enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sivil Memur Nedir? Sivil Memur Maaşları?

Sivil Memur Nedir? Sivil Memur Maaşları?

Sivil Memur Nedir? Nasıl olunur? Sivil Memur maaşları 2020 Nedir? Sivil memur Kimlere denir? Devlet memurları kategorisi kendi aralarında farklılık göstermektedir. Her devlet memuru aynı statü ve şartlarda çalışmadığı gibi maaş olarak ta aynı oranda değillerdir. Sivil memurlar ise TSK bünyesinde çalışan devlet memurlarına verilen isimdir. Devlet kurumlarında çalışan bütün memurlar 657 sayılı devlet memurları kanununun 4. maddesine tabi olmaktadırlar. Peki Nedir? Sivil memurlar ne iş yapar 

Sivil memurlar ise kendi aralarında iki bölüme ayrılmaktadır. İstisnai memurlar ve sözleşmeli memurlar diye iki kategoride değerlendirilmektedirler. Sivil memur olarak görev yapan memurla, sözleşmeli memurlar arasında gerek maaş gerekse faydalanmış oldukları haklar bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Yasal olarak bütün devlet memurları yükümlülük olarak aynı sorumluluğu tabii olsalar da sözleşmeli ve sivil memurla kadrolu memurlardan maaş olarak az da olsa düşük bir maaşa tabidirler.

Sivil Memur Ne İş Yapar Sorumlulukları Nelerdir?

Sivil memurlar kuvvet komutanlıkların ayrılmaz bir parçası olmakla beraber görev ve sorumlulukları bakımından diğer devlet memurları ile aynıdır. Sivil memurlar memurluk harici bir işte çalışamaz ve gelir getiren ticari faaliyetlerde bulunamazlar. Sivil memurlar çevresinden hediye alamazlar. Sivil memurlar ayrıca partilere siyasi toplantılara ve grev gibi faaliyetlerde bulunmaları yasaktır.

TSK Bünyesinde çalışan istisnai ve sivil memurlar TC Anayasanın memurlar için belirlemiş olduğu kriterlere ve sorumluklara uymak zorundadır.

Sivil Memur Maaşları 2020

2020 yılının girmesiyle birlikte memur maaşı zam oranları da belli oldu , Yeni zam oranları yıllık enflasyona bağlı olarak belirlenmiş oldu bu çalışmalar sonucun da memur maaş zam oranları ne kadar oldu?

2020 yılında memurlara zam oranı olarak %4 gibi bir zam oranı belirlendi ardından enflasyon oranlarına bağlı olarak % 1.5 lik bir zam daha eklenmiş oldu böylelikle toplamda %5.5 gibi bir zam verilmiş oldu.

Yapılan son düzenleme ile sivil memur maaşları en düşük 3.800 TL Olurken en yüksek sivil memur maaşı 6.000 TL ye yükselmiştir.

Sivil Memur Olmak İçin Aranan Şartlar

T.C Anayasanın belirlemiş olduğu 657. devlet memurları kanununun 48. maddesinde belirlenmiş olan kriter ve şartlara uygun olmak.

  • 18 Yaşından gün olmuş olamak
  • T.C Vatandaşı olmak
  • Daha öncesinde veya halen kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak.
  • Ceza kanununun 53. maddesinde yer alan şartlara bağlı olarak belirlenen sürelerin geçmiş olması durumlarında bile.

Kasten adam öldürmek, rüşvet ,hırsızlık, yüz kızartıcı suçlar, ihaleye fesat karıştırma, zimmet suçları her hangi bir suçtan kaynaklanan mal varlığı, görevi kötüye kullanma sahtecilik vb gibi suçlardan 1 yıl veya daha fazla süre ile ceza veya devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçlardan dolayı affa uğramış olsa dahi bu ve buna benzer suçlar dan her hangi bir cezanın olmaması

  • Askerlik şartlarını yerine getirmiş olamak veya askerlik yaşına gelmemiş olmak, ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirmiş olmak.
  • Adli sicil kaydına tabi olmak ve güvenlik soruşturmasında sorunsuz geçmiş olamak.
  • Görev yapmasına engel olacak fiziki veya akli sorunlarının olmaması.
  • Başka bir devlet dairesinde ve ya devlet memuru olarak çalışıyor olmamak.
  • 29885 sayılı gereği  “TSK ,JGK ve Sahil Güvenlik komutanlığının  Sağlık Yeteneği Yönetmeliği şartların uygun olmak

Engelli sağlık kurulu raporunu vermeye yetkili kuruşlardan memur adayı olabilir. Sağlamlık raporu almış olmak.
Terör örgütü olarak kabul edilmiş herhangi bir örgüt ile bir yakınlığını ve irtibatının olmaması.
Memurluk kriterlerine Belirtilen şartlara uygun olmak

Sivil Memur KPSS Puanları

Orta öğretim, lise, lisan, ön lisans Mezunlarının KPSS seçme sınavlarından belirtilen şartlar göre istenilen puan yeterliliğinin olması. Gerekmektedir detaylı bilgi ve sivil memur KPSS Puanları için Litfen Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.