enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen ilköğretim ve orta öğretim kurumlarını kapsayan bursluluk sınavına girmek için gerekenler, kısaca İOKBS, binlerce öğrenci için her yıl gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Türkiye’de aile maddi durumu iyi olmayan, şehit/gazi çocuğu olan, memur çocuğu olan ve ihtiyaç sahibi olan tüm öğrenciler için devlet her sene bursluluk sınavı düzenlemekte. Sınavda başarılı olan öğrencilere burs ve parasız yatılı okuma imkanı sunulmaktadır. Bursluluk sınavı için gerekenler ve Bursluluk sınavı başvuruları e-okul modülü üzerinden gerçekleştirilse de gerekli şartların sağlanması ile başvuru tamamlanır. Peki bursluluk sınavı için gerekenler nelerdir? Bursluk sınavı şartları kimler başvurabilir bütün bilgiler bursluluk sınavı için gerekenler yazımızda bulabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavına başvurular okullar üzerinden gerçekleştirilir. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. sınıfların başvuru yapabildiği İOKSB sınavına başvuru yapabilmek için bursluluk sınavı başvuru koşulları sağlanmalıdır. Başvuru şartlarını sağlamayan öğrencilerin başvuruları tamamlanmayacak, sınava girme hakkı elde edemeyecekler. Okul yönetimi tarafından verilecek olan form doldurularak tekrar okula teslim edilir. Öğrencilerin doldurdukları formlar işleme alınarak sınava girme hakkı elde edip edemedikleri belirlendikten sonra gerekli şartları sağlayan kişiler için yeni form düzenlenir ve bu formun sınav sonuna kadar öğrenci tarafından saklanması gerekir.Bursluluk sınavı koşulları sağlandıktan sonra Okul yöneticisi tarafından öğrenci adına düzenlenen evrak, okul yönetici ve öğrenci velisi tarafından imzalanır.

bursluk-sınavı-başvuru-şartları

Bursluluk Sınavına Girmek İçin  Şartlar Nelerdir

İOKBS, ilköğretim ve orta öğretimde bulunan başarılı olan fakat maddi desteğe ihtiyacı bulunan öğrencilere katkı sağlamak için yapılan bir sınavdır. Bu sınava girmek için belirli ön koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak,
 2. Herhangi bir alandaki ortaokulun 5.- 6.- 7.-8. sınıfında, ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında, ortaöğretim 9.- 10.- 11. sınıfında eğitim görüyor olmak,
 3. Bulunduğu sınıfı ilk defa okuyor olmak/ sınıf tekrarı yapan öğrenci olmamak,
 4. Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeyi gerektiren bir suçtan ceza almamak,
 5. Aile maddi durumunun, yıllık bazda kişi başına düşen miktarın 14.640 TL bazından daha düşük olması.

Bu şartları sağlayan öğrencilerin okul yöneticileri tarafından bursluluk sınavı başvuruları kabul edilir ve sınav kayıtları tamamlanır.

Bursluk Sınavı Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler

Burs başvuru tarihleri açıklandıktan sonra okul yöneticileri tarafından okul içinde duyurular yapılarak başvuru yapılabileceği bildirilir. Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin okul yöneticileri ile konuşarak bursluluk başvuru evrakları hakkında bilgi alması, gerekli evrakları tamamlaması ve okul tarafından verilen formu doldurarak toplu olarak okula teslim etmesi beklenir. Bu evrakların neler olabileceği değişiklik gösterebileceğinden, öğrencilerin en doğru evrak listesini okul idaresinden alması gerekir.

İOKBS Burs Miktarı Ne Kadar Veriyor?

İOKBS sınavından başarılı olan ve gerekli koşullarını sağlayan öğrencilere devlet tarafından her ay burs verilir, yatılı okuma imkanı sunulur. 2020 yılı bursluluk ücretleri henüz açıklanmamıştır fakat 2019 yılında bu ücret 260 TL olarak öğrencilere verilmiştir. Her ay düzenli olarak verilen bu burs orta öğretimin bittiği güne kadar öğrencilere sağlanır ve geri ödemesizdir. Burs alma hakkı kazanıldığında burs ödemeleri 1 Ekim 2020 itibarıyla öğrencilerin hesaplarına yatırılmaya başlanır.

2020 Bursluluk Sınavı Ne Zaman

2020 Yılı için bursluk sınavı tarihi için bakanlığın vermiş olduğu son bilgilere göre 05-09-2020 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir.

2020 Bursluluk sınavı Giriş belgesi ne zaman verilecek?

2020 yılı için bursluk sınavına başvuru yapan öğrencilerin elektronik ortamda 10 nisan 2020 tarihi itibari ile sınav giriş belgelerini alabilecekler.

2020 Bursluluk Sınavına Girerken Yanında Bulunması Gerekenler

2020 Bursluluk sınavına girecek adayların yanında bulundurması gerekenler:

 • TC Nufus cüzdanı
 • Bursluluk sınavına giriş belgesi,
 • Süresi geçmemiş pasaport ( Yurt dışından katılanlar için)
Yorumlar

 1. yaşar emirhan dedi ki:

  burslula gircem

  1. admin dedi ki:

   Başarılar dileriz