enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler Başvuru Şartları Nelerdir?

Bursluluk Sınavına Girmek İçin Gerekenler Her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen ilköğretim ve orta öğretim kurumlarını kapsayan bursluluk sınavına girmek için gerekenler, kısaca İOKBS, binlerce öğrenci için her yıl gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Türkiye’de aile maddi durumu iyi olmayan, şehit/gazi çocuğu olan, memur çocuğu olan ve ihtiyaç sahibi olan tüm öğrenciler için devlet her sene bursluluk sınavı düzenlemekte. Sınavda başarılı olan öğrencilere burs ve parasız yatılı okuma imkanı sunulmaktadır.

Bursluluk sınavı için gerekenler ve Bursluluk sınavı başvuruları e-okul modülü üzerinden gerçekleştirilse de gerekli şartların sağlanması ile başvuru tamamlanır. Peki bursluluk sınavı için gerekenler nelerdir? Bursluk sınavı şartları kimler başvurabilir bütün bilgiler bursluluk sınavı için gerekenler yazımızda bulabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavına başvurular okullar üzerinden gerçekleştirilir. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. sınıfların başvuru yapabildiği İOKSB sınavına başvuru yapabilmek için bursluluk sınavı başvuru koşulları sağlanmalıdır. Başvuru şartlarını sağlamayan öğrencilerin başvuruları tamamlanmayacak, sınava girme hakkı elde edemeyecekler. Okul yönetimi tarafından verilecek olan form doldurularak tekrar okula teslim edilir.

Öğrencilerin doldurdukları formlar işleme alınarak sınava girme hakkı elde edip edemedikleri belirlendikten sonra gerekli şartları sağlayan kişiler için yeni form düzenlenir ve bu formun sınav sonuna kadar öğrenci tarafından saklanması gerekir.Bursluluk sınavı koşulları sağlandıktan sonra Okul yöneticisi tarafından öğrenci adına düzenlenen evrak, okul yönetici ve öğrenci velisi tarafından imzalanır.

Bursluluk Sınavına Girmek İçin  Şartlar Nelerdir

İOKBS, ilköğretim ve orta öğretimde bulunan başarılı olan fakat maddi desteğe ihtiyacı bulunan öğrencilere katkı sağlamak için yapılan bir sınavdır. Bu sınava girmek için belirli ön koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak,
 2. Herhangi bir alandaki ortaokulun 5.- 6.- 7.-8. sınıfında, ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında, ortaöğretim 9.- 10.- 11. sınıfında eğitim görüyor olmak,
 3. Bulunduğu sınıfı ilk defa okuyor olmak/ sınıf tekrarı yapan öğrenci olmamak,
 4. Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeyi gerektiren bir suçtan ceza almamak,
 5. Aile maddi durumunun, yıllık bazda kişi başına düşen miktarın 14.640 TL bazından daha düşük olması.

Bu şartları sağlayan öğrencilerin okul yöneticileri tarafından bursluluk sınavı başvuruları kabul edilir ve sınav kayıtları tamamlanır.

Bursluk Sınavı Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler

Burs başvuru tarihleri açıklandıktan sonra okul yöneticileri tarafından okul içinde duyurular yapılarak başvuru yapılabileceği bildirilir. Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin okul yöneticileri ile konuşarak bursluluk başvuru evrakları hakkında bilgi alması, gerekli evrakları tamamlaması ve okul tarafından verilen formu doldurarak toplu olarak okula teslim etmesi beklenir. Bu evrakların neler olabileceği değişiklik gösterebileceğinden, öğrencilerin en doğru evrak listesini okul idaresinden alması gerekir.

İOKBS Burs Miktarı Ne Kadar Veriyor?

İOKBS sınavından başarılı olan ve gerekli koşullarını sağlayan öğrencilere devlet tarafından her ay burs verilir, yatılı okuma imkanı sunulur. 2023 yılı bursluluk ücretleri henüz açıklanmamıştır fakat 2019 yılında bu ücret 260 TL olarak öğrencilere verilmiştir. Her ay düzenli olarak verilen bu burs orta öğretimin bittiği güne kadar öğrencilere sağlanır ve geri ödemesizdir. Burs alma hakkı kazanıldığında burs ödemeleri 1 Ekim 2023 itibarıyla öğrencilerin hesaplarına yatırılmaya başlanır.

2023 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 Eylül 2023 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecektir. Sınav, tüm sınıf seviyelerine dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 120 dakika olacaktır.

Sınava, Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olan ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye’deki devlet ve özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler başvurabilecektir.

Sınava başvurular, 29 Mayıs-16 Haziran 2023 tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden yapılacaktır. Başvurular, veli veya okul müdürlükleri tarafından yapılabilecektir.

Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023 tarihinde açıklanacaktır. Sınavda başarılı olan öğrencilere, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 12 ay boyunca burs verilecektir.

Sınava başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olmak
 • 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye’deki devlet ve özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek
 • Sınavın yapıldığı yıl itibarıyla ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenci olmak
 • Sınavın yapıldığı yıl itibarıyla ortaöğretim 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenci olmak

Sınava başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Öğrenci velisi tarafından imzalanan e-Okul sistemi üzerinden alınan başvuru formu
 • Öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce onaylanan fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi

Sınavda başarılı olma şartları şunlardır:

 • Sınavda, her bir dersten 100 tam puan üzerinden en az 40 puan almak
 • Ortaokullarda 400, liselerde 500 tam puan üzerinden en az 350 puan almak

Bursluluk sınavı sonuçlarının açıklanması

Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023 tarihinde MEB’in https://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Ayrıca, sınav sonuçları, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüklerine de gönderilecektir.

Bursluluk sınavı sonuçlarına itiraz

Sınav sonuçlarına, sonuçların açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile itiraz edilebilir. İtirazlar, okul müdürlüğünce değerlendirilerek MEB’e gönderilecektir. MEB, itirazları inceleyerek karara bağlayacak ve sonuçları en geç 15 gün içinde ilan edecektir.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman

2023 Yılı için bursluk sınavı tarihi için bakanlığın vermiş olduğu son bilgilere göre 05-09-2023 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir.

2023 Bursluluk sınavı Giriş belgesi ne zaman verilecek?

2023 yılı için bursluk sınavına başvuru yapan öğrencilerin elektronik ortamda 10 nisan 2023 tarihi itibari ile sınav giriş belgelerini alabilecekler.

2023 Bursluluk Sınavına Girerken Yanında Bulunması Gerekenler

2023 Bursluluk sınavına girecek adayların yanında bulundurması gerekenler:

 • TC Nufus cüzdanı
 • Bursluluk sınavına giriş belgesi,
 • Süresi geçmemiş pasaport ( Yurt dışından katılanlar için)
Yorumlar

 1. yaşar emirhan dedi ki:

  burslula gircem

  1. admin dedi ki:

   Başarılar dileriz