enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bulgaristan Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Bulgaristan’a turistik vize için bazı belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Profesyonel vize sitesinden de gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri tamamlandığında en kısa sürede Bulgaristan’a turist konumunda seyahat yapılabiliyor.

Bireylerin bazı şartları taşıması durumunda Bulgaristan’a tercihleri doğrultusunda kısa veya uzun vadeli olarak seyahat edebiliyor. Bulgaristan vize için gerekli Belgeler, Bulgaristan vize istiyor mu? Vize Ücreti ne kadardır? Yazımızda

Bulgaristan’a Gitmek İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan özellikle öğrenciler tarafından en çok ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor. Bu bağlamda ülke ziyaretinde turistik vize belgesi artık daha hızlı ve pratik bir şekilde alınabiliyor. 2019 yılı itibariyle Bulgaristan’a turistik vize için hazırlanması gereken belgelerden biri pasaport belgesidir. Pasaport belgesinin aynı zamanda ülkeye ziyaret sürecinden sonrası için yani 180 günlük zaman diliminde de geçerliliğini sürdürmesi gerekiyor.

Bulgaristan İçin Vize Gerekli mi?

Bunun dışında vizenin işlenebilmesi açısından minimum 2 boş sayfasının yer alması gerekiyor. Bulgaristan turistik vize için hazırlanması gereken belgelerden biri de biyometrik resimdir. Arka fon renk tonu beyaz olan 35×45 mm düzeyinde 2 adet resim hazırlanması gerekiyor. Resimde yüz, çene, kulak hattı net bir biçimde görünmeli ve aynı zamanda biyometrik resimler güncel tarihe sahip olması gerekiyor.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan turistik vize işlemleri için hazırlanması gereken diğer belgeler:

  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Banka hesap dökümü,
  • İkametgâh belgesi ve
  • Hotel konfirmasyonu belgesi,
  • Mesleki duruma ilişkin belgeler hazırlanması gerekiyor.
  • Başvuru sahibi emekli olması durumunda emekli kartının 1 adet fotokopi belgesi hazırlaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin firma sahibi olması durumunda imza sirküleri hazırlaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin firma çalışanı olması durumunda son aya ait olan maaş bordrosu hazırlaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda ilgili eğitim kurumundan yakın tarihli öğrenci belgesi hazırlaması gerekiyor.
  • Başvuru sahibinin yasal kapsamda 18 yaşından küçük olması durumunda ebeveynleriyle birlikte dahi seyahat etmesi söz konusu olduğunda noter kurumu tarafından onaylı olan orijinal muvafakat name belgesi hazırlanması gerekiyor.

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vizesi çıkış süreci firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Ancak profesyonel vize firmasından Bulgaristan turistik vizesi ortalama olarak 5 iç günü içerisinde çıkıyor. Bunun haricinde acil durumlarda da Bulgaristan turistik vizesi için firma yetkilileriyle görüşülerek bu süreç daha da kısaltılabiliyor.

Bulgaristan turistik vize başvuruları seyahat sürecinden minimum 10 gün öncesinden gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Olası olumsuz durumlarda vize başvurusu 10 gün öncesinden yapıldığından herhangi risk durumu ortadan kaldırılabiliyor.

Bulgaristan Turistik Vize Süresi

Bulgaristan turistik vize süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. Bulgaristan turistik vizesi tek girişli olması durumunda Bulgaristan’a giriş sağlandıktan sonra Türkiye’ye yeniden geri dönüp 15 günlük zaman dilimi içerisinde tekrardan Bulgaristan’a ziyaret yapılmak istendiğinde bu talep olumsuz olarak yanıt görecektir. Bulgaristan’da daha uzun zaman dilimli olarak seyahat yapılması durumunda ticari veya ziyaret vizesi türü üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Bunun haricinde Kış sezonlarında Turizm Bakanlığı tarafından onaylı olarak Bulgaristan’a kayak sporu yapılması amacıyla gidilmesi durumunda ise kayak dönemi boyunca birden fazla girişli vize yapılabiliyor.

Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan Vize için 2020 ücreti ticari vize için harç ücreti 60 Euro‘dur.  Randevu ücreti için ise 25 Euro olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.