enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

YKS Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

YKS Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

YKS Sınavı Başvuru için Gerekli Belgeler

YKS Kayıt için gerekli evraklar yazımızda YKS sınavına girecek olan öğrenciler için YKS’ ye kayıt yapmak istediklerine hazırlanması gereken evrakların neler olduğunu. YKS ye kayıt nasıl yapılır? YKS Sınav tarihleri YKS Kayıtları ne zaman başlıyor. Son başvuru tarihleri ne zaman konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Üniversiteye girerken öğrencilerin tabii tutulacağı yeni sistem artık YKS ile devam edecek. YKS sınavı Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ve Alan yeterlilik testi (AYT) ve Yabancı Dil Sınavı (YDT) olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleşecek. Bu sınavlardan en az birinden 0.5 almaları puan hesaplaması yapmak için gerek duyuluyor. YKS sınavının eski sistemden olan farkı yani YGS ve LYS sınavlarından en büyük farkı oturumların aynı gün içinde gerçekleşiyor olmasıdır. Oysa LYS ve UGS arasında ortalama 1 haftalık zaman bulunuyordu.

YKS ye kayıt nasıl yapılır?

YKS ‘ye başvurular ÖSY aday sistemi olan  bu adresten bireysel olarak yapılmaktadır. YKS adayları için bir diğer başvuru şekli ise ÖSYM başvuru merkezleridir. ÖSYM sisteminden online olarak başvuru yapacak olan adaylar

2021 YKS Ne Zaman

YKS Başvuru İçin Gerekli Belgeler 2021

  • Kimlik kartı, pasaport ya da ehliyet
  • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılan kişilere ait pembe ya da mavi kartlar
  • Pasaportu olmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik kartı

Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayan öğrenciler herhangi bir orta öğretim kurumundan mezun oldukları taktirde YKS sınavına girmeye hak kazanabilir.

YKS sınavında adaylar sabahtan TYT sınavına girecekler. Bu sınavın ardından bir öğle molası verecekler. Sonrasında AYT sınavına girecekler. Eğer aday sadece yabancı dil sınavına girecekler TYT ve AYT oturumları sona erdikten sonra YDT sınavına girebilecek. Ancak bunların hepsi aynı gün içinde gerçekleşecek.

YKS Sınav Kaç Sorudan İbaret?

YKS sınavı Türkçe, Matematik, Fen Bilimler ve Sosyal Bilimler kapsamında toplamda 120 sorudan oluşacaktır. YGS ve LYS sınavlarında toplam 160 adet soru bulunuyordu. AYT sınavında ise Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri. Türkçe ve Matematik kapsamında toplam 40 soru olacak. YDT sınavında ise öğrenciler 80 soruya tabii tutulacak. Adayların işaretlemiş olduğu doğru yanlış sayısına göre puan hesaplanacak. 150 ve üstü puan alan öğrenciler üniversite tercihi yapmaya hak kazanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.