enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

EKPSS Nedir? Kimler Girebilir Gerekli Şartlar Nelerdir?

EKPSS Nedir? Kimler Girebilir Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ekpss Nedir? Nasıl Başvurulur?

Engelli kamu personel seçme sınavı  kimler girebilir? başvuru şartları nelerdir? Engellilerin devlet memurluklarına atanmaları ile ilgili yönetmelik çerçevesinde buna bağlı olarak Sağlık Bakanlığı,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı aralarında yapılan protokol hükümleri çerçevesinde  hazırlanan sınav ekpss olarak adlandırılmaktadır. Başvuru sınavının uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi aşamalarından oluşan bir sınav sistemidir.

2020’ye KPSS süreci tekrar başladı bu nedenle bu sınava girecek adayların merak ettikleri konuların başında olan Ekpss başvuru için gerekli belgeler 2020 yılında da şu şekildedir;

Ekpss başvuru için gerekli belgeler 2020

  • Özürlülük derecelendirmesi ve özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik ya da erişkinler için engellilik durumuna ilişkin yönetmelik hükümlerine uygun şekilde %40 ve üzerinde engelli olduğu belirtilmiş olan engelli sağlık kurulu raporu
  • Çözger raporu
  • Diploma ya da mezuniyet durumunu gösteren resmi belge
  • Nüfus cüzdanı TC kimlik kartı ve pasaport
  • Adayın en güncel grubu ya da durumlarını gösteren diğer belgeler
  • EKPSS aday başvuru formu
  • İşitme engeli olanların ilkokula başlama yaşı öncesi işitme engelli olduklarını beyan etmek amacıyla gerekli belge

EKPSS Hangi Adaylar Başvurabilir?

  • EKPSS kuraya 657 sayılı devlet memurları kanununun değişik 48 maddesinin 7. Fıkrası hariç diğer koşulları taşımaları
  • EKPSS’ye girecek adayların belirlenen bankalara ücret yatırmaları

gibi şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunun yanında Ekpss kuraya kimler başvurabilir sorgulamaları için kuraya başvuruların 28 Nisan 13 Mayıs 2020 tarihleri arasında başvuru yapabileceği belirtilenler arasındadır. Sağlık kurulu raporlarında %40 daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS kura uygulamalarına başvuru yapamamaktadır.

EKPSS Ön Kabul Ve Taahhüt Beyanı Belgesinin Doldurulması

İlk defa Engelli KPSS’ye başvuracak adaylar aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yaparak sınava girecekleri engel grubu ile diğer bilgileri içeren ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini edinmeleri gerekir. Belge, görevli tarafından iki nüsha olacak şekilde düzenlenerek adayla görevli tarafından imza altına alınacaktır. İki nüsha şeklinde düzenlenen ve imzalanan bu belgenin bir nüshası aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğünde bir nüshası ise adayda kalacaktır.

Genel Engel Sınavı ile ilgili olarak: Ruhsal, duygusal, ortopedi için süreğen kronik hastalıklara sahip engelliler, yaygın gelişimsel bozukluğu olan otizm spektrum bozuklukları ve sendromu gibi testlerden geçmiş olmaları gerekmektedir.

Görme Engeliler Sınavı ile ilgili olarak: Engelliler ile aynı test uygulanacaktır. İşitme engelliler sınavı, ilköğretim başlama yaşı öncesi engeli olanlar bu testi alacaklardır. Diğerleri ise genel engeli testini alacaklardır. Zihinsel engelliler sınavı ile ilgili zeka dereceleri: donuk zeka, sınırda zeka ve beceri zihinsel ifadeleri içeren tanısal adaylar girecektir. Özellikle de bu sınavlar ile ilgili başvuru yapacak olan adayların belgelerin hazırlamalarından sonra başvuru ile ilgili bütün süreçleri ve uygulanacak test uygulamalarından da geçmiş olmaları gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.