enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Su Aboneliği Üzerine Alma

Su Aboneliği Üzerine Alma

Su Aboneliği Üzerine Alma

İZSU, İSKİ, ASKİ gibi kurumlar ‘da Su aboneliği üzerine almak için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Yeni abonelerin su aboneliği üzerine almak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Abone İşleri Daire Başkanlığının ilgili şube müdürlüğünden başvuru yapılması gerekmektedir. Yeni su aboneliğinde birkaç basit adımlar söz konusudur. Su aboneliği üzerine alma ücreti ve gerekli belgelerin verilmesi yeterli olmaktadır. Bu adımlardan ilki sistemden çıktısı alınan basılı dilekçe belgesi su aboneliği almak isteyen birey tarafından imzalanması gerekmektedir..

Su Faturasını Üstüme Nasıl Alabilirim?

Yeni su aboneliğinde başvurular hafta içi mesai saatlerinde gerçekleştirilebilir. Bu aşamadan itibaren bağlı bulunulan kurumun yoğunluğuna göre ortalama 48 saat içerisinde gerekli adımlar atılıyor. Bireylerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak belirtilen hizmet bedellerini de ödemesi durumunda ilgili birim tarafından yeni su abonelik işlemleri ek ücretsiz olarak gerçekleştirilerek aboneye teslim ediliyor.

Bu adımdan sonrasında abonelik talep edilen konutun adresine ilgili birim üzerinden yönlendirme yapılarak burada su aboneliği için yapının uygun bir konumda olup olmadığına dair gerekli incelemeler gerçekleştirilir. Bu adımdan sonra tahmini olarak keşif ücreti hesaplanarak ilgili yapı sahibine bildirilir. Keşif incelemesinden sonra bağlı bulunan şube müdürlüğüne gidilerek belirtilen keşif ücreti buradan ödenerek yeni abonelik sözleşmesine imza atılır.

Su Faturasını Üstüne Almak Ne Kadar?

2021 Yılı için su abonelik ücretinde şu ana kadar belirlenen bir ücret değişikliği bulunmamaktadır. Su faturasını üzerine alma ücreti 196,50 TL dir.

İnternetten Su Aboneliği Üzerine Alma

Su aboneliği internetten yapılır mı?

İnternetten su aboneliğini üzerine almak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle TC kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Ardından başvuru işlemleri ile su aboneliği başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doğru ve güncel bilgileri ile doldurulmasının ardından başvuru onayı penceresi açılmaktadır. Son olarak başvuru sonucunu görüntüleyerek internetten su aboneliği başvuru işlemini tamamlamış olursunuz.

Su Aboneliği Üzerine Alma Ücreti

Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra ilgili birim tarafından yeni su sayacı belirlenerek ilgili personel üzerinden yapı adresine takılarak yeni su abone işlemi aktifleştirilir. Bu işlemden hemen sonrasında suyun açılmasıyla birlikte kesin hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Tahmini keşif ücretiyle kesin hesaplama ücreti arasında meydana gelen fark abonenin ilk tüketim faturasına yansıtılır.

Su Aboneliği Üzerine Almak İçin Gerekli Belgeler

  • Yeni su abonesinde bazı belgeler Başvuru gerçekleştirecek kişi tarafından hazırlanır. Bazı belgeler ise doğrudan bağlı bulunulan İZSU , İSKİ, ASKİ GİBİ kurum tarafından hazırlanır.
  • Dilekçe Belgesi (su aboneliğinde başvuru sırasında İZSU kurumu tarafından hazırlanır.)
  • T.C kimlik numarası bulunan belge (nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi) abone şahsen başvuru yapamadığı takdirde onayı üzerinden vekaletname belgesi
  • Yapı kullanma izin belgesi ve fotokopisi( asıl görülecek şekilde), su aboneliği inşaat halindeki yapıya alınmak istenildiğinde inşaat ruhsatı fotokopisi (aslı görülecek şekilde),
  • Numarataj belgesi ya da krokisi fotokopisi( aslı görülecek şekilde),  su ve kanal kalıtım belgesi ve doğal afet sigortası poliçesi numarası hazırlanması gerekiyor.

Su Aboneliği Üzerine Alma Hizmet Bedeli Ücretleri

Yeni su aboneliğinde kurum tarafından talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra hizmet bedelleri de eksiksiz bir şekilde yatırılması gerekiyor.

  • Bu bağlamda ayrıca bireyler tercihleri doğrultusunda hizmet bedellerini nakit veya kredi kartı üzerinden de ilgili kurum üzerinden ödeyebiliyor.
  • Bu bağlamda İZSU ve İSKİ Kurumu tarafından toplamda 2 farklı hizmet bedeli talep ediliyor. Bunlardan ilki Güncelleştirilmiş Teminat Bedelidir.
  • Bu ödemede su aboneliğinin çeşidine göre yapı başına 45 metre küp oranında teminat ücreti talep ediliyor. Su ve atık su tarifesinde abonelik türüne karşılık gelen ilk kademesinde vurgulanan-kademesiz su ve atık su bedeli genel toplamı+ %8 oranında Katma Değer Vergisi x 45 olarak ilgili kurum yetkilileri tarafından hesaplanıyor.
  • Talep edilen ikinci hizmet bedeli ise Yeni Su Keşif Ücretidir. Abonenin ilk su ve kanal bağlantısı için kuruma ruhsat talep etmesi durumunda İZSU Kurumu tarafından ilgili yapı üzerinden gerçekleştirilen incelemeler doğrultusunda Katma Değer Vergisi dışında yasal mevzuatlarda da belirtildiği üzere 153,42 TL/saat talep ediliyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.