enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Tahsis Talep Formu Nedir? Nasıl Doldurulur? Doldurulmuş Örneği

Tahsis Talep Formu Nedir? Nasıl Doldurulur? Doldurulmuş Örneği

Tahsis Talep Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

Tahsis talep formu nedir? SSK emeklilik işlemleri sırasında hazır bulundurulması gereken belgeler arasında yer almaktadır. Beyan taahhüt belgesiyle bağlı bulunan kuruma, eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi sureti ile emeklilik başvuru işlemlerinin başlatılması gerçekleşmektedir.

Gerekli evrak veya belgelere SSK ana sayfasından ulaşmak mümkündür. Ayrıca belgelerin temini yine bağlı bulunan kurum tarafından da gerçekleşmektedir. Sigortalı olarak çalışan veya sigortalı olarak çalışan vatandaşların emeklilik hakkı kazanmadan hayatını kaybetmesi sonucu, hak sahipleri tarafından teslim edilmektedir.

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların prim, yaş haddi, ödeme gün sayısı gibi şartları sağlaması durumunda 5510 Sayılı Kanun gereğince tahsis talep formu ile başvuru işlemleri başlatılmaktadır. Sigortalı çalışanın malulen emeklilik talebinde ise 1800 gün fiili çalışma süresini tamamlamış olması yeterli olmaktadır. Bu durumda gerekli evrakların teslim edilmesi ve doldurulması üç farklı kategoride gerçekleşmektedir. Bunlar ise şu şekilde sıralamak daha açıklayıcı olacaktır:

 • Normal şartlar altında emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar
 • Malulen emeklilik talebi
 • Sigortalı çalışanın vefatı durumda, hak sahiplerine gerçekleşen ödeme gibi aşamalardan oluşmaktadır.

SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Tahsis talep formu nedir nasıl doldurulur? Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nedir? Doldurma işlemleri, önceki başlıkta belirtilen şartlardan en az birinin gerçekleşmesi durumunda, aylık ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için teslim edilmesi zorunlu evraklar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda tahsis talep formu doldurulması ile ilgili olarak gerçekleşen işlemler şu şekilde alt başlıklar halinde sıralamak mümkündür.

Tahsis Talep Formu Nereden Alınır?

Talep formu işlemlerine erişim birçok yoldan gerçekleşebilmektedir. Fakat genel itibari ile SSK resmi sayfası içinde yer alan yönlendirmeleri takip ederek kısa süre içinde ulaşmak mümkündür.

Tahsis Talep Formu Doldurulması

Tahsis Talep formu doldurma: Sigortalı olarak çalışan kişilerin doldurması zorunlu alanlar arasında yer almaktadır. Vefat durumunda ise sigortalı bilgisi ile beraber, hak sahiplerinin de bilgisi verilmelidir. Malulen veya vefat durumundan dolayı ortaya çıkan emeklilik talebinde tahsis talep formu şu şekilde doldurulmalıdır.

Tahsis talep formu için kişi bilgileri:

 • T.C kimlik numarasının doldurulması işlemi, bu işlemde ilgili bölüme 11 haneli T.C kimlik numarasını tam ve eksiksiz doldurulmalıdır. Doldurulması soncunda işlemlerin sağlığı açısından kontrol edilmesi oldukça önem taşımaktadır.
 • Ad ve soy ad bilgilerinin yer aldığı bölümdür.
 • Son olarak SSK sicil numarası veya ilgili kurumun sicil numarasına yer verilen bölümdür. Buradaki alanda sigortalı çalışanın bilgilerinin doldurulması oldukça önem taşımaktadır. Bu alanda sigorta türü belirtilmektedir. SSK, BAĞ-KUR veya diğer ödemelere ait kurum bilgisi işaretlenmelidir.

Tahsis Talep Çeşitleri ve Alanı

Tahsis talep formu içinde yer alan bu bölüm son aşama olarak değerlendirilmektedir. Burada doldurulması gereken işlemler tahsis talep türünün belirtilmesi olarak gerçekleşmektedir. Önceki başlıklarda belirtilen emeklilik şartlarının sağlanması durumunda, ilgili konuya ait alanın işaretlenmesi gerekmektedir.  Tahsis talep türleri ise şu şekildedir:

 • Yaşlılık aylığı başvurusu
 • Malulen maaş talebi
 • Ölüm aylığı şeklinde üç farklı seçenek ile gerçekleşmektedir.

Ödeme Kanalları Seçimi

Tahsis talep formu nedir nasıl doldurulur? Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nedir? Bu aşamaların tamamlanması ile birlikte ödeme kanalı seçimi belirlenmelidir. Ödeme kanalının belirtilmesinde ise ilgili banka veya PTT şubesine ait adres bilgileri açık bir şekilde belirtilmelidir.

Tahsis Talep Formu Nereye Verilir

 • Doldurulmuş tahsis talep formu öncelikle bağ kurlu iseniz bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne verilmeli.
 • Emekli sandığına bağlı olan vatandaşlarımız için ise Emeklilik daire başkanlığının bulunduğu merkezi Ankara da  bulunan. Mithat paşa caddesi Sıhhiye ANKARA adresine gönderilmelidir.
 • Yine 4a sgk kapsamında olan vatandaşlarımızın. Bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.Gelir aylık ödenek talep dilekçesi indermek için tıklayınız..

Tahsis Talep Formu Doldurulmuş Örnek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.