enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Uzman Jandarma İçin Gerekli Şartlar

Uzman Jandarma İçin Gerekli Şartlar

Uzman Jandarma Olmak İçin Gerekenler; Uzman erbaş alımı için gerekenler yazımızda  sizlere jandarma uzman erbaş olmak için gereken şartlar nelerdir. Nasıl uzman erbaş olunur ? Uzman Jandarma Olmak İçin Askerlik Yapmak Şart mı ? detaylıca bahsedeceğiz. Son dönemlerde bir çok gencimizin talep gösterdiği uzman erbaş alımı için en çok sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

MSB bakanlığı uzman erbaş olmak için bazı şartlar ve koşulları başvuruda bulunacak adaylar için ön şart olarak belirlemiştir. Peki Uzman erbaş olmak için ne yapılmalı. Uzman jandarma olmak için hangi şartlar gerekiyor? Öncelikle bunlara cevap verelim.

jandarma-uzman-için-gerekli-şartlar

Milli Savunma Bakanlığı, Kara kuvvetleri bünyesine katmak amacıyla zaman zaman uzman jandarma alım ilanları yayınlamakta ve personel temin etmektedir. Maaşların iyi olması ve bir çok avantajları ile birlikte lise öğrenimini tamamlamış bir çok gencimiz uzman jandarma yeni bir diğer adıyla uzman erbaş olma yolunu seçmektedirler.

Uzman Jandarma Erbaş İçin Gerekli Şartlar

Uzman Jandarma ve uzman erbaş alımı için, Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirtilen ilk koşul “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır”.

 • Yalnızca erkek vatandaşların başvuruda bulunabileceği uzman alımlarında; adaylar, yirmi yaşına girmiş ancak yirmi yedi yaşını doldurmamış bireyler arasından seçilir.
 • Askerliği devam eden bireyler için ön koşul; adlarına düzenlenen Nitelik Belgesinden  seksen ve üzeri  başarı notu almalarıdır. Bu belge birlik komutanlarınca hazırlanır.
 • Askerlik görevini başarıyla yerine getirmiş adaylar için belirtilen uzman erbaş başvuru süresi, terhisinden itibaren beş yıl şeklindedir. Askerliği bitmiş bireyler arasından “askerliğe elverişli değildir” raporu alanlar uzman erbaş başvurusu yapamaz.

Sözleşmeli Erbaş Ve Er  Adaylar için Gereken Şartlar

 • En az üç yıl görevde kalmış olmak,
 • Müteakip sözleşme süresi içerisinde olmak ve yirmi dokuz yaşını aşmamış olmak şeklinde düzenlenmiştir.
 • Üç yıl dolmadan sözleşmesi tek taraflı feshedilen aday başvuru yapamaz.

Kriterlere uygunluk gösteren adayların, ilk ve son sözleşme tarihlerinin ve sözleşme bitim tarihlerinin yer aldığı belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekir.  Sözleşmesi yenilenmemiş adaylar için başvuru şartları diğer adaylar ile aynıdır. Bahsi geçen er ve erbaşlardan uzman erbaş olma imkanını yakalayanların sözleşmeleri son bulur.

Jandarma Uzman Alımı Başvuru İçin Gereken Belgeler

Jandarma Uzman Alımı için başvuruda bulunurken istenen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız gerekmektedir. Uzman erbaş alımı için gerekli belgeler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanı  ve iki adet fotokopisi,
 • 8 adet vesikalık,
 • Mezuniyet Belgesi aslı ve bir nüshası,
 • Adli sicil kaydı
 • Vukuatlı Nüfus Belgesi
 • Uzman Erbaş Alımı başvuru onay belgesinin çıktısı,
 • İmzalı muvafakatname, teslim dosyanızda olması gereken internet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz belgelerdendir.
 • Bunlara ek olarak, varsa, ehliyet, özel yetenek ve nitelik belirten sertifikalar ya da başarı belgeleri asıllarına ek bir nüsha ile başvuru dosyasına eklenmelidir.

Uzman Erbaş Başvurusu İçin Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Uzman erbaş başvuru için Aday askerlik görevini çavuş olarak icra ettiyse, çavuş diplomasının fotokopisini uzman erbaş başvuru dosyasında bulundurmak zorundadır. Askerliğini bitirmiş bireylerin, terhis belgesinin aslını ve terhis belgesinin bir nüshasını ya da terhis belgesinin onaylı bir nüshasını uzaman erbaş başvuru sırasında yanlarında bulundurmaları gerekir.

Askerlik Yapanlar İçin Uzman Erbaş Başvurusu

Devam eden askerlik durumu söz konusu ise yukarıda da bahsi geçen Nitelik Belgesine sahip olunmalıdır. Bu belgenin onaylanmış olması ve uzman erbaş başvurusu için gereken dosyalar içerisinde bulunması zorunludur. Onaylı Nitelik Belgesi, mühürlü bir zarfta, kapalı vaziyette uzaman erbaş başvurusu sırasında teslim edilmelidir. Aday, gazi ya da şehit eşi veya çocuğu ise Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanlığının, Personel Daire Başkanlığından bu bilgilere dair bir belge almalı, belgeyi bir nüshası ile uzman erbaş başvuru esnasında  teslim etmelidir.

Adaylar spor yapmaya elverişli olduklarına dair bir doktor raporu almalıdır. Son olarak, eksiksiz ve usulüne uygun şekilde doldurulmuş Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu ile jandarma uzman alımı başvuru belgeleri tamamlanmış olur.

Uzman Jandarma Olmak İçin Askerlik Yapmak Şart mı?

27 Aşmamış her türk erkek vatandaşı uzman arbaş olmak için askerliğini yapsın yapmasın başvuruda bulunabilmektedirler. Askerlik yapmayan başvuru sahipleri askerliklerini bu süre zarfında icra edebilmektedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.