enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Jandarma Olmak İçin Gerekenler

Jandarma Olmak İçin Gerekenler

Jandarma Olmak İçin Gerekenler; Jandarma olmak için öncelikle yapılması gereken yıl içinde açılan başvuruları jandarma genel komutanlığı başvuru sayfasından takip etmektir. Yalnız Jandarma olmak için başvuru tarihleri her yıl farklı tarihler içerisinde yapıldığından. Jandarma olmak isteyen vatandaşlarımızın güncel başvuru haberlerini takip etmesi süreç açısından önemli rol oynamaktadır.

Jandarma Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Jandarma olmak için Milli Savunma Bakanlığı üzerinden başvuru alımları açıldığında E-devlet üzerinden giriş yapmalısınız. Başvuru yapabilmeniz için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız . Jandarma olmak için başvuru koşulları mezun olmuş olduğunuz okul göz önünde bulundurarak yapmalısınız . Jandarma uzman çavuş olabilmek için lise ve dengi okullardan mezun olunmalıdır. Jandarma uzman onbaşı olmak için ilk okul  ortaokul mezunu olmanız yeterlidir.

jandarma-olmak-için-aranan-şartlar

Jandarma Olmak İçin Kpss Gerekir mi?

Jandarma subay alımları için ise lisans ya da ön lisans mezunu olmalı ve KPSS sınavından en az 60 puan ya da ALES sınavından en az 50 puan almalısınız . Şehit ya da gazi aileleri için bu puanların % 80‟inini almış olmak yeterlidir. Jandarma olmak için başvuru yaparken askerlik yaptıysanız beş yıl içinde müracaat etmelisiniz.

Jandarma Olmak İçin Yaş Sınırı

Askerlikte iken de başvuru yapılabilmektedir.  Jandarma olabilmek için yirmi sekiz yaşınızdan gün almamış olmalısınız. Diğer bir deyişle yirmi yedi yaşını doldurmamış olmalısınız . Bunların ardından başvuru yapmalı ve çağrılmayı beklemelisiniz.

Jandarma Olmak Gerekenler Şartlar

Jandarma olmak için başvuru yapmanızın ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından size bildirilen mülakat sınav gününde mülakata gitmelisiniz. Bu sınav kendi içinde üç aşamalıdır .Bunlar; sözlü, yazılı ve spor sınavlardır . Yazılı sınav başvurduğunuz jandarma rütbesine göre değişmektedir. Ardından spor sınavına girilmektedir. Bir parkurda belirli süre içinde yapmanız gerekenler vardır.

Şınav, barfiks, koşu gibi sporların ardından sözlü mülakata çıkılır. Burada belli rütbeli askeri hizmette bulunan görevliler tarafından belli sorular sorulur. Bu sınavların sonucunda belli bir puan alırsınız . Bu sınavlardan 80 puanın üzerinde not almalısınız.

Ancak sınav sürecinde askeri hizmette iseniz görev yaptığınız askeri yerden, komutanınız tarafından hazırlanmış psikolojik ya da bedensel sorun bulunmadığına dair bir evrak istenir ve bu evrakta da komutanınız tarafından belli bir puan bulunur. Bu işlemler tamamlandıktan sonra son aşama vardır. Bu da sağlık ve güvenliktir.

Jandarma Olmak İçin Sağlık ve Eğitim

Jandarma olmak için sınavlardan sonra yapmanız gereken sağlık belgesi almanızdır. Bu belgeyi tercih ettiğiniz bir hastaneden alabilirsiniz. Hastaneden her açıdan kontrol edilirsiniz. Psikolojik, bedensel olarak herhangi bir sorununuz olmamalı .

Göz testinden geçmiş olmalısınız. Vücudunuzda belli ölçülerin üzerinde dövme olmamalıdır . Uyuşturucu madde kullanımı olmamalıdır. Hastaneden alınan sağlık belgesinin ardından güvenlik soruşturması başlar. Burada sizin varsa daha önceki  suçlarınız araştırılır.

Bu suçlarda devlet kurumuna zararlı herhangi bir durum görülürse jandarma olamazsınız. Evli iseniz eşinizin fuhuş ya da genel ev gibi nedenler dolayısıyla suçu olmamalıdır. Bütün bu aşamaları geçerseniz eğitim için çağrılırsınız. Jandarma olmak için başarılı bir biçimde eğitimi de tamamlamanız yeterlidir.

Jandarma Olmak İçin Boy Kilo

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.