enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dava Açmak İçin Gerekenler Mahkeme Nasıl Açılır?

Dava Açmak İçin Gerekenler Mahkeme Nasıl Açılır?

Dava Açmak İçin Gerekenler

Herhangi hukuki bir sorunun çözümsüzlüğüne ait işlemlerin, çözüme kavuşturulması amacıyla oluşturulan yetkili mecralara; kanun ile düzenlenmiş mahkemelerden oluşmaktadır. Mahkemede yürütülen işlemler ise dava adı altında devam ettirilmektedir. Dava nasıl açılır veya dava sürecinde izlenmesi gereken yollar nelerdir sorusu birçok ihtiyaç sahibinin kafasını oldukça karıştırmaktadır. Davanın açılma süresi yapılan işlemin zaman aşımına uğramaması veya davanın görülme sırasında düşmemesi amacıyla oldukça önem taşımaktadır.

Dava açmak için gerekli belgeler başlangıç olarak mağdurun dilekçesi olarak gösterilebilir. Yapılan bir işlemin, işlem sırasında veya sonrasında en az bir kişiyi mağdur etme amacıyla zarara uğratması dava sebebi olarak görülmektedir. Fakat burada ki ayrım kasten veya istemsiz bir şekilde olsa bile mağduriyetin giderilmesi esas alınmaktadır. Gerekli belgeler için alt başlıkları takip edebilirsiniz.

Dava Nasıl Açılır?

Dava nasıl açılır sorusu birçok mağdurun veya hak sahiplerinin gündeminde olan konulardan bir tanesidir. Kısaca açıklamak gerekirse; davanın açılma süresi dışına taşmayan ve herhangi bir zararın oluşumunu sebebiyet veren durumlarda mahkemede dava açmak bir haktır. Fakat bu hakkın doğru ve etkin bir şekilde kullanılması için; adalet sistemi kendi içerisinde düzenli ve hiyerarşik bir yapı içinde inşa edilmiştir. Bu yüzden dava açmadan önce, davanın konusu davanın görüleceği mahkeme açısından oldukça önem taşımaktadır. Eğer herhangi bir durumdan dolayı kasten ve istemsiz bir şekilde başka birinin maddi veya manevi zarara uğratılma durumu söz konusu ise; bu dava Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir.

Dava açmak için gerekli belgeler ise davanın konusuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat temelde dilekçe veya dava açma talep formu, dava açmanın ilk adımı olarak ele alınabilir. Hazırlana dilekçe ile savcılık kabulü ile dava açmanın ilk adımı gerçekleşmiş olmaktadır. Davanın görülme sürecinde gerekli evraklar delil veya ispat niteliğinde olacağı için ilgili mahkeme tarafından talep edilmektedir. Bütün oluşturulan bu evraklar dava dosyası içinde toparlanır ve davanın görülme aşamasına geçilmektedir.

Davanın Açılma Süresi Kaç Gün

Dava nasıl açılır sorusuna yanıt olarak geçmiş bölümlerde cevap verilmişti. Bu bölümde davanın açılma süresi ele alınmaktadır. Davanın işleme alınmasında dikkat edilen bir diğer kriter davanın aşım süresine uğramamış olması gerekmektedir. Zaman aşım süreleri fiillere göre değişmektedir. Detaylı bilgi için ilgili içeriğe ulaşarak işlemlerde zaman aşımı sürelerini öğrenebilirsiniz. Dava dilekçesi verilmesinin ardından zaman aşımı durmakta ve mahkeme süresince işlememektedir. Bu yüzden davaya konu olan işlem hakkında bilirkişi görüşü olarak işlemlere başlamak, dava süresinde oluşacak karışıklıkların önüne geçmektedir.

Dava Açmak İçin Gerekli Belgeler

Dava açmak için gerekli belgeler başlıca,  vatandaşı bulunduğu ülkeye ait kimlik ve kendisi olduğunu ispatlayıcı belge gerekmektedir. Kimlik bilgileri esas alınarak konuya ait bilgilendirmenin bulunduğu dava dilekçesi oluşturulmaktadır. Dava dilekçesi bağlı bulanan savcılığa araştırılması amacıyla verilmekte ve burada mahkeme dosyası açılmaktadır. Dava dosyası yetkili kurum ve kişilerin istekleri ve talepler doğrultusunda gerekli belgeler ile oluşturularak, mahkeme gününe kadar hazır edilmektedir.

Dava açmak için ücretsiz avukat talebi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar