enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kısa Dönem İkamet İzni Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belegeler

Kısa Dönem İkamet İzni Nedir? Nasıl Alınır? Gerekli Belegeler

Kısa Dönem İkamet İzni Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu yazımızda kısa dönem ikamet izni 2020 yılındaki değişiklikleri sizlerle paylaşacağız. Ayrıca öğrenci ikamet izni veya aile ikamet izni alınması durumunda kısa dönem ikamet izni gerekli belgeler hangileri olduğu ile ilgili derlediğimiz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kısa Dönem İkamet İzni Uzatma 2020

Ülkemize yabancı ülkelerden gelecek ve bir süreliğine Türkiye’de bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, yasal olarak ülke sınırlarında konaklayabilmesi için kısa dönem ikamet izin belgesi alması gerekmektedir. Kısa dönem ikamet izni 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi bir yıla kadar alınabilmekte, ancak uzatma talebinde bulunulduğu takdirde bu süre uzatılabilmektedir. İkamet izni kısa dönem kayıt formu doldurulup, randevu alındıktan sonra kısa dönem ikamet izni gerekli belgeler teslim edilip, başvuru yapılabilir.

Kısa Dönem İkamet İzin Belgesi Kimlere Verilir?

Kısa dönem izin belgesi olarak aile ikamet izni veya öğrenci ikamet izni alınabilir.

Türkiye’de taşınmaz konutu bulunan kişiler, burada belirli bir süre kalabilmek için ikamet izin belgesi alma hakkına sahiptir. Turizm amacıyla gelmek isteyenler, bulaşıcı olmayan herhangi bir hastalığın tedavisi amacıyla ülkemize gelmek isteyenler, Türkçe öğrenmek için kursa gitmek veya Türkiye’de belgelendirmek kaydı ile herhangi bir kursa katılmak isteyenler , Türkiye’de Bakanlar Kurulu’nun onayladığı miktarlarda yatırım yapmak isteyenler bu belgeyi alabilirler.

Bir bilimsel araştırma için gelmeye planlayan veya hizmet içi eğitim programlarına katılacak olan bilim insanları da bu izinden yararlanma hakkına sahiptirler. Bunun için vizelerini  bilimsel araştırma için almaları ve Türkiye’de yapacakları araştırmayı yürüten kurumdan belge almaları gerekmektedir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin üniversiteler arası geçiş programlarına katılmaları durumunda da  bu izin belgesi verilmektedir.

Ticaret ile ilgilenenler için ise, herhangi bir ticari bağlantı kurmak istemeleri durumunda bu izin belgeleri verilmektedir. Bunun için ticari ortaklık veya bağlantı kurmak istedikleri şirketlerden belge temin etmeleri gerekmektedir.

Kısa Dönem İkamet İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İkamet izin belgelerinin alınması için gerekli belgeler toplanmalıdır. Kısa dönem ikamet izni gerekli belgeler geliş amacına göre farklılık gösterir. Geliş amacını belgelendirmek gerekmektedir. Bunun haricinde bir sonraki başlıkta bahsedeceğimiz belgelerin toplanması gereklidir. Başvuruyu yapmadan önce genel standartlara uygun bir barınma alanının belirlenmiş olması ve bu adres bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde, kendi ülkesinden alacağı adli sicil kaydı da istenir. Bu belgenin gerekliliklerine uyulmaması durumunda belge iptal edilebilir veya Türkiye’de kalma durumunun uzatılması gerektiği durumlarda süresi uzatılabilir.

İkamet izni kısa dönem kayıt formu internet üzerinden indirilip doldurulmaktadır.

Kısa Dönem İkamet İzni Gerekli Belgeler

Bu belgeye sahip olabilmek için bazı belgelerin toparlanması zorunludur. Bunlar;

  • Pasaport fotokopisi ve aslı
  • İkamet izin belgesi başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf ( 4 adet)
  • Maddi yeterliliğe sahip olduğunu bildiren banka hesap cüzdanı fotokopisi
  • Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcilikleri’nden  alınan vize
  • Sağlık sigortasının olduğuna dair belge
  • Geliş amacına yönelik ilgili kurum veya kuruluştan alınan belge
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.