enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir ve Nasıl Alınır?

Yalnızca 25 yaşın altında olan bütün öğrencilere hiçbir harç ödemesine gerek kalmadan  sadece defter bedeli tutarı ödeyerek kullanabilecekleri harçsız öğrenci pasaportu alma hakkı sağlanmaktadır. Harçsız öğrenci pasaportu olarak belirtilen bu pasaport,  bordo renkli umuma mahsus  pasaport olarak geçmektedir. Harçsız öğrenci pasaportu genellikle öğrenci pasaportu olarak bilinse de Türkiye’de bordo pasaport sahibi olanlardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Harçsız öğrenci pasaportu kimlere verilir? Herhangi bir öğretim kurumunda resmî öğrenci kaydı  bulunan 25 yaşın altındaki Türk vatandaşı öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu verilmektedir. Harçsız öğrenci pasaportu başvurusu sırasında kanıtlanması gereken tek şey öğrencilik durumudur. Bu durumun dışında yurt dışında olan herhangi bir organizasyon, eğitim amaçlı bir etkinlik veya yarışmaya katılma gibi şartlar bulunmamaktadır.

harsiz-ogrenci-pasaportu-nedir-nasıl-alınır-ücreti-gerekli-belgeler

Harçsız Öğrenci Pasaportu Süresi Ne Zamana Kadardır?

18 yaşından büyük olan öğrenciler harçsız öğrenci pasaportu başvurusunu ebeveynleri olmadan kendileri gerçekleştirebilmektedir. Bu pasaporttan en son 25 yaşındakiler yararlanılabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapan öğrencinin 25 yaşını dolduracağı tarihe göre pasaport düzenlenmektedir. Örneğin; 18 yaşında olan öğrenci harçsız pasaport için başvuru yaptığında 25 yaşını doldurduğu güne kadar 7 sene içerisinde pasaport alabilmekte ve kullanabilmektedir.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Bu Pasaportu Alabilirler mi?

18 yaşından küçük öğrenciler Türk vatandaşları olmaları ve herhangi bir öğretim kurumuna kaydı bulunması dahilinde harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunabilirler. Öğrencilerin defter bedelini ödemesi şartı ile en fazla 5 sene içerisinde geçerliliği olan bordo pasaport düzenlenmektedir. Bu yaştaki öğrencilerin öğrenci pasaportu başvurusu için ebeveynlerinin başvuru yapması planlanan nüfus müdürlüğünde öğrenci belgesi ile birlikte bulunmaları gerekmektedir.

Yalnızca Türkiye’deki Öğrencilere mi Verilmektedir?

Bu pasaport başvurusunda bulunmak için yalnızca Türkiye’de bulunan bir öğretim kurumunda öğrenci olunması şartı aranmamaktadır. Yurt dışında olan ve eğitimine devam eden öğrenciler de başvuru yapabilmektedir. Başvuru şartı olarak sadece Türkiye’de denkliği olan eğitim kurumları gösterilmektedir. Yurt dışında yabancı dil kursunda ya da herhangi bir kursta olan öğrenciler sayılmamaktadır.

Açık Öğretim Öğrencileri Bu Pasaportu Alabilir mi?

Türkiye’de olan açık öğretim sisteminde aktif öğrenciliği bulunan 25 yaşın altında olan bütün öğrenciler harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunabilmektedir. Bununla ilgili olarak yasada bakanlığa bağlı olan resmi ya da özel örgün, yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, açık öğretim, ikinci öğretim ve uzaktan öğretim içerisindeki ön lisans okuyan, lisans okuyan ya da lisansüstü seviyede eğitim gören 25 yaşının altında öğrencilik hayatına devam eden Türkiye’de bulunan illerdeki pasaport birimlerine ve yurtdışında aynı konumda olan öğrenciler içinse dış temsilciliklere başvuruda bulunmaları  gerekmektedir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

1- T.C. kimlik kartı aslı veya nüfus cüzdanı,

2- Güncel 2 adet biyometrik fotoğraf,

3- Varsa eski pasaport,

4- Bankaya ödenmiş defter bedeli dekontu

5- Son olarak öğrenci belgesi.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ücreti 2020

2020 için harçsız öğrenci pasaport defter ücreti  bedeli belirlenen miktar 160 TL  olduğu açıklanmıştır. 2020 yılı için harçsız öğrenci pasaportu için ödenmesi gereken miktar böylelikle 160 TL olarak güncellenmiştir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık

Harçsız öğrenci pasaportu verilen öğrenciler en fazla 5 yıl olarak alabilmektedir. 5 yıl süresi olan harçsız öğrenci pasaportu 5 yıl sı-onunda tekrar ihtiyaç duyulduğunda yenilenmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan öğrencilere bu belge verilmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.