enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

CE Belgesi Nedir? Nasıl Alınır CE Belgesi Veren Firmalar

CE Belgesi Nedir? Nasıl Alınır CE Belgesi Veren Firmalar

CE Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Avrupa Birliğinin yeni yaklaşımlarındaki direktifler kapsamında olan ve bu direktiflere uyması mecburi olan ürünlere CE işareti koyulur ve o ürün CE belgesi almış olur. Direktifler kapsamına giren ve Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin piyasalarında sunulacak olan ürünlerin bu işareti alması zorunludur. Bir nevi ürünlerin Avrupa piyasasında gezmesini ve satılması sağlayan pasaport olarak bilinir.

CE belgesi 1985 yılında ortaya çıkmıştır ve Avrupa Birliğince benimsenen politikaların yaklaşım talimatlarını kapsar, ürünlerin bu belgeyi taşıması da ürünlerin bu talimata uygun olduğunu belirtir. Gerekli değerlendirmeler yapılarak, talimatlara uygunluğu tespit edilen ürünler bu belgeyi/ işareti almaya hak kazanır. Amacına uygun olarak kullanıldığında ürünün güvenli olduğunu göstermek amacıyla CE işareti dünyada benimsenmiş genel bir işarettir. Kalite işareti olarak görülmemelidir, sadece ürünün hazırlandığı pazara uygun olduğunu belirtir. Kalite değil, güven arz eder.

CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE belgesi almak için öncelikle bu işareti verme hakkı bulunan kuruluşlar açılır. Piyasaya sürülecek olan ürünler bu değerlendirme, test edilme ve belgelendirme işlemi yapan kuruluşlarda incelenerek güvenlilik arz edip etmediğine bakılır. CE belgesi verme yetkisi bulunan kuruluşlarca bir ürüne CE işareti verilmesi o ürünün Avrupa pazarlarında dolaşmaya hak kazandığı belirtir. Bu sayede ihracatçılar ve üretim yapan firmaların bir ülkede CE işareti taşıyan bir ürüne sahip olması Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelerden başka bir belgelendirme almak için başvurması zorunluluğunu ortadan kaldırır.

CE İşareti Ne Anlama Gelir?

CE ifadesi Fransızca’dır. Açılımı “Condormité Européenne” olup Fransızca Avrupa Uyumu anlamına gelen kelimelerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Türkçe karşılığı ise “Avrupa Standartlarına Uygunluk” olarak bilinir.

CE Belgesi Neden Önemlidir?

CE belgesi alan bir ürün, Avrupa Birliğinin istediği temel güvenlik seviyesinde ve sağlık gereksinimleri açısından yeterli düzeyde bir ürün olarak kabul edilmiş demektir. Her talimatın ve getirdiği zorunlulukların CE çerçevesine giren tüm ürünlerce karşılanması zorunludur. CE işareti sadece ürünün kalitesini ifade eden bir işaret sayılmaz, birçok konuda güvenli olduğunu gösterir.

CE işareti, ürünlerin insana, çevreye ve doğaya karşı gerekli olan en düşük seviyedeki güvenli şartlarını sağladığını güvence altına alır. Bu güvencenin sağlanması ile ürünler Avrupa piyasasında bir kimliğe kavuşur. Yayınlanan CE belgesi talimatlarında ürün tanımı, gerekli güvenlik şartları, taşınan risklere karşı korumaların değerlendirilmesine yönelik uygun prosedürler yer alır.

CE Belgesi Zorunluluğu Bulunan Ürünler

CE işareti zorunluluğu olan ürünler listesi, Avrupa ülkelerine ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin 23 kategoride birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu listede;

  • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı; açık havada kullanılan ve gürültü yapan ürünlerden, alçak gerilim cihazlarından, asansörlerden, basınçlı kaplardan, donduruculardan, elektromanyetik uyumluluk seviyesinden, floresan lambaların enerjisinden, gazlı çalışan aletlerden, makinelerden, manuel tartılardan, patlayıcı ekipmanlardan, sıcak su kazanlarından, sivil kullanımlı patlayıcılardan, yolcu taşıyan araçlardan,
  • Sağlık Bakanlığı; tıbbi tanı cihazlarından, oyuncaklardan, medikal ve tıbbi cihazlardan, vücuda yerleştirilen aktif tıbbi cihazlardan,
  • Denizcilik Müsteşarlığı; gezi amaçlı teknelerden,
  • Bayındırlık ve İskan Bakanlığı; inşaat malzemelerinden,
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; kişisel koruma donanımlarından,
  • Telekomünikasyon Kurumu; telekomünikasyon terminal cihazlarından sorumlu tutulmuştur.

Bu bakanlıklar ve kurumlar, bu alanlarda üretilen ürünlerin CE standartlarına uygunluk kontrollerinin yapılmasından sorumlu olup bu kontrollerden geçen ürünlere CE belgesi düzenlenir.

CE Belgesi Veren Firmalar

İzmir ce belgesi veren firmalar İçin Tıklayınız

Ankara ce belgesi veren Firma İçin Tıklayınız

İstanbul ce belgesi veren firma İçin Tıklayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.