enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Ankara Ego Öğrenci Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

Ankara Ego Öğrenci Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

Öğrenciler için özel olarak düzenlenmiş olan Ankara ego öğrenci abonman kart sistemi ile öğrencilere indirimli ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere özel bu kartın ismine EGO öğrenci aylık abonman kart denmekte ve 27 yaş altı olan tüm öğrenciler faydalanabilmektedir. Milli eğitim bakanlığı ve yüksek öğretim kurumlarına kayıtlı olan tüm öğrencilerin faydalanabileceği Ankara ego abonman kartı ile tüm ulaşımlarını indirimli olarak sağlayacaklardır.

Ankara Ego Abonman kart nedir? Nasıl alınır? 

Ankara da yaşayan her vatandaşın kullanmış olduğu Ankara kart gibi yüklemesi olup 60 TL karşılığı 200 biniş için kontör yükleyecek ve öğrencilere indirimli ulaşım sağlayacaktır. Ego öğrenci Abonman kar nereden alınır? Büyük şehir EGO genel müdürlüğüne ve bağlı kurumlara Abonman kart için başvuru yaparak temin edilebilir.

Ego Abonman Kart İle Aktarma

Belediyenin aktarmış olduğu bilgiler dahilinde Ankara ego öğrenci abonman kartı ile aynı hat ve güzergah üzerinde bir ve ikinci biniş arası 30 dakika süre verilmiştir. Yani bu 30 dakika süre içerisinde biniş ve aktarma sağlanırsa kontör düşmeyecektir.  200 binişlik Ankara ego öğrenci abonman kart bitmesi halinde devreye normal Ankara kart ya da aylık abonman Ankara ego öğrenci kart girip yolculuğunuza devam edebilme hakkı tanınmıştır.

İndirimli öğrenci Ankara ego öğrenci Kartı olanlar da ego öğrenci aylık abonman Ankara ego öğrenci kart uygulamasından faydalanabilmektedir. Kontör yüklemesi yapıldığı andan itibaren bir sonraki ayın aynı günü gün bitimi olan 24.00 e kadar geçerli olacaktır ve tekrar kontör yüklemesi için bakiye silinecektir.

Abonman Kart Geçerli Olduğu Yerler

Ego öğrenci kartı Ankara aylık abonman kartını 27 yaş altı tüm öğrenci statüsünde olan kişiler kullanabilmektedir. Geçerli olduğu yerler Ego otobüsleri, metro, Ankara ray ve teleferik olup özel halk otobüslerinde geçerliliği yoktur. Özel halk otobüsleri için kullanılamayacaktır.

Ankara Abonman Kart Yüklemesi

Ankara ego öğrenci abonman kart için yükleme kiokslardan kredi kartı ile yapılabilir. Ayrıca belirlenmiş olan kart işlem merkezlerinden de nakit olarak kontör yüklemesi yapılabilmektedir. Nakit yapılabilecek kart işlem merkezleri Kızılay, Ak köprü, Dikimevi, Beş evler ve Ego genel müdürlükleridir. Bu yükleme noktalarından nakit işlem yapabileceğiniz gibi kiokslardan da kredi kartı kullanıcıları yükleme yapabilir. Öğrenciler için tüm kolaylıklar düşünülerek yapılmış olan bu uygulama öğrenciler için sevindirici olmuştur.

Ankara Ego Abonman Kart Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kartınız direk güneş ışığına maruz kalmamalı. Tüm ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız. Aksi takdirde zarar görerek işletim sistemi çalışmayacaktır.
 • Kartınız cep telefonu gibi elektromanyetik alanlardan etkilenmez ve bu koşullara göre üretimi sağlanmıştır.
 • Kart temizlemesi yapılacak ise yumuşak bir uygulama ile yapılmalıdır. Kesinlikle kimyasal madde ile temizleme işlemi yapmayınız.
 • Dış etkenlerden zarar görecek şekilde delinme kesilme gibi durumlardan uzak tutup, eğme bükme gibi hareketler ile zarar vermeyiniz aksi takdirde çalışmayacak ve yenisini temin etmek durumunda kalacaksınız.
 • Tüm dış etkenlerden korumak adına bir kılıf ile taşımanız yararınıza olacak ve zarar görmeden kullanmanızı sağlayacaktır.

Ankara Abonman Kart İçin Gerekli Evraklar

Bu karttan faydalanmak için alınması esnasında gerekli olan belgeler mevcuttur. Bu belgeler olmadan başvuru yapılıp kart sahibi olunamaz. Öğrencilerin kullanacağı Ankara ego öğrenci abonman kartı için gerekli belgeler.

Ego Öğrenci Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

 • Bir adet vesikalık fotoğraf
 • Yeni öğretim dönemine ait güncel hali ile öğrenci belgesi gereklidir.
 • Öğrenci belgesi güncel olması ile birlikte son 1 ay içinde alınmış, mühürlü ve onaylı olması gerekmektedir.
 • Aksi takdirde geçerli olmayacak ve başvuru yapamayacaksınız.
 • Bu belgeler üniversite ve açık öğretim öğrencileri için geçerli olan belgelerdir ve sadece bu sınıfta olan öğrencilerden istenmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde olan öğrenciler için ise vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli olacaktır.
 • Sistem üzerinden kontrol sağlandığı zaman okuyan öğrenci olduğu gözükeceği için öğrenci belgesi ihtiyacı yoktur ve istenmez. Bu belgeler yeterlidir.

Ankara Ego Öğrenci Abonman Kart Başvurusu 

Ankara abonman kartı alırken yanınızda getirmiş olduğunuz nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir ve bu fotokopi ile TC numarası ile sorgulama yapılır. Sorgulama yapıldıktan sonra kayıt bilgileri alınarak sisteme işlenmesi sağlanır. Son işlem olarak fotoğraf taraması yetkili tarafından yapılıp basımı olmaktadır. Basım işlemi gerçekleştirildikten sonra kartınızı yetkili kişiden teslim alabilirsiniz ve bu işlemler çok kısa sürede tamamlanıp siz öğrencilerimize teslimi hızlı bir şekilde sağlanır.

Ego Öğrenci Kartı Uzun Seneler Kullanım Yapılabilir

Bu abonman kartları ile birlikte herhangi bir değişim yada yıpranma olmadığı durumlarda her zaman kullanım yapılabilir. Uzun seneler boyunca kullanılan bu kartlar aynı zamanda kalın plastikten üretildiğinden dolayı geri dönüşümlüdür. Bir öğrencinin bir defa kart alması yeterli olmaktadır. Fakat bazı durumlarda yetkili kişiler kartların değiştirilmesini talep edebilir yada yeni çıkan bir kartın yenisinin alınmasını talep edebilirler. Bu durumda yapılması gereken, yetkili yerlere gidip yeni resim ile başvuru yapılmasıdır. Aynı zamanda birçok bölgede bu kartların değişiminin yapıldığı da bilinmektedir. Bu değiştirilen kartların belirli bir süre kullanım ömrü vardır. Bu süre geçtikten sonra tekrar değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için geçerlilik tarihi kartların üzerinde yer almaktadır.

Kimler Ego Öğrenci Abonman Kart Alabilir?

Bu kartlar genellikle öğrenciler ve emekliler tarafından kullanılmaktadır. İndirimli olarak kullanılan bu kartların aynı zamanda uzun süre kullanılabilmesi ve ulaşımda indirim sağlaması açısından tercih edildiği bilinmektedir. 65 yaş üstü tüm kişilerin kullanmış olduğu bu kartlar aynı zamanda bedava olarak seyahat yapılmasını sağlar. Öğrenci abonman kartları da belirli oranda indirim vermesi açısında tercih edilir. Öğrenci kartına sahip olabilmek için mutlaka öğrenci kimliğinin ibraz edilmesi zorunludur. Aksi durumda tam abonman kartına sahip olunabilir. Öğrenciliği biten bir kişi de aynı şekilde kartını teslim edip tam abonman kartına geçiş yapmalıdır. Yakalanması durumunda ceza yiyebilir.

Başka Birinin Ego Öğrenci Abonman Kartının Kullanılması

Kullanılan bu abonman kartlar kişiye özeldir. Aksi durumlarda başka bireyler tarafından kullanılamaz. Kullanılması durumunda yetkililerin yakalaması durumu söz konusu olabilir. Bu şekilde yakalanan kişilere cezai işlem uygulanır. Ve abonmanlık hakkını kaybeder. Bu olayın yaşanmaması için mutlaka her birey kendisi için özel olarak abonman kartlarından temin etmelidir. Bu kart başvuruları için gerekli olan evrakların hazırlanması yeterlidir. Tam abonmanlıklar için sadece fotoğraf yeterli olmaktadır.

Her Yaş İçin Uygun Abonmanlıklar

Ankara ego abonman kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Aynı zamanda 65 yaşına kadar ücretli olarak yararlanılan bu hizmetten, 65 yaş sonrası ücretsiz olarak yararlanılması mümkündür. Bunun için mutlaka kimlik ile birlikte değişim yerine başvuru yapılması gerekmektedir. Yaşlılarımızın sınırsız olarak kullanabileceği bu kartlar vefat durumunda mutlaka görevli arkadaşlara teslim edilerek durum bildirilmelidir. Aksi durumda kart kullanımı yapıldığı durumlarda yakalanma riski ile karşı karşıya kalınılmaktadır. Bu durum ceza gerektireceğinden mutlaka kartın iade işleminin vefat edenin yakınları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Abonman Kart Kayıp Ve Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı

Abonman kartların kaybolması yada çalınması durumunda mutlaka belediyeye bilgi verilmeli ve yeni kart talebinde bulunulmalıdır. Bunun yanı sıra kart bulunması durumunda ise yine aynı şekilde yetkili olan görevlilere kart teslim edilmeli ve kullanılmamalıdır. Bu konuda her türlü desteği birimler size verecektir.

Ankara Ego Öğrenci Abonman Kart Ücreti

Kart Bedeli: 7 TL. Kayıp ya da Kırık Kart İşlemleri İçin: Ankara Büyükşehir Belediyesi  (EGO Genel 14 TL ücret karşılığında yeni kartınız çıkartılır.

Ankara Ego Öğrenci Abonman Kart 2 kere basılır mı?

30 Dakika süre verilen abonman kartlarda 1- ve 2. biniş arası en az 30 dakika olmalıdır.

Yorumlar

 1. Murat YAZAR dedi ki:

  Değerli yetkili,
  Öğrenci abonman kartı için 27 yaş ve altı zorunluluğu var mı? Yoksa benim gibi 56 yaşında üniversite kazanan biri de yararlanabilir mi?
  Teşekkürler, iyi günler.

  1. admin dedi ki:

   Murat Bey abonman kart yaş sınırı normal eğitim görenler için kaldırıldı. Açık öğretim okuyanlar için hala devam etmekte.

  2. İrem dedi ki:

   Ben üniversiteye yeni geçtim yaklaşık 1 sene önce öğrenci kartım vardı ama şuan tam para alıyor çıkardığım zmanlar liseye gidiyordum şimdi üniversiteye o yüzden öğrenci kartını yeniden çıkar mammı gerekir yoksa güncelletsem olurmu

   1. admin dedi ki:

    Güncellemeniz yeterlidir?

 2. Muhlise dedi ki:

  Benim oğlum 10 yaşında orta okula gidiyor alabilir mi oda abonman kartı

  1. admin dedi ki:

   Muhlise hanım: Evet Mümkün

 3. Ali Cantürk dedi ki:

  Üniversite de kırkyaşında doktora yapan birisi bu karttan yararlanabilir mi?

  1. Leyla keles dedi ki:

   Aöf ogrencisiyim ogrenci karti cikartmak icin e devletten belge olmasi yeterli olur mu

 4. Nemat dedi ki:

  Ben yabancı öğrenciyim.Abdoman kartı almam için oturum izni gerekli mi?Yoksa sadece pasaport ve ogrenci belgesiyle alabilir miyim?

 5. Asiye dedi ki:

  Ortaokula giden çocuğum var onun için okul belgesi gerekmiyor değil mi ?

 6. Serap Dalkılıç dedi ki:

  Lise öğrencisi velisi olmadan kendisi abonman kart çıkartabilirdi. Birde öğrenci belgesi alması şartmı.

 7. sena dedi ki:

  ben ego öğrenci kartımı kaybetmiştim de nereden yenisini çıkarabilirim acaba?

 8. Yakup dedi ki:

  Merhaba. Abonman kart ücretini online uygulamadan 60 TL yükledim. Abonman biniş sayısından mı düşer yoksa TL üzerinden mi ücret alınır. Kısacası illa yükleme noktalarına mı gitmek gerekiyor yoksa ego CEPTE uygulamasından 60 TL yüklediğimiz de oluyor mu ?

 9. ziya arslan dedi ki:

  sadece kızılaydaki yere mi başvuru yapabiliyoruz? teşekkürler

 10. Ali dedi ki:

  Aöl si için öğrenci belgesi istiyor mu istiyorsa mühürlü belge nerden alınır.

 11. sena dedi ki:

  vesikalık fotoğraf zorunu mudur?