Su Aboneliği Üzerine Alma

A+
A-
Su Aboneliği Üzerine Alma

Su aboneliği için bazı belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Yeni abonelerin gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Abone İşleri Daire Başkanlığının ilgili şube müdürlüğünden başvuru yapılabilir. Yeni su aboneliğinde birkaç basit adımlar söz konusudur. Bu adımlardan ilki sistemden çıktısı alınan basılı dilekçe belgesi su aboneliği almak isteyen birey tarafından imzalanır.

Bu adımdan sonrasında abonelik talep edilen konutun adresine ilgili birim üzerinden yönlendirme yapılarak burada su aboneliği için yapının uygun bir konumda olup olmadığına dair gerekli incelemeler gerçekleştirilir. Bu adımdan sonra tahmini olarak keşif ücreti hesaplanarak ilgili yapı sahibine bildirilir. Keşif incelemesinden sonra bağlı bulunan şube müdürlüğüne gidilerek belirtilen keşif ücreti buradan ödenerek yeni abonelik sözleşmesine imza atılır.

Sonrasında Atılacak Adımlar

Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra ilgili birim tarafından yeni su sayacı belirlenerek ilgili personel üzerinden yapı adresine takılarak yeni su abone işlemi aktifleştirilir. Bu işlemden hemen sonrasında suyun açılmasıyla birlikte kesin hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Tahmini keşif ücretiyle kesin hesaplama ücreti arasında meydana gelen fark abonenin ilk tüketim faturasına yansıtılır.

Su Aboneliği İçin Talep Edilen Belgeler

  • Yeni su abonesinde bazı belgeler birey tarafından hazırlanır. Bazı belgeler ise doğrudan bağlı bulunulan İZSU kurumu tarafından hazırlanır.
  • Dilekçe Belgesi (su aboneliğinde başvuru sırasında İZSU kurumu tarafından hazırlanır.)
  • T.C kimlik numarası bulunan belge (nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi) abone şahsen başvuru yapamadığı takdirde onayı üzerinden vekaletname belgesi
  • Yapı kullanma izin belgesi ve fotokopisi( asıl görülecek şekilde), su aboneliği inşaat halindeki yapıya alınmak istenildiğinde inşaat ruhsatı fotokopisi (aslı görülecek şekilde),
  • Numarataj belgesi ya da krokisi fotokopisi( aslı görülecek şekilde),  su ve kanal kalıtım belgesi ve doğal afet sigortası poliçesi numarası hazırlanması gerekiyor.

Kurum Tarafından Talep Edilen Hizmet Bedelleri

Yeni su aboneliğinde kurum tarafından talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra hizmet bedelleri de eksiksiz bir şekilde yatırılması gerekiyor.

  • Bu bağlamda ayrıca bireyler tercihleri doğrultusunda hizmet bedellerini nakit veya kredi kartı üzerinden de ilgili kurum üzerinden ödeyebiliyor.
  • Bu bağlamda İZSU ve İSKİ Kurumu tarafından toplamda 2 farklı hizmet bedeli talep ediliyor. Bunlardan ilki Güncelleştirilmiş Teminat Bedelidir.
  • Bu ödemede su aboneliğinin çeşidine göre yapı başına 45 metre küp oranında teminat ücreti talep ediliyor. Su ve atık su tarifesinde abonelik türüne karşılık gelen ilk kademesinde vurgulanan-kademesiz su ve atık su bedeli genel toplamı+ %8 oranında Katma Değer Vergisi x 45 olarak ilgili kurum yetkilileri tarafından hesaplanıyor.
  • Talep edilen ikinci hizmet bedeli ise Yeni Su Keşif Ücretidir. Abonenin ilk su ve kanal bağlantısı için kuruma ruhsat talep etmesi durumunda İZSU Kurumu tarafından ilgili yapı üzerinden gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda Katma Değer Vergisi dışında yasal mevzuatlarda da belirtildiği üzere 153,42 TL/saat talep ediliyor.

Su Aboneliği Başvuru Süreci

Yeni su aboneliğinde başvurular hafta içi mesai saatlerinde gerçekleştirilebilir. Bu aşamadan itibaren bağlı bulunulan kurumun yoğunluğuna göre ortalama 48 saat içerisinde gerekli adımlar atılıyor. Bireylerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak belirtilen hizmet bedellerini de ödemesi durumunda ilgili birim tarafından yeni su abonelik işlemleri ek ücretsiz olarak gerçekleştirilerek aboneye teslim ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.