enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TüvTürk Araç Muayene İçin Gerekli Belgeler

TüvTürk Araç Muayene İçin Gerekli Belgeler

Tüvtürk araç muayene için gerekli belgeler: Araçların trafiğe uygunluğu açısından yeterliliğini sağlayan ve rutin bakımlarının yapıldığını gösteren resmi evraklar dır. Tüvtürk gerekli belgeler her araç muayenesinde yenilenerek kayıt altına alınmaktadır.  Ülkemizde ve tüm dünyada ulaşım sağlamak için taşıtlar kullanıyor. Ülkemizde bu işlemleri Araç muayenesi işlemlerini Resmi olarak Tüvtürk yapmaktadır.

Tüvtürk araç muayenesi esnasında bütün aksamları ayrı ayrı kontrol ederek trafiğe ıkacak yeterlilikte olmayan aksamlar ve arızalı olan kısımları hakkında kontroller gerçekleştirerek belgeler. Bu araçların muayenesi için trafikte kullanılan araçların belli başlı periyotlar doğrultusunda tüvtürk çeşitli muayeneleri yapılması gerekiyor. Türkiye’de kullanılan araçların, Türkiye’nin belirlemiş olduğu yasalar doğrultusunda muayene ediliyor ve Tüvtürk gerekli belgeler ile trafikte kullanılırlığı denetleniyor. Denetleme işlemleri araçların trafikte herhangi bir sorun teşkil etmemesi için yapılmaktadır.

Tüvtürk Araç kullanıcılarının ve insanları düzgün bir ortamda araç kullanması için bu tarz işlemler yapılmaktadır. Yapılan bu muayenelerde, aracın eksiği ve gerekli görülen aksamları kontrol ediliyor. Kontrolü sağlanan araçlar, trafikte sorunsuz bir şekilde kullanılması sağlanıyor.

tüv türk muayene alma

TüvTürk Nedir Neleri Denetler?

Teknik denetim kurumu olan Tüvtürk, daha önceki zamanlarda endüstri alanında faaliyet göstermeye başlamıştı. Geçmiş zamanlarda buhar makineleri ve kazanların arıza yapmasıyla, iş kazalarına yol açması çoğunlukla karşılaşılan bir durumdu. Bu kazalara dayanarak bölgesel yönetim kurumları açılmıştır. Bu sayede iş kazalarında ciddi düşüş gözlenmiştir. Bu konu sayesinde araç denetimleri ve ehliyetlerin onay işlemleri sağlanmıştır. Günümüze araçları denetleme kurumu olarak gelmiştir TÜVTÜRK günümüzde birçok çalışanı ile araç muayenesi kapsamında faaliyet sürdüren bir kuruluştur.

Türkiye’de periyodik araç muayenesi kapsamında hizmetleri sunmaktadır. Tüm araçların genel muayenesi TÜVTÜRK tarafından denetlenerek yapılmaktadır. Yola elverişlilik muayenesi, zorunlu muayeneler, egzoz gazı emisyon ölçümü, tadilat sonrası gerekli muayeneler ve tespit gibi tüm muayene işlemleri Tüvtürk tarafından yapılmaktadır. Uzman çalışanları ve deneyimli kadrosu ile tüm araçların muayenesi ve elverişlilik testi gerçekleştirilmektedir.

Tüvtürk Her Araç Sınıfına Göre Muayene Sağlar

Muayene için her aracın sınıfına göre belli başlı belgeleri bulunmaktadır. Günlük hayatta kullanılan taşıtlar okul servisleri, traktörler, yük kamyonları ve daha birçok araçların belli sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflar doğrultusunda muayeneye girecek olan araçlar için belgeler ve zorunlu kılınan birçok ekipman bulunmaktadır. Her araç kendi sınıfına ait olan belgeleri ve ekipmanları bünyesinde bulundurarak muayeneden geçebilir. Eğer araçlar içerisinde bulundurulması gereken emniyet için ve araçların düzgün sürülebilmesi için gerekli olan ekipmanları bulundurmazsa, muayeneden geçmesi zordur.

Tüvtürk İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

TÜVTÜRK için gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Muayeneye sokulacak olan araçların sınıfına göre gerekli olan periyotlar doğrultusunda araç muayenesi sağlanır. Araç muayenesi için öncesinde randevu alıp belgeleri hazır bulundurmak gerekmektedir. Araç muayenesi için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

  • Aracınız için geçerli trafik sigortası belgesi
  • Son muayene tarihini ispat eden belge
  • Tescil belgesinin Aslı
  • Kimlik numarasını gösteren kimlik veya pasaport

TüvTürk Araç Muayene İçin Araçta Bulunması Gerekenler

Araç muayenesi gidecek olanların merak ettiği sorulardan biride TüvTürk araç muayenesinde araçta nelerin bulunması gerektiği sorusudur. TüvTürk araç muayenesinden geçmek için araçta bulunması gerekenler ise;

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen reflektör
  • Yangın söndürme cihazı
  • Stepne

İlk yardım çantası tam ve eksiksiz olmalı yangın söndürme cihazı ise mutlaka dolu ve kontrol edilmiş olmalıdır.

TüvTürk Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır

TüvTürk araç muayenesi için randevu alma işlemi için mutlaka resmi siteden randevu alamaya dikkat etmelisiniz. Oldukça kolay olan TüvTürk randevu alma işlemi için TüvTürk sitesinden randevu alabileceğiniz gibi 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında TüvTürk randevu alma numarası olan 0 850 222 8888  arayarak kolay şekilde randevu oluşturabilirsiniz.

Araç muayenesi için araç plaka no, Ruhsat seri ve no bilgilerini bilmeniz gereklidir. Ücretsiz olarak randevu aldıktan sonra TüvTürk muayene istasyonlarında veznelere ödeme yapılmaktadır. Asla internet üzerinden kredi kartınızla ödeme yapmayınız.

Tüvtürk Muayene Ücretleri 2020

1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. yeni  muayene ücretleri 174,64 lira ile 462,56 lira arasında olacak.

Yukarıda sayılan belgeler ile tüvtürk tarafından araç muayenesi yapılmaktadır. tüvtürk  muayene yaptıracağınız zaman bu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Her aracın kendi sınıfında ve statüsüne uygun belgeleri bulundurmak zorunludur. Tüvtürk den muayeneden geçen araçlar trafikte sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.