enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gediz Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Gediz Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Gediz Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

İnsan yaşantısının sağlıklı ve konforlu devam edebilmesi için en temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan elektrik evlerimize tesisat yolu ile ulaşmaktadır.  Harcadığımız elektriğin faturasını ise yetkili şirketlere elektrik aboneliği yaptırarak ödüyor ve her ay düzenli olarak harcadığımız kadar elektrik faturası ödüyoruz. Yeni ev kurduğunuzda ya da başka bir eve taşındığınızda ilk yapmanız gereken iş elektrik aboneliği yaptırmanız olacaktır.

Gediz Elektrik Abonelik

Aksi takdirde evinizde bulunan elektriği açıp, kullanamazsınız.  Başka bir tüketicini adına açılan elektrik aboneliği ile elektrik kullanın cezası bulunmaktadır. Elektrik aboneliğini açtırmak, ya da başka bir şirkete taşımak ya da ayrıldığınız adresten aboneliğini kapatmak istiyorsanız, bu konuda belirli, prosedürleri bilmeniz ve takip etmeniz gerekmektedir.

İzmir Elektrik Aboneliği İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Taşındığınız evin elektrik abonesini üzerinize almak ya da sıfırdan elektriğe abone olmak istiyorsanız ikamet ettiğiniz şehrin elektrik tedarikçisi ile perakende satış sözleşmesi yaparak abonelik işlemlerinin gerçekleştirebilirsiniz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili şirketin çağrı merkezlerini arayabilirsiniz. Elektrikle ilgili anayasa da yapılan değişiklikler ve düzenlemeler gereğince elektriği artık dağıtım şirketinden değil, perakende şirketlerinde aldığınızı bilmeniz gerekmektedir. Ülkemizde yetkili elektrik tedarikçi firmaların listesine internetten ulaşabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği İçin Yaş Sınırı Nedir?

Elektrik aboneliği için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak ülkemizde bulunan elektrik abonelerini yaş ortalamasına baktığımızda minimum 18 yaşından büyük oldukları tespit edilmiştir. Üzerinde almak istediğiniz mesken ya da iş yerini elektrik aboneleri için ilgili şirketler tarafından birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeleri temin ederek, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gediz Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar?

Mesken elektrik aboneliği ve iş yeri elektrik aboneliği olmak üzere iki tip abonelik vardır. Eğer mesken elektrik aboneliğini üzerinize aldırmak istiyorsanız aşağıdaki evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar şunlardır:

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgâh adresi belgesi
  • Daha önceki evlerinizde sizin tarafınızdan kullanılmış tesisat no
  • Vergi kimlik numarası
  • Mülk sahibini ismi soy ismi (bu belge kiracılar için geçerlidir
  • Zorunlu Deprem Sigorta poliçesi (DASK)
  • Banka hesap no

İş yeri elektrik aboneliği için yukarıdaki belgelere ek olarak, vergi kimlik numarası, imza sirküleri, ticaret odası faaliyet belgesi,

Gediz Elektrik Aboneliği Kaç Günde Açılır?

Yetkili şirketler ile anlaşma yapıp, elektrik aboneliğini yaptırmış olmanız durumunda elektriğini en geç iki iş gününde açılacaktır. Ancak abone olduğunuz adres imar alanı dışını kapsıyorsa en erken 5 iş günü içinde açılmaktadır.

Gediz Elektrik Aboneliği Ücretli Midir?

Elbette elektrik aboneliği yaptırırken de bir takım belge ve evraklar için belirli ücret ödemeniz gerekmektedir. Elektik kesme işlemi, bağlama işlemi ve sözleşmeden kaynaklanan damga vergisi ücreti, dosya bedeli ve güvence gibi işlemler için belli miktarda ücret ödemeniz gerekmektedir.  Bu ödemelerin tamamını peşin yapılan ödemelerdir.

Gediz Elektrik Aboneliği Ücreti 2020

Güncel güvence bedeli meskenler için, en az 5 kW güç üzerinden hesaplanmaktadır; böylelikle  ödenecek olan güvence bedeli hesaplanmaktadır  güvence bedeli günümüzde minimum  165 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (198 TL) civarındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.