enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İski Su Aboneliği İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İski Su Aboneliği İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İski Su Aboneliği İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Hali hazırda alınmış olan su aboneliklerinde kimi zaman da isim değişikliğinin yapılması gerekir. Bu durumlarda su aboneliği için başvurunun yapıldığı su dağıtıcı birime başvurunuzu yapmanız gerekir.

Su aboneliğinde isim değişikliği için gerekli evraklarda nüfus cüzdanı fotokopisi yer alıyor. Yeni isim için gerekli olan bu belgenin yanı sıra sayaç abone numarası ve son sayaç endeks bilgisinin de su dağıtımı yapan birime iletilmesi gereklidir. Böylelikle belirlenen abone numarasında sahip olan sayaçta yer alan son endeks sonrası yeni isim için yazılmaya başlanır. DASK, iskân belgesinin yanı sıra tapu da talep edilebilmektedir.

Su aboneliği isin değişikliği için gereken evraklar konutlarda bu şekilde olmak ile beraber iş yerleri için ise vergi levhası, imza sirküsü, yetki belgesi ve benzeri belgelerin talebi doğabilmektedir. İş yerlerinde de isim değişikliği çalışmalarında mutlaka sayaç abone numarası ve son sayaç endeks bilgisinin de belirtilmesi gerekir.

Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Su aboneliği işlemlerine bulunduğunuz yerdeki su dağıtım birimi tarafından verilen hizmet ile sahip olabilirsiniz. Konutlarda ya da iş yerlerinin kiralanması işlemlerinde kiracıların su aboneliğini üzerlerine almaları gereklidir. Kiracıların su aboneliğini almaları için gerekli olan evraklar arasında sen önemli olanı ise kira sözleşmesidir. Bina ya da konutun kiralandığına dair bilginin iletilmesi ve kiracının belirlenmesi bu aşamada verilen evrak ile elde edilir.

Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar içinde yer alan kiracı sözleşmesinin adına düzenlenmiş ise o şahsın adına su aboneliği başlatılır. Şahıs için yapılacak olan işlemlerde nüfus cüzdanı gerekli olma ile beraber iş yerleri için ise vergi levhası yetkili kişinin belgeleri ve imza sirküsü gibi evraklara ihtiyaç duyulur. Ayrıca binanın yapı ruhsat belgesinin ve de zorunlu deprem sigortası olan DASK belgesinin de kiracı su abonelik belgeleri arasında yer alması gereklidir.

İSKİ Abonelik İsim Değişikliği

İSKİ abonelik isim değişikliği işlemlerinde aynı belgeleri talep etmektedir. Belgeler arasında en önemli olanları su abonelik sayaç numarası ve son endeksinde bildirilmesi gerekir. Bu bilgiler nazarında gerçekleşecek olan isim değişiklik işlemi için yeni abone ismi ile ilgili gerekli evrakların teslim edilmesi lazım gelir. Şahıslar için nüfus cüzdan fotokopisi talep edinilirken işletmeler için ise vergi levhaları gibi evraklar talep edilmektedir. Bunların yanı sıra tapu, iskân ve DASK belgesinin de su dağıtımı ve abonelik işlemlerini yürüten birime teslim edilmesi gerekir.

Su Aboneliği İsim Değişikliği Ücreti 2020

Su aboneliği ücreti 2020 yılı içinde 196,5 olarak belirlenmiştir. Su abonelik ücreti peşin olarak ödenmesinin yanı sıra faturaya da yansıtılabilmektedir. Bunun yanı sıra konutlarda daire sayısına göre 166,74 olmak ile beraber iş yerlerinde aynı şekilde sunulmaktadır. Metre kare hesabı gibi içeriklerde aboneliklerde istenen bilgiler arasında yer almaktadır.

Su Aboneliği Kaç Günde Açılır?

Su aboneliği kaç günde açılır, sorusunun cevabı aslında aynı gün demek doğru olur. Erken saatlerde yapılan ve yoğunluğa göre değişim göstermek ile beraber işlemler çoğu zaman aynı gün yapılmaktadır. Aynı gün içinde işleme yer açılamaması durumunda ise ertesi gün işlem yapılarak su aboneliği açılır.

İSKİ Güvence Bedeli Ne Zaman İade Edilir?

İSKİ bedeli ne zaman iade edilir sorusunda aslında aboneliğin sonlanması demek doğru olur. Kiracının başka yere taşınması sebebi ile su aboneliğini sona erdirmesi ya da farklı sebeplere bağlı olarak yaşanan abonelik sonlandırma işlemlerinde güvence bedeli iade edilir.

Güvence bedelinin iadesinde iptal ile beraber kesilen son fatura bilgisi bedelden kesintiye uğratılarak kalan tutar adınız yatırılır.

Su Abonelik İptali

Su abonelik iptali işlemlerine sıklıkla yer açılmaktadır. Su abonelik işlemleri için internetten ya da telefon ile başvuru yaparak abonelik sayaç numaranızı bildirip su aboneliğin izin iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Abonelik iptal işlemi ile ilgili olarak yapılan işlemler sonrasında ise abonelik alırken ödediğiniz bedeli de geri almanız mümkün olur. Abone numaranıza ait olan son kullanım faturanızın kesilmesi sonrasından fatura tutarı tarafınıza ödenecek olan bedelden kesilerek kalan tutar tarafınıza ödenir. Su abonelik iptali sonrasında ya da aynı anda başka su aboneliğini de alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.