enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli Elektrik İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Engelli Elektrik İndirimi Desteği İçin Gerekenler

Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi için gerekli belgeler nelerdir? Engelli elektrik indirimi var mı? Ücreti desteği ne kadardır? Türkiye Cumhuriyeti devleti özürlü vatandaşlarına birçok konudan ayrıcalık ve katkı sağlamaktadır. Engelli maaşı bakım parası gibi maddi katkıların yanı aşıra elektrik faturalarından da indirim uygulaması başlatmıştır. Özürlü vatandaşlarımız için Elektrik aboneliği indirim kampanyası ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

Engelli Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi Nedir?

Elektrik aboneliği engelli indirimi devletin engelli vatandaşlarına sağladığı yardın türüdür.  Yapılan açıklama ile toplum arasında büyük yankı uyandıran engelli indirim kampanyasında yararlanmak için birtakım şartları taşımanız gerekmektedir. Elektrik aboneliği engelli indirim kampanyası, Ocak 2019 tarihinde duyurulmuş ve 1 Mart 2019 tarihinde ise yürürlüğe girmiştir. Bu katkıdan yararlanmak isteyenleri aşağıdaki şartları da taşımış olmaları gerekiyor.

Engelli Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi İçin Aranan Şartlar 

Elektrik aboneliği indirim kampanyasından yararlanacak olan halk sahiplerinde aranan şartlar şunlardır; Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmak, sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli yardımı alıyor olmak gibi şartlara sahip olanlar bu indirimden yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı, yetim aylığı gibi farklı derecelerde devletten yardım alan kişilerde bu destekten yararlanacak.  Yaklaşık 2,5 milyon Türk vatandaşını kapsayan bu yardım nasıl uygulanıyor?

engelli-maaşı-

Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi Nasıl Uygulanıyor?

İhtiyaç sahipleri ya da engelli vatandaşların yararlandığı elektrik indirim kampanyasında devlet desteği Minimum 40 maksimum ise 80 Türk lirası olarak belirlenmiştir.    Bu da demek oluyor ki 150 kWh kadar olan   elektrik faturalarınızı devlet ödeyecek. Ancak ön görülen şartları taşımanız haliyle…. Yardımda hanenizde yaşayan kişi sayısı da etkili olacaktır. Yani;

 • Hanenizde 1 ile 2 kişi yaşıyorsanız; 75 kWh
 • Hanenizde 3 kişi yaşıyor ise 100 kWh
 • Hanenizde 4 kişi yaşıyorsa 125 KWh
 • Hanenizde 5 ya da daha fazla kişi yaşıyorsa da 150 KwH olacak şekilde yaklaşık 40 ile 80 TL arası destek vermektedir.

Bu kriterler ölçüsünde kişiler gerekli elektrik indirimlerinden faydalanma imkânı elde edebileceklerdir.

Elektrik Aboneliği Engelli İndirimi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet tarafından tanınan bu haktan yararlanmak isteyen hak sahipleri, T.C. kimlik belgesi ve elektrik faturası ile PTT şubelerine başvuru yapmaları gerekiyor.  Bu bilgiler ile PTT’ye başvurmanız halinde evde kaş kişi, yaşadığınız engelli durumunda ve aldığınız yardım gibi diğer tüm bilgilerini otomatik olarak çıkacağı için   başka evrak ya da belge talep edilmekte olup, hak ettiğiniz indirim tutarı elektrik faturanız dan otomatik olarak düşülecektir. Geriye kalan elektrik faturası borcunu da hak sahiplerin kendileri ödeyeceklerdir.

Aynı zamanda bu indirimi TEDAŞ şubeleri de yapmaktadır. Bu indirimdeki amaç özellikle kış aylarında daha fazla gelen elektrik faturalarına karşı   geliri düşük olan vatandaşların maddi sıkıntılar yaşamaması sağlamaktır. Eğer desteklenen tutar ay içinde kullanılmamış ise indirimini bir sonraki aya devretme durumu da bulunmamaktadır.

Yorumlar

 1. Ceylan dedi ki:

  Esim.engelli % 45 elektrik indiriminden faydalanmak istiyorum esim ceza evind faturalarimi oduyemiyorum

  1. Ahmet dedi ki:

   Engelli yüzde.48 elektrik indirimden faydalanmak istiyorum.

 2. Aydın dedi ki:

  Merhaba Bu konuyla alakalı Bilgi verirseniz sevinirim Ben 3ay önce engelli raporu aldım elektrik engelli indirimi olmuyor dediler bana eğer varsa nereye müracaat etmem gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 3. TUNCAY AK dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN YÜZDE 55 ENGELİYİM ELEKTİRİK İNDİRİMDE YARARLANAMIYORUM NEDEN ACABA SSKLI EMEKLİSYİM SUANDA BASKA GERİRİM YOK ESİM VE 2 COCUGUM VAR. ELEKTİRİK FOTURASI BENİM ÜSTÜMDE DEYİL ONDAN M ACABA CÜNKÜ KİRADA ODURUYORUM ÜSTÜME ALMAMİŞTIM. ONDAN KAYNAKLANIRMI ACABA BİLGİ VERİLMİSİNİZ NE YAPMAM LAZIM

 4. Ayşe dedi ki:

  Ben yüzde kırk şizofreniyim elektrik faturasını ödemekte zorlanıyoruz gece lamba yanmasa korkuyorum faturalarda indirim istiyorum en az yüzde elli olmalı

  1. Adem Kara dedi ki:

   Selamün Aleyküm Ayşe.Bu cevabı versemmi vermesemmi diye çok düşündüm ama göndermek istedim.Bende f29 organik olmayan psikoz hastayım,Şizofrenin alt dalları Falan.Bu yüzdende Kendim gibi psikolojik rahatsızlık yaşamış Biriyle Tanışmak İstiyorum.Beni anlar diye.Eger seni rahatsız ediyorsam kusuruma bakma.Hakkini helal et.Benimle Tanışmak İstermisin.22 yaşındayım.İnstagramdan bana mesaj atmani beklicem.Allaha c.c Emanet ol.Selametle .
   Instagramım ademkara450

   1. dmrcglu dedi ki:

    Elektrik indirimi arama bloğu sanıyordum ama elektrik arama bloğuymuş sanırım

 5. Tacettin dedi ki:

  Engelli emekli oldum elektrik indiriminden faydalana bilirmiyim

 6. mehmet emin oruç dedi ki:

  Engelli emekli oldum elektrik indiriminden faydalana bilirmiyim

 7. İbrahim Biber dedi ki:

  Aslında bu olağanüstü durumda,% 40 üzeri engelli olan tüm engelli kişilerin üzerine olan doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerine yüzde 50 indirim uygulanmalıdır. Bu % 50 indirimin % 25.ni devlet, % 25 şirketler ve belediyeler karşılamalıdır.
  Bu kanunla güvence alınmalı ve sabitlenmelidir.
  İndirim uygulanması için de,o dereden geç, bu dağa tırman,şu denizde yüz gibi saçma sapan şartlar konulmamalıdır. Zaten ihtiyacı olan indirim için başvurur, ihtiyacı olmayan başvurmaz.
  Ben hem engelliyim, hemde emekliyim. Devlet engellilere bu hakkı tanımaz sa; hiç olmazsa engelli emeklilere bu hakkı tanımalıdır.

 8. EFRAHİM TURNALAR dedi ki:

  bir senedir yüzde 67 ortobetik engeli kartım var indirimden yeni haberim oldu yanlız yaşıyorum ve emeklıyim engeli aylığı almıyorum eletrik indiriminden yararlanabilirmiyim.
  saygılar

 9. Raif çınar dedi ki:

  yüzde 60 engelli raporum var elektirik indirimli kulanmak istiyorum 5 kişi yasıyorum

 10. Raif çınar dedi ki:

  yüzde 60 engelli raporum var elektirik indirimli kulanmak istiyorum 5 kişi yasıyorum ben isu da calişiyorum

 11. Raif çınar dedi ki:

  yüzde 60 engelli raporum var elektirik indirimli kulanmak istiyorum 5 kişi yasıyorum ben isu da calişiyorum izmit

 12. Yasar dedi ki:

  Yüzde 86 kironik raporum var

 13. Ali Erdoğan dedi ki:

  Yüzde kırk engelli raporu m var malulen emekliyim elektrik indiriminden yararlanmak istiyorum

 14. Necmettin yılmaz dedi ki:

  % 40 engelli SGK emeklisiyim.Devletin verdiği elektrik desteğinden faydalanabilirmiyim,faydalanabileceksem ne yapmalıyım

 15. ALİ ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhabalar ben Aİİ Özdemir 100 de 79 engelli raporum bulunmaktadır ,4 nüfusa sahibim ,eşim ev hanımı ,kızım çalışmıyor ,oğlumda çat bat çalışmaktadır. Bunun için ,engelli indiriminden faydalanabilir miyim ,yararlanabilir miyim Selamlar, saygılarımla