enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Güncel Bakanlıklar Listesi

Güncel Bakanlıklar Listesi

2021 Bakanlıklar Listesi

Bakanlar kurulu veya kabine yeni düzenleme ile hayata geçirilen başkanlık sistemi içinde, gerekli bilgi ve yetkiler ile donatılarak hükümet politikalarında; başkana tavsiye ve bilgilendirme sağlayan kurumlar olarak tanımlanmaktadır.  Bakanlıklar ilgili kamu hizmetlerinin yürütülmesinde sorumlu olan kurumlardır. 2021 güncel bakanlar listesinde bazı kamu hizmetlerinin daha iyi yürütülebilmesi adına ortadan kaldırılarak ortak çatı altında ilgili kamu hizmetlerine ait bakanlıkta birleştirilmiş, aynı zamanda yeni bakanlıklar oluşturulmuştur.

Bakanlıklar Nasıl Kurulur

Bakan, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ilgili bakanlıkta en üst amir olarak tanımlanmaktadır. Hükumet kabinesi içinde gerçekleştirilen değişikliklere bağlı olarak atama yolu ile göreve getirilmektedirler. 2018 yılında yapılan değişikliğe bağlı olarak bakanların yasama üyesi olmama zorunluluğu getirilmiştir.

Yasama organı içinde bulunan karar alıcı birimler olan milletvekillerinin bakan olma yolu kapatılmıştır. Bakanlar kurulu bu bağlamda cumhurbaşkanı tarafından atanmış fakat milletvekili olma şartlarına haiz kişiler tarafından oluşmaktadır. Bu bağlamda bakanların atanması veya görevden alınması Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mümkün olmaktadır.

Bakanlıklar Nelerdir?

2020 güncel bakanlar listesi içinde bulunan bakanlıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adalet Bakanlığı
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Dış işleri Bakanlığı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bakanlıklar Nasıl Kurulur?

Bakanlıklar ilgili kamu hizmetlerinin yürütülmesi için, anayasaya aykırı olmayacak şekilde yapılan düzenlemeler ve anayasanın öngörmüş olduğu sayı ve niteliklere uygun olarak kurulmaktadır. Bakanlar kurulu bu bağlamda yeni bir bakanlık oluşturulması için öneride veya teklifte bulunamaz.

Bakanlıkların kurulmasında veya kaldırılmasında etkili olan faktör yürütülen kamu hizmetlerinin hala varlığının sürüyor olması veya ilgili bakanlığın işlevsiz hale gelmesi durumunda kaldırılma veya yeni bir bakanlık oluşturma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Bakanlar Kurulu

2020 güncel bakanlar ile kurula başkanlık eden ve yönetme yetkisini elinde bulunduran cumhurbaşkanın bir araya gelmesidir. Kurul genel itibari ile belirlenen tarihlerde toplanarak güncel konular ile ilgili cumhurbaşkanını bilgilendirerek tavsiyelerde bulunur. Fakat cumhurbaşkanı ile ilgili bakanlık arasında gerçekleşen tavsiyeler ile uyuşmazlık olması durumunda cumhurbaşkanının bu tavsiye veya teklifi uygulamama hakkı bulunmaktadır.

Bakanlarkurulu hükumet politikalarına uygun olarak ortak kararlar doğrultusunda kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi adına toplanmaktadır. Ayrıca olağanüstü durumlar cumhurbaşkanlığı çağrısı ile de şartsız bir şekilde toplanması, yapılan değişikler içinde yer almaktadır. Faaliyetlerine devam eden on altı bakanlığın kurula katılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Faaliyetlerine Devam Eden Bakanlıklar

2020 güncel bakanlar listesi açıklanmasının ardından, bakanlıkların ilgili kamu hizmetlerini yürütme yetkileri ve görevleri de başlamış bulunmaktadır.  Son haliyle bakanlıklar ve ilgili göreve atanan bakanlar alt başlıklar halinde sıralanabilir.

bakanliklar ve görevleri

Bakanlıklar Ve Görevleri

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı; kanunlar ile öngörülen mahkemeleri açmak ve gerekli personel temin ederek kamu hizmeti sunmayı amaçlamaktadır.  Ceza infaz kurumları ve çözümsüzlük halinde ortaya çıkan sorunları gidermek amacıyla her türlü faaliyet geliştirmek ve bu alanları denetlemek ile görevlendirilmektedir. Bakanlar kurulu birleşmesinde gerekli bilgi ve tavsiyeleri cumhurbaşkanına bildirmek ile yükümlüdür. Adalet Bakanı son atama kararı ile Abdülhamit Gül’dür

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; toplumun en küçük birimi olan aile yapısını korumak, ihtiyaç sahiplerine ilgili kurumlar aracılığı ile ihtiyaçlarını gidermek, toplum dışına itilmiş kişileri rehabilitasyon merkezleri aracılığı ile tekrar topluma kazandırmak gibi amaçlar ile kurulmuştur. Son atama kararı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK olmuştur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili kanunlara uyarak,  şehirlerin imar sürecini yönetmesi, konut sektörüne ait ilgili programların düzenlenmesi ve yürürlüğe konulması, kooperatiflerin denetlenmesi ve oluşturulması gibi alanlarda görevlendirilmiş bakanlıktır. 2020 güncel bakanlar ataması ile Murat KURUM bakanlık görevine atanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atan Murat KURUM 2018 yılında atanmıştır.

Dış işleri Bakanlığı

Dış işleri Bakanlığı ülkeler arası diplomatik ilişkiler geliştirmek, yurt dışında bulunan elçilikler ile T.C vatandaşlarına ilgili hizmetleri sunmak, ülkeler arası faaliyetlerin gelişmesini sağlamak ve arttırmak gibi görevleri bulunmaktadır. Dış işleri Bakanı son atama kararı ile Mevlut ÇAVUŞOĞLU olmuştur.

Milli Savunma Bakanlığı

Milli Savunma Bakanlığı, TSK ihtiyaçları doğrultusunda mali ve siyasi ihtiyaçlarını gözetmek ve gidermek. Ordu personel temini işlemlerini gerçekleştirmek ve subay astsubay gibi personel temin etmek için gerekli standartlar da okullar açmak ve hizmete sunmak gibi görevleri bulunmaktadır. Ayrıca Bakanlar Kurulu toplantılarına katılarak TSK operasyonları hakkında bilgi ve görüş belirtmektedir. Son atama kararı ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dır.

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı; ülke içinde eğitim faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek, eğitim faaliyetlerinin kesintisiz bir şekilde sürdürülebilmesi için personel temin etmek ve gerekli hizmetleri sunmak, yurt dışı eğitim programları ile eğitim faaliyetlerini zenginleştirmek gibi görevleri bulunmaktadır. 2020 güncel bakanlar ataması ile Ziya Selçuk olmuştur.

Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı; bireylerin bedenen ve zihnen sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirebilmeleri için kurulmuştur. Hastanelere gerekli personel temininde bulunmak, araç gereç sağlamak ve tedavilerde kullanılan her türlü ilaç ve ilgili maddelerin denetimini sağlayarak vatandaşların sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Son atama kararı ile Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca’dır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanlar Kurulu toplantılarına katılması zorunlu bakanlar arasında yer almaktadır. Bakanlığın kuruluş amacı kamu giderlerinin finansmanı, ekonomi politikalarının uygulanması,  dış veya iç borçlanma yoluna gidilmesi gibi kararların uygulanması gibi görevleri bulunmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanı, Berat Albayrak’tır.

İlgili diğer bakanlıklar ve bakanlar ise şu şekildedir:

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Fatih DÖNMEZ
 • Gençlik ve Spor Bakanı- Mehmet M. KASAPOĞLU
 • İçişleri Bakanı- Süleyman SOYLU
 • Kültür ve Turizm Bakanı- Mehmet Nuri ERSOY
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı- Mustafa VARANK
 • Tarım ve Orman Bakanı- Bekir PAKDEMİRLİ
 • Ticaret Bakanı- Ruhsar PEKCAN
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı- Adil KARAİSMAİLOĞLU
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.