Tüv Türk Gerekli Belgeler

A+
A-
Tüv Türk Gerekli Belgeler

Tüv Türk Gerekli Belgeler

Ülkemizde ve tüm dünyada ulaşım sağlamak için taşıtlar kullanıyor. Taşıtlar günlük hayatın akışını sağlayan bir yerden başka bir yere ulaşmamızı sağlayan araçlardır. Fakat trafikte kullanılan araçların belli başlı periyotlar doğrultusunda çeşitli muayeneleri yapılması gerekiyor. Türkiye’de kullanılan araçların, Türkiye’nin belirlemiş olduğu yasalar doğrultusunda muayene ediliyor ve gerekli belgeler ile trafikte kullanılırlığı denetleniyor. Denetleme işlemleri araçların trafikte herhangi bir sorun teşkil etmemesi için yapılmaktadır.

Araç kullanıcılarının ve insanları düzgün bir ortamda araç kullanması için bu tarz işlemler yapılmaktadır. Yapılan bu muayenelerde, aracın eksiği ve gerekli görülen aksamları kontrol ediliyor. Kontrolü sağlanan araçlar, trafikte sorunsuz bir şekilde kullanılıyor.

tüv türk muayene alma

Tüv Türk Nedir Neleri Denetler?

Teknik denetim kurumu olan Tüv Türk, daha önceki zamanlarda endüstri alanında faaliyet göstermeye başlamıştı. Geçmiş zamanlarda buhar makineleri ve kazanların arıza yapmasıyla, iş kazalarına yol açması çoğunlukla karşılaşılan bir durumdu. Bu kazalara dayanarak bölgesel yönetim kurumları açılmıştır. Bu sayede iş kazalarında ciddi düşüş gözlenmiştir. Bu konu sayesinde araç denetimleri ve ehliyetlerin onay işlemleri sağlanmıştır. Günümüze araçları denetleme kurumu olarak gelmiştir TÜVTÜRK günümüzde birçok çalışanı ile araç muayenesi kapsamında faaliyet sürdüren bir kuruluştur.

Türkiye’de periyodik araç muayenesi kapsamında hizmetleri sunmaktadır. Tüm araçların genel muayenesi TÜVTÜRK tarafından denetlenerek yapılmaktadır. Yola elverişlilik muayenesi, zorunlu muayeneler, egzoz gazı emisyon ölçümü, tadilat sonrası gerekli muayeneler ve tespit gibi tüm muayene işlemleri Türk TÜV tarafından yapılmaktadır. Uzman çalışanları ve deneyimli kadrosu ile tüm araçların muayenesi ve elverişlilik testi gerçekleştirilmektedir.

Türk Tüv Her Araç Sınıfına Göre Muayene Sağlar

Muayene için her aracın sınıfına göre belli başlı belgeleri bulunmaktadır. Günlük hayatta kullanılan taşıtlar okul servisleri, traktörler, yük kamyonları ve daha birçok araçların belli sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflar doğrultusunda muayeneye girecek olan araçlar için belgeler ve zorunlu kılınan birçok ekipman bulunmaktadır. Her araç kendi sınıfına ait olan belgeleri ve ekipmanları bünyesinde bulundurarak muayeneden geçebilir. Eğer araçlar içerisinde bulundurulması gereken emniyet için ve araçların düzgün sürülebilmesi için gerekli olan ekipmanları bulundurmazsa, muayeneden geçmesi zordur.

Tüv Türk İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

TÜVTÜRK için gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Muayeneye sokulacak olan araçların sınıfına göre gerekli olan periyotlar doğrultusunda araç muayenesi sağlanır. Araç muayenesi için öncesinde randevu alıp belgeleri hazır bulundurmak gerekmektedir. Araç muayenesi için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

  • Aracınız için geçerli trafik sigortası belgesi
  • Son muayene tarihini ispat eden belge
  • Tescil belgesinin Aslı
  • Kimlik numarasını gösteren kimlik veya pasaport

Tüv Türk Muayene Ücretleri 2020

1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. yeni  muayene ücretleri 174,64 lira ile 462,56 lira arasında olacak.

Yukarıda sayılan belgeler ile Türk TÜV tarafından araç muayenesi yapılmaktadır. Türk TÜV muayene yaptıracağınız zaman bu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Her aracın kendi sınıfında ve statüsüne uygun belgeleri bulundurmak zorunludur. Türk TÜV den muayeneden geçen araçlar trafikte sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.