enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Fen Lisesine Nasıl Gidilir? Fen Liselerine Giriş Şartları Ve Puanları

Fen Lisesine Nasıl Gidilir? Fen Liselerine Giriş Şartları Ve Puanları

Fen Liselerine Giriş Şartları 2020 Nelerdir?

Fen Liselerine giriş şartları ve Puanları 2020 LGS yönetmeliğine göre merkezi sınav puanı esas alınmaktadır. Fen liseleri Türkiye genelinde her ilde bulunan sayılı liseler arasında yer almaktadır. Bu yüzden Fen liselerine ait giriş kontenjan sayısı oldukça sınırlıdır. 2019 yılına ait kontenjan sayısı 34 bin 590 olarak belirlenmiş ve belirlenen kontenjan sayısı %100 sağlanmıştı. Bu durum ise Fen Lisesi puanları bir hayli yükselmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Fen Lisesine giriş şartlarının oldukça katı bir şekilde uygulanması, öğrencilerin Fen Lisesi nasıl kazanılır sorusu üzerine oldukça yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Fen liselerine giriş şartları içinde yer alan LGS yeterlilik puanını sağlayamayan öğrenciler, ilgili Fen Lisesini tercih edememektedir. Bu durum da öğrencilerin Anadolu Liseleri veya diğer mesleki teknik liselere tercih işlemi gerçekleşmektedir. Yeni sistem içinde yer alan okul tercihi işlemi içinde birçok faktör etkili olmaktadır.

Yeni Sistem İçinde Okul Tercih İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Fen Liselerine giriş şartları 2020 için merkeze puanlama sistemine dayalı olarak yerleştirme işlemi gerçekleşmektedir. Yeni sistem içinde yer alan ikamet şartı veya okul başarı puanı gibi faktörler diğer okul tercihlerinde kullanılmaktadır. Bu durumda ise sınava giren öğrencilerin %10luk bir dilimi nitelikli liselere tercih yapmaya hak kazanmaktadır. Fen Lisesi puanları tablosunda taban puan üzerinden en son öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir. Merkezi puanlama sistemine dayalı olarak gerçekleşen işlemlerde ikamet şartı aranmaz. Okul başarı puanı, LGS puanı ile hesaplanarak tercih işlemi gerçekleşmektedir.

Fen Lisesi nasıl kazanılır veya Fen Lisesi tercih şartları içinde yer alan LGS başarı puanı öğrencilerin tercih işlemi sırasında oldukça karşılaştıkları durumlar arasında yer almaktadır. Okul yerleştirme kılavuzunda yer alan puan türlerinin hesaplanması sonucu nihai olarak öğrenci başarı puanı elde edilmektedir. Elde edilen nihai puana göre tercih işlemleri başlatılmaktadır. Fen Liselerine giriş şartları 2020 yılı için iki grupta gerçekleşmektedir. İlk grupta merkezi puan sistemine dayalı olarak tercih işlemi gerçekleştirilirken, ikinci grupta ikamete dayalı yerleştirme işlemi gerçekleşmektedir. Tercih işleminde bulunmadan önce ilgili Fen Lisesi puanları öğrenmekte fayda olacaktır.

Fen Lisesi Nasıl Kazanılır?

Fen Liseleri, gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı içinde yeterli başarıyı sağlayan öğrencilerin tercih yapmaya hak kazandığı liseler olarak tanımlanmaktadır. Okul eğitim öğretim süresi boyunca yoğun ders programı, gerçekleştirilen sosyal faaliyetler ve dil öğrenimi gibi birçok faktörden dolayı öğrencilerin azimle girmek istediği okullar arasında yer almaktadır. Bu durumda Fen Lisesi nasıl kazanılır sorusuna cevap aramak gerekmektedir.

Yeni sistem içinde birçok değişiklik meydana gelmiş olsa da Fen Liselerine giriş şartları 2020 yılı için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Sebebi ise merkezi puan türü içinde sıralamaya giren öğrencilerin herhangi bir sınırlamaya maruz kalmasını engellemek için geçmiş yıllarda olduğu gibi yerleştirme işlemi gerçekleşmektedir.  Fen Lisesi puanları içinde sıralamaya girmek için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğitim öğretim hayatı boyunca disiplinli olmak bütün başarıların anahtarıdır. LGS hazırlanma sürecinde oluşturulan bu disipline sadık kalarak ilk adım atılmış olmaktadır.
 • Okul hayatı kadar sosyal hayat da bir hayli önemlidir. Oluşturulan sınav programı içinde öğrencinin hobilerine de yer vermek gerekmektedir.
 • Fen lisesi kazanmak için hedef belirlemek en önemli belirleyici unsur olmaktadır. Hedefini gören yarını görür düşüncesine bağlı kalmak gerekir.
 • Fen Liselerine giriş şartları 2020 yılı içinde öğrenilen konu ve dersleri sürekli tekrar ederek güncel kalmaya özen gösterilmelidir.
 • Öğrencilerin bu süre içinde herhangi bir kaygı veya davranış bozukluğu meydana gelmesi durumunda uzman görüşü alınmalıdır.

Fen Liselerine Giriş Puanları

Fen Lisesi nasıl kazanılır sorusunun ardından 2019 yılına ait yerleştirme taban puanlarını incelemekte yarar olacaktır. Sınava hazırlanma sürecinde öğrencilerin elinde tek veri olarak kullanabildiği geçmiş yıl lise taban puanları ve sıralamaları tercih işlemi sırasında oldukça önem arz etmektedir. 2020 yılına ait Fen Lisesi puanları tercih kılavuzu içinde paylaşılsa da 2019 yılına ait başarı sıralamalarından bilgi edinmek mümkündür.

2019 yılına ait en düşük puanlı öğrenci alımı gerçekleştiren Yozgat Osman Durmaz Fen Lisesi; 414 başarı puanı ile 90 öğrenci alımı gerçekleştirdi.  Yerleştirme işlemi tercih sırasında yer alan en yüksek puandan başlayıp belirlenen kontenjan kadar son öğrenci alımı ile taban puan belirlenmektedir. Verilen bu bilgiler ışığında öğrenci alım yerleştirme işlemi sırasında tercih edilen ilgili Fen Lisesine ait okul başarı değerlendirmesi de oldukça önemli faktörler arasında yer adlığı görülmektedir. Fen Liselerine giriş şartları 2020 yılı için, Liselere Giriş Sınavının gerçekleşmesi ve sonuçların açıklanmasını ardından paylaşılmaktadır.

Fen Liselerine Giriş İçin Gerekenler

Fen Lisesi nasıl kazanılır veya giriş işlemi nasıl gerçekleştirilir sorularına cevap olarak maddeler halinde şu şekilde verilebilir:

 • İlk şart olarak Fen Lisesi puanları içinde yeterli başarıyı göstermek gerekmektedir. Puanlama sıralaması sınava giren öğrenci başarı sıralamasına göre belirlenmesinden dolayı, burada önemli faktör alınan derecedir.
 • Ortaokuldan mezun olmuş olmak
 • Tercih edilen okul ile öğrenci başarı puanı arasında fark olmaması, ilgili okul taban puanının üzerinde puan almış olmak.
 • Tercih edilen okulun şartlarını sağlamış olmak, bu durum devamsızlık durumu veya orta öğretim başarı puan gibi faktörlerden oluşmaktadır.
 • Son olarak tercih işlemini, belirlenen tercih zaman dilimi içinde gerçekleştirmek, tercih zamanının geçmesi durumunda ise merkezi puanlama sistemine dayalı olarak alım gerçekleştiren okullara yerleştirme gerçekleştirilmez.
 • Tercih işlemleri ilgili okul veya kurumlar ve e-okul üzerinden gerçekleşmektedir.

İkamet Durumuna Göre Tercih İşlemi

Fen Liselerine giriş şartları 2020 yılı için ikamet durumu dikkate alınmasa da diğer liselere temel faktör olarak ikamete dayalı öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Öğrencinin bulunduğu en yakın liseye tercih işlemi gerçekleştirilerek, tercih işlemi tamamlanır. Anadolu Liseleri içinde geçerli olan bu durum ise yeterli puan şartını sağlayan ve bu puana göre en yakın okulu tercih etme hakkına sahip olmaktadır.

Ankara’daki Fen Liseleri

 • Etimesgut Fen Lisesi
 • Ankara Fen Lisesi
 • Cumhuriyet Fen Lisesi
 • Keçiören Fen Lisesi
 • Gazi Üniversitesi Vakfı Fen Lisesi
 • Özel MEV Koleji
 • Büyük Fen Lisesi
 • Gök Nil Fen Lisesi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.