Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler

A+
A-
Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler ; Üniversite için ne gerekli : Her yıl yaklaşık 2 milyon öğrenci YKS sınavına başvurarak üniversite hayalini kurmaktadır. Öğrencilerin üniversite eğitimlerini görecekleri üniversite sayısı, 2019 yılı itibariyle 206 tanedir. Bunlardan 129’u devlet üniversitesi 77 tanesi ise vakıf üniversiteleridir.

ÖSYM tarafından YGS sınavının sonuçlarının ilan edilmesi ve ardından yerleştirme sonuçlarının da ilan edilmesiyle, üniversitede eğitim görmeye hak kazanan adaylar, üniversiteye kayıtta hangi belgeler istendiği ve nasıl kayıt yapıldığı sorularının cevabını ararlar. Bu makalede kayıt hakkı kazanan adayların üniversitede kayıt için gerekenler eğitim ve öğretime başlamak üzere kayıt için gerekli belge ve evrakların neler olduğu anlatılacağız.

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

Adaylar, üniversite kayıtlarını Üniversitenin ilgili birimine (öğrenci işleri daire başkanlığı gibi) bireysel başvurarak ya da internet üzerinden e-devlet sitesine girerek yapabilirler. E-devlet üzerinden kayıt işlemi gerçekleştirilebilmesi için öncelikle PTT’ye başvurarak e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. E-devlet şifresi alındıktan sonra e-devlet üzerinden kayıt ile ilgili modül tıklanarak maksimum 3-4 dakikalık bir süre içerisinde kayıt işlemini tamamlayabilirler.

E-devlet sistemi üzerinde kayıt işlemi gerçekleştiren adayların ayrıca üniversite birimine evrak götürmelerine gerek yoktur. Diğer bir kayıt işlemi ise adayların bireysel olarak istenen evraklar ile ilgili birime başvurmaları yoluyla yapılabilmektedir. Adayın yerleştiği üniversite, e-kayıt sistemi ile kayıt işlemini desteklemiyorsa; bu durumda adayların bireysel olarak ilgili üniversiteye başvuru yapmak durumundadırlar.

Üniversite Kayıt İçin Gerekli Evraklar 2020

Üniversitede eğitim hakkı kazanan adaylar, ÖSYM’nin resmi web sitesinde ilan ettiği tarihler arasında e-devlet ya da bizzat üniversitenin ilgili birimine başvurarak kayıt yapmaları gerekmektedir. Bireysel olarak üniversitenin kayıt ile ilgili birimine başvuru yapabilmeleri için bazı evraklarla birlikte gitmeleri gerekmektedir. Bu belgeleri sıralayacak olursak;

  • Adayın ÖSYS sonuç belgesi,
  • Aday 0,5 katsayısından ya da ek puandan yararlanarak üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayın, mezun olduğu alan bilgisi diplomada ya da mezuniyet belgesinde belirtilmemişse adayın hangi bölümden ve hangi okuldan mezun olduğunu gösterir resmi belgeyi temin etmeleri gerekmektedir.
  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı mezuniyet diplomasının aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
  • Adayın T.C. nüfus cüzdanının onaylı örneği
  • İkametgâh belgesi
  • Askerlik çağına gelmiş veya yaşı büyük erkek adayların askerlik şubesine başvurarak bir fakülte ya da yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair ifadenin yer aldığı belgenin olması gerekmektedir.

12 adet vesikalık fotoğraf ve bu fotoğrafların 4,5 cm x 6 cm ebatlarında olması ayrıca fotoğrafların son 6 ay içerisinde önden başı ve boynu açık adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olması gerekir. Katkı payının ödendiğine dair dekont da istenilenler arasındadır.

Kayıttan Önce Belirlenip Üniversite Tarafından İlan Edilen hususlar

Yükseköğretim öğrencileri yüksek yargı organları tarafından kılık kıyafetle ilgili verilmiş kararlara uymak zorundadırlar. Anadolu üniversitesi merkezi açık öğretim programlarını kazanan adayların belirlenen tarihlerde Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Öğrenim kredisinden faydalanmak isteyen adaylar Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

üniversite-için-gerekli-belgeler-evraklar

Üniversite Kayıt İçin Diploma Gerekli mi?

Mezun olduğu orta öğretim kurumuna ait diploma aslı veya fotokopisi istenilmektedir.

Üniversite Kayıt İçin Sağlık Raporu Gerekli mi?

Kayıt işlemlerinin tamamlanması için aile hekiminden veya bağlı kurumlardan sağlık raporu istenmektedir.

Üniversite Kayıt Tarihi Ne zaman Başlıyor

Üniversite öğrenimini hak etmiş adaylar için kayıt tarihi YKS’nin belirlemiş olduğu tarih, elektronik ortamda kayıt yapmak isteyenler 19-21 ağustos normal kayıt başvurular için ise 19-23 ağustos tarihleri arasında yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.