleri ve maliyeti 600 TL Gibi bir rakama tekabül etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.