enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bekçilik İçin Gerekli Belgeler Ve Maaşları

Bekçilik İçin Gerekli Belgeler Ve Maaşları

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçiliğe başvuruda bulunmak için öncelikle kişilerin T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak önemli bir detaydır. Kişinin boyunun en az 167 cm olması gerekir. Beden kitle indeksi 18 ve 27 yaş arasında bulunmalıdır. Başvurunun yapıldığı il sınırlarında bir yıldır ikamet ediyor olmak aranan şartlardandır. Askerliğin yapılmış olması gerekiyor. 18 yaşını tamamlamış olmak ve aynı zaman da 31 yaşından da gün almamış olmak gerekir.

Bekçilik İçin Gereken Belgeler

Bekçilik için gerekli olan belgeler

 • Sınava giriş belgesinin bulunması,
 • Sınava yapılan başvurunun dilekçesinin bulunması,
 • C. kimlik numarasının da gösterildiği belgenin hem aslının hem de fotokopisi
 • Diplomanın ya da geçici olan bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Müracaat işleminin yapıldığı il sınırlarının içerisinde bir sene ikamet edildiğinin göstergesi olan bir belge
 • Bir sene içerisinde çekilmiş olan biyometrik dört adet vesikalık fotoğraf
 • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren bankanın dekontu

Yaş düzeltmesi işlemini yaptıran kişiler için yaş düzeltme belgesinin bulunması gerekiyor. Belgenin onaylı olması zorunludur. Sağlık bilgi formunun yer alması gerekir. Askerlik terhis aslının ya da fotokopisinin bulunması gerekir. 2. dönem için başvuru da bulunan kişiler için tercih formunun iletilmesi gerekir.

Gerekli Olan Diğer Şartlar Nelerdir?

Herhangi bir şekilde hapis cezasının alınmamış olması gerekir. Türk toplumunda kötü olarak bilinmemek önemli bir husustur. Kişinin kamu haklarında mahrum olmaması ve aynı zaman da kamu hizmetlerinde de mahrum olmamış olması gerekiyor.

Memuriyete karşı herhangi bir engelin bulunmaması gerekiyor. Silah taşıma konusunda ya da silah ile görev yapması konusunda herhangi bir hukuki engelin bulunmaması isteniyor. Emniyet teşkilatında yer alan sağlık şartlarının taşınması önemli bir detaydır.

Alkol, uyuşturucu gibi madde kullanımı nedeni ile tedavi görmüş ya da görüyor olmamalıdır. Polis eğitiminin kurumlarından herhangi bir nedenle çıkartılmış olmamalıdır. Terör örgütleri ile herhangi bir şekilde ilişkinin bulunmaması gerekir. Başvuru tarihleri içerisinde siyasi partilere ya da siyasi partiler ile ilgili herhangi bir yan kuruluşa üye olunmamış olması gerekir. Güvenlik soruşturmasının ya da arşiv araştırmalarının olumlu olması gerekir.

Hangi Durumlarda Alım İşlemleri Yerine Getirilemez?

Başvuru ücreti yatırılmış olsa dahi internet üzerinden ön başvuruyu yapmamış olan kişiler

 • Ön başvuru işlemi yapılmış olsa dahi aranan özellikleri taşımayanların
 • Sınava girmemiş olan kişilerin
 • Sınava alınmayanların
 • Sınavdan çıkartılanların
 • Sınavları geçersiz sayılanların
 • Sınavda başarısız olanların
 • Herhangi bir ücrete gerek olmadığı halde sınav ücreti yatıran ya da birden fazla kere sınav ücreti yatıran kişilerin işlemleri yerine getirilmez.

Aynı zamanda sınav ücretini başkasının adına yatıran kişilerin kesinlikle bekçilik yapma durumları söz konusu olamaz. Bu durumlar kabul edilmeyen haller arasında yer alır.

Bekçilik Maaşları

Lisans mezunu bekar olan kişilere bekçi: 4, 404 TL ile 4,657,00 TL arasında maaş almaktadır. EGM’ den verilen bilgilere göre, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu olanlar çarşı ve mahalle de görev yapacak bekçilerin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL’dir.5 Şub 2020 itibariyle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.