enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Define Aramak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define Aramak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define Aramak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define Aramak İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar 2863 sayılı Kanunu esas alınarak sizin için hazırladığımız yazımızda sorularınıza cevap vermeye çalıştık.

Define Aramak İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar soruları aklınıza geliyor yeni maceralara atılmak, zengin olma hayalleri kurmak istiyorsunuz ama bunun sonucunda devlet tarafından suçlu görünmemek ve ceza almak istemiyorsanız yazımızı okuyunuz. Define aramak istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız bu yazımız tam size göre.

Define Aramak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Define Arama Yönetmeliği

Define Arama İzni İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar sorularınızın cevabı için bu yazımızda sizlere özetlemeye çalışacağız. Define Aramak İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar sorularınızdan ilki için yani Yüzeysel Arama Belgesi  için define arama yönetmenliğinde öncelikle gerekli belgeler arasında ilk olarak müracaat dilekçesi gelmektedir. Müracaat dilekçenizi define araması yapmak istediğiniz bağlı olduğu mülki amire yani kaymakamlık ya da valiliğe teslim edilir. Müracaat dilekçeniz de arama maksadınızı açıkça belirtmelisiniz. Ayrıca define arayacağınız yerin açık adresi muhakkak belirtilmelidir. Eğer ki define araması yapacağınız yer meskun mahal dışındaysa ada, parsel ve çap bilgileri belirtilmelidir. Dilekçenizde define araması yapılacak yerin durumu, tapulu olup olmadığı ve kime ait olduğu açıkça belirtilmelidir.

Müracaat dilekçenize ek olarak yetkili teknik eleman tarafından çizilmiş 1/500 ölçekli tesviye münhali haritası veya krokisi hazırlatılarak İl Bayındırlık Müdürlüğüne tasdik ettirilmelidir. Krokisi çıkarılamayacak yerler için ise vaziyet planı hazırlatılmalı dır. Define araması yapılacak yerin uzaktan ve yakından net fotoğrafları çekilerek dosyaya eklenmelidir. Son olarak define aranacak yer sahipli ise şahıslar için noterden tasdikli muvafakat name, tüzel kişiler için muvafakat yazısı alınır. Artık başvuru için hazırsınız. Gerekli incelemeler sonrasında uygun görülmesi halinde sizlere 1 yıl süre ile Define Arama Ruhsatnamesi verilir.

define aramak için malzemeler

Define Aramak için Gerekli Belgeler

Define Aramak İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar sorunuzun ikinci kısmında ise ücretler artık hesaplanmalıdır. Çünkü bu süreç sadece arama malzemeleri maliyeti ile bitmez bu aşamadan sonra devlet tarafından çıkarılacak ek masraflar başında inceleme yapacak olan müze ihtisas elemanı, aramada bulunacak müze ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı temsilciler ve İçişleri Bakanlığı temsilcilerinin yol ve yevmiye ücretleri arama öncesi hesaplanarak sizden istenir. Günlük yevmiye ücretleri masrafları karşılamasa bu tutara ek olarak %50 oranını geçmemek şartıyla ilgili memurların günlük yevmiyesine ek ödeme istenebilir. Bu ödemeye ek olarak gene define arama alanında oluşabilecek zarar ve eski haline getirilme ücreti tahmini olarak baştan tahmini hesaplanarak yatırılması istenilir.

İşleminiz sonucunda hazırlanacak olan hak ediş raporlarına göre kesin tutarlar belirlenir ve eksik kalan ya da fazla olan tutar üzerinden tekrar hesaplama yapılır. Bu ücretler belirtilecek olan bankalar üzerinden Müze Müdürlüğü hesaplarına yatırılır. Define Aramak İçin Gerekli Belgeler, Devlet Payı Ne Kadar sorularınıza cevap vermek ve Yasal Definecilik yapmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımıza ek olarak 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununu incelemenizi tavsiye ederiz.

Define Arama İçin Gerekli Malzemeler

Define aramak için gerekenler kısmında olmazsa olmazınız. Kaliteli bir alan tarama cihazı bunalrın dışında ihtiyaç duyacağınız malzemeler başlıca şunlar.

 • Kazma ve kürek.
 • Taş veya sert malzemeleri kırabilecek yeterlilikte Balyoz ve keski
 • Sağlam kopmayan en az 6*6 kalınlığında ip
 • 50*5* Kazıklar.
 • Elek
 • Gaz maskesi
 • İsteğinize göre çapa çeşitleri
 • Kaliteli uzu süre ışık alabileceğiniz el feneri
 • Kova
 • İsteğe göre makara sistemi
 • Pusula

Define Armanın Cezası

Define aramak suç mu? Define aramak yasak mı? Define aramanın kanunlarda herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Define araması yaptığınız yer yasal olmayan bir yer değilse define aramanızda her hangi bir sakınca yoktur. Ancak izinsiz define aramanın cezası 2 ay ile 3 yıl arasında bir ceza ile cezalandırılmaktadır. Herhangi bir ceza ile karşılaşmamak için yasal olarak define arama şartlarını yerine getirerek izin verilen yerlerde define araması yapabilirsiniz.

Define Aramak Caiz mi?

İslama göre define aramak helal mi? sorusuna gelince Define aramanın caiz olup olmadığı hususunda diyanet işlerinin vermiş olduğu fetvaya göre izinsiz yapılan define aramasının caiz olmadığını bu türlü aramaların kamu ve kişisel haklara tecavüz niteliğinde olduğundan dolayı caiz olmadığını belirtmişlerdir.

Define İçin Mezar Kazmak Günah mıdır?

Define için mezar kazmanın günah olup olmadığı hakkında alimlerin genişçe bir açıklaması bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için define aramak fetva meclisinden benzer konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.