enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir ?

Günümüz dijitalleşen dünyasının olmazsa olmaz ödeme araçlarından biriside kredi kartlarıdır. Kredi Kartı banka ve finans kuruluşlarının müşterilerine verdiği, pos cihazı bulunan işletmelerde ödeme aracı olarak kullanılan bir kredi ürünüdür. Gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile neredeyse tüm ödemelerimizi gerek fiziki pos makineleri veya sanal pos makineleri üzerinden online olarak yapmaktayız. Kullanım alanı ne olursa olsun, kredi kartları bir kredi ürünüdür. Bankalar kredi kartını müşterilerine sunarken müşterinin Kredi Notu değerlendirmede en kritik öneme sahiptir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireylerin banka ile kredili çalışmaları sonucu ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Müşterilerin almış oldukları kredileri zamanında geri ödeyip ödemediğini, gelirlerine göre borçlanma durumu ve kredi kullanım sıklığı gibi verilere dayanarak hesaplanan bir puandır.

Tüm bankalar kredi notu ile kredi kartı talep eden kişinin kredi geçmişinin özetini görerek kredi kartı talebini değerlendirir. Kredi Notunuzu Öğrenmek kredi kartı alıp alamayacağınız hakkında fikir verebilir. Kredi notunuzu bankaların internet bankacılığı üzerinden öğrenebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

Kredi Notunuz Düşük mü?

Bozuk olan sicile sahip olan kişiler yani Kredi notunuz 1 ile 1900 arasında değişen bir sayı ile ifade edilir. 1 en riski grup iken 1900 en risksiz grubu ifade eder. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi kartı alabilme ihtimaliniz o kadar yükselecektir. Kredi notunuz 1 ile 699 arasında ise kredi kartı alabilme ihtimaliniz neredeyse yoktur. Çünkü bu puan yasal takip hesaplarına aktarılan kredileriniz olduğunu ve kredi ödemelerinizin çok düzensiz olduğunu gösterir. Bu aralıkta bir puana sahipseniz öncelikle yasal takip hesaplarına aktarılmış borcunuz varsa öncelikle bu borcu kapatmalı, gecikmeli borçlarınız var ise gecikmeli bu borçları ödemelisiniz. Yasal takip borcunuzu kapatmanız ve gecikmeli borçları düzenli ödemeye başladığınızda Kredi Puanınızı Yükseltme mümkündür.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Kartım Onaylanmadı

Kredi notunuz 1000 puan üzerinde ise kredi kartınızın onaylanması kolay, 1500 üzerinde ise çok kolaydır. Ancak göz önüne alınması gereken bir konuda yasal kredi kartı limitleridir. Her müşterinin aylık gelirine bağlı bir kredi kartı limiti vardır. İlk defa kredi kartı sahibi olacaklar için toplam kredi kartı limiti ilk yıl gelirlerinin iki katını sonraki yıllar dört katını aşamaz. Eğer kredi kartı toplam limit bu üst limitte ise yapacağınız başvuruların, kredi notunuz çok iyi olsa dahi red olmasına neden olacaktır. Bu durumda farklı bir bankaya ait kredi kartının limitini düşürerek yeniden kredi kartı başvurusu yapmanız gerekir.

Kredi Notum Düşük Kredi Kartı Alamaz mıyım?

Bankaların kredi risk politikaları birbirinden farklıdır. Yasal takip kredisi devam eden müşteriler bankalardan kredi kartı alamazlar. Yasal takibe aktarılmış açık bir krediniz yoksa not düşüklüğünüz sadece ödeme düzensizliğinizden kaynaklanıyorsa kredi kartı alma ihtimaliniz vardır.

Kredi notu düşük olan kişilere kredi kartı veren bankalar

 

Bu bankalar daha fazla risk aldığından kredi kartı faiz ve kart ücretleri diğer bankalara göre bir miktar daha yüksek olabilmektedir. QNB Finansbank, Denizbank ve Türk Ekonomi Bankası risk politikaları gereği düşük kredi notlarına kredi kartı onayı verebilmektedir. Bankaların kredi notu düşük olan müşterilerin kredi kartı başvurusu red etmelerinin temel nedeni, müşterinin geçmiş ödeme performansına bakarak, gelecek dönemdeki ödeme performansını öngörmeleridir.

Kredi Kartı Onaylanmayanlar Ne Yapabilir?

Kredi kartına sahip olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve gelir elde ediyor olmanız gerekmektedir. 18 yaş altındaysanız kredi kartı almanız yasal olarak mümkün değildir. 18 yaş üzerinde iseniz ve maaşınız veya serbest meslek geliri, kira geliri gibi bir geliriniz olduğu halde kredi notunuz düşük olması nedeniyle kredi kartı başvurunuz onaylanmayabilir. Bu durumda Teminatlı Kredi Kartı seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Teminatlı kredi kartı da bir kredi ürünü olduğundan teminatlı kredi kartına yapacağınız düzenli ödemelerde kredi notunuzu yükseltecektir.

Hangi banka kredi notuna bakmadan kredi verir?

Kredi Notu 0 alana ve kredi notuna bakmadan kredi kartı veren bankalar arasında en önde gelen banka akbank olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok defa benzer reklamlar yapan akbank’ta kredi notunuz düşük bile olsa kredi kartı alma şansınız diğer bankalara göre daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi çekebilmek için kredi puanı kaç olmalı?

Kredi çekebilmek için bankaların belirlemiş olduğu kredi notu puanı 1500- 1900 puan aralığındadır bu puanlara sahip olan kişiler herhangi bir engellemeye maruz kalmadan kredi çekebilmektedir. Az riskli gurup olan 1100- 1499 puan aralığındaki kişiler ise az riskli gurupta bulundukları için bankalar genellikle kredi konusunda kararsız kalabilmektedirler. Puan aralığı 0- 1099 arası olan kişiler ise kredi kullanamamaktadır.

Teminatlı Kredi Kartına Nasıl Sahip Olurum?

Teminatlı kredi kartına belirli bir miktar tutarı kredi kartı alacağınız bankaya rehin olarak vermeniz halinde sahip olabilirsiniz. Örnek olarak bankaya 1.250 TL rehin olarak verdiğinizde banka size 1.000 TL limitli bir kredi kartı verebilir. Teminatlı kredi kartının temel mantığı bankanın risk almamasıdır.

Eğer Kredi Kartı Borç Ödeme yükümlülüğünü yerine getirmezseniz banka kredi kartınızı kapatarak rehin olarak verdiğiniz para ile kredi kartı borcunuzu kapatacaktır. Teminatlı kredi kartında bilmeniz gereken kredi kartı borç ödemelerinin düzenli olarak yapılmasıdır. Teminat olarak rehin verilen paradan ödeme yapılması düşünülmemelidir. Bankaya rehin olarak verdiğiniz para borcunuzu ödeyemediğinizde banka tarafından kartınıza aktarılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.