enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir? Ne İşe yarar? Mecburi mi? Son dönemlerde yasaların değişmesiyle birlikte daha çok önem kazanan konulardan bir tanesi de enerji kimlik belgesi. Bu kimlik belgesi sayesinde birçok ruhsatı olan evin satış ya da alış izni ortaya çıktı. Ortaya çıkan yeni durumlar ile birlikte her ev sahibinin aynı zamanda kiracının oturduğu evde enerji kimlik belgesinin olması zorunlu kılındı. Yapılan yeni düzenlemeler itibariyle enerji kimlik belgesi kağıdına  sahip olmayan hiçbir ev sahibinin evini satmasına ve oturmasına izin verilmeyeceği açıklandı. Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar her bölgede yetkilendirilmiş kurumlar ile irtibata geçilmelidir.

Enerji kimlik belgesi EKB bir binanın sıcak, soğuk ,elektrik, ısıtma soğutma gibi  aydınlatma havalandırma vb tüketilen enerji oranlarını gösteren yıllık tüketimini gösteren belgedir. Belirtilen kriterlere uymayan binalara enerji kimlik belgesi verilmemektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Oturdukları evin ya inşaat halinde bulunan evin satışa çıkması ya da oturulması için gerekli olan enerji kimlik belgesi ile alakalı olarak yapılacak işlemleri detaylı bir şekilde sizlere yazımızda aktaracağız. Enerji kimlik belgesi alım sürecinde gerekli olan evraklar şunlardır;

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evrakalar

  • Binanın mimari projesi
  • Isı yalıtım raporu
  • Mekanik Proje
  • Elektrik Projesi
  • Binanın yapı ruhsatı

Belirlenen evraklar binanın bulunduğu belediyenin tapu müdürlüğünden temin edilebilmektedir. Temin edilen belgeleri elden ya da dijital ortamdan alabilirsiniz. Bu belgeler ile birlikte binanız için başvuruda bulunacağınız enerji kimlik belgesi için Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketi olması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi için istenilen başvuru işlemlerini eksiksiz ulaştırdığınız taktirde 22 saat içinde kargo ile sizlere ulaşmaktadır.

Her olayda olduğu gibi enerji kimlik belgesi alım durumlarında da sahtecilik ve dolandırıcılık ön planda olduğundan resmi kurumlar ile iş yaptığınıza emin olmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Cezası

Enerji kimlik belgesi olmayan binalar belirtilen tarihler arasında enerji kimlik belgelerini temin etmedikleri takdir de 20.000TL Para cezası ile cezalandıracağı belirtilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi Tarihi Uzatıldı mı?

Enerji Kimlik Belgesi Son Tarih Yeni Mağduriyetlerin  oluşamaması için enerji kimlik süreleri uzatılmıştır . Yeni yönetmenliğin 25. maddesinin 15. fırkası 01-01-2020 tarihine kadar uygulanamaz hükmüne varılmıştır.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi binalar için Zorunlu

Münferit olarak yapılmış olan sera, atölye, içerisinde ısıtma ve soğutma zorunluluğu bulunmayan depo, ahır gibi yerler bu kapsam dışında tutulmuştur. Ayrıca TSK , MSB, MİT Gibi devlet kurumları da bu kapsam dışında bırakılmıştır.

yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalara EKB alınmayacak.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu?

Enerji kimlik belgesi yukarıda sayılan kurumlar ve yerleşkeler dışında bütün yapılarda istenmekte ve zorunludur.

Eski binalara Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Eski binalarda kat maliklerinin bölgede yetkilendirilmiş kurumlara başvuru yaparak uzman ekiplerin yaparak etüt ve proje mühendislerinin bina mahallinde yapacağı raporlar ile belirlenip. İhtiyaç durumuna göre çalışmalar karar verilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi Yönetmenliği? bilgiler için Tıklayınız..

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne olur

Enerji kimlik belgesi olmayan veya almayan binalar belirtilen mevzuatlar çerçevesinde binalarını kiraya veremeyecek, satışını yapamayacaklardır. Yeni yapılar için ruhsat verilmeyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Enerji kimlik belgesi geçerlilik süresi  10 yıldır. 10 yıl sonrasında tekrar uzman ekiplerin kontrolünden geçmesi gerekli ve projenin yeniden onaylanması istenmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ne zamana Kadar uzatıldı

Enerji kimlik belgesi süresi 01-01-2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Ev Satılır mı?

Belirtilen tarihler içerisinde kanunların yürürlüğe girmesiyle satışı yapılamayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Kiraya Verilir mi?

Enerji kimlik belgesi olmayan yapılar kiraya verilemeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.