enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Gib E Beyanneme Ve Eski Gib Beyan İş yeri Sorgulama

Gib E Beyanneme Ve Eski Gib Beyan İş yeri Sorgulama

E-Beyanname

E-beyanname Gelir İdaresi Başkanlığı (Gib) tarafından alınan belgelerin uygun form formatlarda kullanılabilmesi için kullanılan bir uygulamadır. Vergi Kanununa göre beyannameler artık elektronik ortam üzerinden gerçekleşmektedir. E beyannamenin sağladığı birtakım avantajlar da bulunmaktadır örneğin;

  • Beyannamelerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi
  • Hata oranının en aza indirgenmesi
  • Sistemin kontrol edilebilmesi
  • Her noktadan hızlı erişim
  • Yöneticilerin rapor hazırlarken zorlanmaması

İnternet Vergi Dairesi

İnternet vergi dairesi Gelir İdaresi Başkanlığı alanında merak edilen bir diğer konudur. İnternet vergi dairesi vatandaşların bütün vergi borçlarını sorgulayarak gerektiği durumda ödeme gerçekleştirmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemi Gelir İdaresi Başkanlığı hazırlamıştır ve kullanıcıların problemlerine anında çözüm üretmektedir. Online olarak her yerden güvenle kullanılabilir çünkü Vergi Kanunu tarafından çıkarılan bir sistem olmakla beraber sadece kullanıcıların şifre ile girebildikleri bir sistemdir.

Eski Gib Beyan

Eski gib beyan, beyanname ile hemen hemen aynıdır. Sadece eskiden e sistem üzerinden değil manüel yollardan gerçekleşiyordu fakat artık günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte online olarak kullanılıyor. Böylece Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alınan belgeler için kaybolma ya da çalınma gibi durumlar ile karşılaşma olmuyor.

İşyeri No Sorgulama

İşyeri No sorgulama Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara sunulan bir diğer kolaylıktır. Örneğin bir işyerinde çalışıyorsunuz ve çalıştığınız iş yerinin adres numarası lazım oldu. Bu durumda Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine giriş yaparak ‘’adres numara sorgulama” sekmesinden size lazım olacak bilgileri sorgulatabiliyorsunuz. Bu durumdan tüm vatandaşlar faydalanabiliyor ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sağladığı kolaylıklar sayesinde kimse mağdur olmuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.