enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Umuma Mahsus Pasaport Nedir? Ücreti ve Gerekli Belgeler

Umuma Mahsus Pasaport Nedir? Ücreti ve Gerekli Belgeler

Umuma Mahsus Pasaport Nedir? Ücreti Ne Kadar? İçişleri bakanlığı, Türk konsoloslukları veya yetkilendirilmiş valilikler tarafından belirli kuralları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüne umuma pasaport denilir. Umuma mahsus pasaport bordo renklidir ve bu sebeple bordo pasaport olarak da bilinmektedir. Bu pasaportla sahip kişiler vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler. Umuma pasaport 38 sayfadan oluşmaktadır ve vizeler bu pasaport üzerine işlenmektedir. İsteğe bağlı olarak 6 aydan 10 yıla kadar bir süreyi kapsayacak şekilde verilebilmektedir. Umuma mahsus demek herkese açık ve herkes için manasına gelmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? 

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu  Pasaport almak isteyen kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi umuma mahsus pasaport nasıl alınır sorusudur. Umuma mahsus veya bordo pasaport alma işlemi için gerekli olan şartları ve belgeleri tamamladıktan sonra ilçe nüfus müdürlüklerine randevulu veya randevusuz bir şekilde giderek başvuruda yapılabilmektedir. Yabancı ülkelerde bulunan kişiler umuma mahsus pasaport için kayıtlı oldukları konsolosluk üzerinden başvurularını yapabilirler.

Umuma mahsus veya bordo pasaport başvurusunda bulunacak bireylerin, yaş farkı gözetmeksizin şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport internet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Alma Şartları

Her Türk vatandaşı umuma pasaport alabilmektedir. 18 Yaşını doldurmuş yurt dışına çıkmasında yasal her hangi bir engel taşımayan tüm vatandaşlar başvuru yapmaları halinde umuma pasaport çıkartabilmektedirler.

Umuma Mahsus Pasaport Başvuru Formu

İhtiyaç duyulan güncel pasaport başvuru formu için Tıklayınız.

Umuma Mahsus Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Umuma mahsus veya bordo pasaport başvurusunda bulunmak için bazı belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport için gerekli belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesinin aslı
  • Pasaport harç makbuzu ve cüzdan bedeli makbuzu
  • 2 tane biyometrik fotoğraf
  • Harçsız pasaport alacak öğrenciler için 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi
  • Engelli ve 18 yaşını doldurmamış kişiler için muvafakat belgesi

Daha önceden varsa eski pasaport gibi belgelerin hazırlanması gerekir.

Umuma Mahsus Pasaport Yenileme Evrakları

  • Nüfus cüzdanı. Veya geçici kimlik belgesi.
  • 2 tane biyometrik fotoğraf son 6 aya ait olması gerekmektedir.
  • Belge ücretlerinin ödendiğine dair ödeme makbuz ve dekontları

Umama Pasaport Harç Bedeli

Umuma pasaport harç bedeli diğer pasaport harç ücretleri gibi her yıl enflasyona göre yeniden düzenlenmektedir. Pasaport başvuru sırasında, talep edilen kullanım süresine göre pasaport harçları değişiklik göstermektedir. Fakat pasaport defter ücreti her bir pasaport süresi için aynı miktardadır. Pasaport defter ücreti güncel olarak 133 TL’dir. Alacağınız pasaportun süresine göre harç ücreti + 133 TL (harç defter ücreti) olarak belirlenmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Defter Bedeli

Umuma pasaport defter bedeli. ile diğer pasaportların defter bedeli aynıdır 2023 yılı umuma pasaport defter bedeli değeri 501 Türk lirası olarak ücretlendirilmiştir.

Umuma Pasaport Harçları

Umuma pasaport harçları, her yıl enflasyona göre değişiklik göstermektedir. Umuma mahsus pasaport ile vizesiz gidilebilen yerlere direkt giriş yapılabilmektedir. Umuma mahsus pasaport 38 sayfadan oluşmaktadır ve verilen vizeler bu pasaport üzerine işlenmektedir.

Pasaport süresi 6 aydan 10 yıla kadar bir süreyi kapsamaktadır. Umuma mahsus pasaport alma işlemleri için gerekli şartları ve evrakları tamamladıktan sonra ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Pasaport defter harç bedeli tüm pasaportlar için aynıdır ve güncel olan pasaport defter ücreti 133 lira olarak belirlenmiştir.

Umuma Mahsus Pasaport En Fazla Kaç Yıl

Umuma Mahsus Pasaport Geçerlilik Süresi  Umuma bir diğer adıyla bordo  pasaport kullanım süresi minimum 1 yıl Maximum 10 yıl olarak alınabilmektedir. Yani en uzun kullanım süresi 10 yıldır bundan dolayı 10 yılda bir pasaport kaydının yenilenmesi gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Kaç Günde Çıkar

Umuma pasaport çıkma süresi almış olduğunuz şehre göre farklılık göstermektedir. 56 il merkezin de umuma pasaport 1 gün içerisinde çıkabildiği gibi bu süre ilçe merkezlerinde 4 güne kadar çıkabilmekledir.

Umuma Mahsus Pasaportla Hangi Ülkelere Gidilir

Umuma pasaportun ayrıcalıklarını diğer pasaportlara kıyaslayacak olursak .Umuma pasaport diğer pasaportlara göre tek farklılığı Ermenistan ayrıcalığı sağlamaktadır.

Umuma Mahsus Pasaport Süresi Uzatılır mı?

Diğer pasaport türlerinde  olduğu gibi umuma pasaport süresini istediğinizde şartların el vermesi durumunda pasaport süresi bitmeden uzatma işlemini yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.