enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

AÖF Yeni Kayıt İçin Gerekli Belgeler

AÖF Yeni Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Aöf Yeni Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Açık öğretim Fakültesi Lise mezunu ya da lise dengi okul mezuniyeti olanlar için yeni kayıt işlemleri. Anadolu üniversitesinin sistemine yönelik öğretim yapan İktisat ve İşletme Fakülteleri ve Açık öğretim fakülteleri ÖSYM adı verilen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yürütülen YKS yani Yüksek öğretim Kurumları Sınavından gerekli puanı alan öğrenci adaylarını kabul etmektedir.

AÖF Kayıt İçin Gerekenler

Bu sınava bağlı olarak:

1- Üniversite ön lisans eğitimini tercih etmek için TYT adı verilen Temel Yeterlilik Testi puan sisteminden 150 puan ve üzeri almalı,

2- Lisans eğitimini tercih edebilmek için ise  AYT adı verilen Alan Yeterlilik sınavı puan sisteminden 170 puan ve üzeri alınması

gerekmektedir.

ÖSYS adı verilen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin tercih ederken kontenjan olduğu takdirde ön lisans ya da lisans eğitimine yerleşenler Anadolu Üniversitesinde kayıt hakkına sahiptirler. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi için Anadolu üniversitesinin yeni kayıt seçeceğinden ulaşabilirsiniz.

AÖF Yeni Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

AÖF kayıt için gerekli belgeler eksiksiz şekilde tamamlamalı ve güncel haliyle AÖF bürosuna teslim edilmelidir.

1- İnternetten alınan başvuru belgesi

2- Öğrenci bilgilendirme formu

3- Kayıt bilgileri için sorgulama sonuçları

4- Öğrenim belgesi

AÖF Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?

AÖF İnternet Başvuru Belgesi İnternet başvuru belgesi siyah tükenmez kalem ile imzalanmalıdır. Kayıt esnasında Açıköğretim fakültesi bürosuna teslim edilmelidir. Sınav esnasında ve öğrenci hizmetlerinde imza uyumsuzluğundan meydana gelecek durumlar için sorumluluk öğrenciye aittir. Mazeretli olarak kayıt tarihleri içinde kayıt yaptıran öğrenci yakınları gerekli imzaları kesinlikle öğrenciye attırmalıdır.

AÖF Öğrenci Bilgi Formu

Öğrenci bilgi formu kaydınız tamamlandıktan sonra Açıköğretim fakültesi büroda çalışan personel tarafından onaylanmalı ve size geri verilmelidir. Öğrenci bilgi formu öğrenci kimlik kartı alıncaya kadar kullanılmalıdır. Bu form ve kimlik kartı öğrenciliğini kanıtlamak ve Açıköğretim fakültesi bürolarından öğrenciler için hizmetlerden faydalanmak için kullanılmaktadır. Öğrenci kimlik kartları bağlı olunan Açıköğretim fakültesi bürosundan form teslim edilerek alınmalıdır.

AÖF Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları

AÖF Öğrenci adayların Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde bulunan bilgileri, MEBBİS ve YÖKSİS yani Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ortak Veri Tabanında bulunan öğrenim durumu hakkındaki bilgiler Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları adındaki belgede gösterilmektedir. Bu belge kayıt esnasında Açıköğretim fakültesi bürosuna teslim edilmelidir.

AÖF Öğrenci bilgisine ulaşılmış kayıt belgeleri kayıt esnasında istenmeyecektir fakat bilgisine ulaşılamayan öğrencilerin, kayıt esnasında bu belgeyi getirmek zorunluluğu bulunmaktadır. Bu belge zorunlu belgeler formunda  yer almaktadır. Kayıt esnasında Açıköğretim fakültesi bürosuna teslim edilmelidir. ANADOLUYÖS kapsamında kayıt olacak öğrencilerin bilgileri internet ortamında sorgusu yapılmadığı için istenilen kayıt belgeleri önceden hazırlanarak Açıköğretim fakültesi bürosuna teslim edilmelidir.

Öğrenim Belgesi

AÖF Öğrencinin kayıt bilgilerinin bulunduğu sorgulama sonuçlarının olduğu belgede bilgilerine ulaşılan öğrencilerin kayıtları, öğrenim belgesine gerek duyulmadan yapılacaktır. Bu bilgilere ulaşılamayan öğrenci adaylarının aşağıdaki bilgilere bakılarak öğrenim belgesini kayıt esnasında Açıköğretim fakültesi bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir.

Öğrenim belgesi Açıköğretim fakültesi bürosu tarafından onaylanacak adaylar öğrenim belgesinin aslını ve yanında A4 ebatında bir fotokopisini Açıköğretim fakültesi bürosuna götürmeleri zorunludur. Öğrenim belgesinin gerçek hali görülmeden Açıköğretim fakültesi bürosu tarafından fotokopinin üzerine “Aslının Aynısıdır” mührü basılmamaktadır.

Öğrenim belgesi olmayan kayıp durumundaki öğrenci adaylarının mezun oldukları okul tarafından almaları gereken diploma bilgilerinin bulunduğu öğrenim belgesinin onaylanmış bir fotokopisini getirerek kayıt işlemleri yapılmaktadır. Öğrenim belgesinde bulunan kimlik bilgileri ile T.C kimlik belgesindeki bilgilerin örneğin: ad, soyad, baba adı vb. bilgilerin aynı olması gerekir.

Bu bilgilerde bir farklılık bulunuyorsa bu farklık için yasal belgenin de öğrenim belgesinin yanında verilmesi zorunludur. Bu duruma evlilik sebebiyle soyadını değiştirenler hariçtir. Aynı zamanda öğrenim belgesindeki bilgiler hatalı ise mezun olunan okula başvurarak öğrenim belgesinin arkasına bir açıklama yazdırılması zorunludur.

AÖF Yeni Kayıt İçin Büroya Gitmek Gerekir mi?

Aöf kayıt için veya kayıt yenileme işlemi için büroya gitmek gerekiyor mu sorusu çokça sorulan sorulardandır. Kayıt yenileme işlemi olsun kayıt olsun büroya gitmek gerekiyor nedeni ise yeni bandrol ve gerekli kitapların alınması içindir. Bu işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi için  kayıt sahibinin kendisinin giderek halletmesi gerekmektedir.

AÖF Kayıt yenileme işlemleri için gerekli belgeler için Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.