enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Schengen Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir

Schengen Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir. Schengen vizesi için, turistik C tipi vizesine ihtiyaç vardır. Schengen vizesi, tüm Avrupa ülkelerine gidebilmek için alınan bir vize olduğu için, gidilecek ülkeye göre belgeler açısından bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Ama temelde olması gereken C tipi Schengen vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Vize başvuru dilekçesi
 • Vize Başvuru Dilekçesi
 • Vize Ücret Dekontu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Schengen vize başvuru formu
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Varsa eski pasaport veya kullanılan pasaport
 • Önceden varsa Schengen vizelerinin fotokopisi
 • Seyahat ve sağlık sigortası
 • Davet mektubu

Almanya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için gerekli evraklar, çalışan şirket sahipleri, emekli vatandaşlar ve öğrencileri ilgilendiren belgeleri kapsamaktadır. Avrupa ülkelerinde; vize evrakları ve vize işlemleri kendi içinde bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Fransa, Almanya, İsviçre, İtalya ve Hollanda ülkeleri Schengen ülkeleri olmalarına rağmen istenen evraklarda farklılıklar ve prosedürde farklı uygulamalar görülmektedir. Eşsiz tarihi yapıları ve güzellikleri ile Berlin, Köln, Frankfurt, Düsseldorf, Hamburg gibi Almanya’da gezilecek birçok yeri gezip görmek için Almanya vizesi almak gerekiyor.

Almanya Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Varsa eski Schengen vizelerinin fotokopisi
 • Taahhütname vize başvuru formu
 • Almanya başkonsolosluğuna seyahat gerekçesini açıklayan şahsi dilekçe
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat masraflarını içeren belge
 • Otel ve konaklama rezervasyonu belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Meslekle ile ilgili belgeler

Schengen Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Schengen vizesi için gerekli olan evraklar hakkında bütün bilgileri seyahat edeceğiniz Avrupa ülkesinin konsolosluk sayfasında da bulabilirsiniz. Schengen vizesi, Avrupa ülkelerine giriş-çıkış yaparken kullanılan vizedir. Schengen vizesi için başvuru yaparken; öğrencilerin, çalışan vatandaşların, çalışmayan vatandaşların, emeklilerin, işverenlerin, davetiye ile başvuru yapacak kişilerin, seyahat amacına göre hazırlayacağı belgeler birbirinden farklıdır. Her Avrupa ülkesi, vize için farklı belgeler isteyebilmektedir. Vize başvurusunda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, istenilen belgeleri düzenli ve sistemli bir şekilde tedarik etmek gereklidir. Yasal olarak herhangi bir kısıtlamanız yoksa ve ziyaret edeceğiniz Avrupa ülkesinin vizesi için istenen evrakları tam olarak hazırlayıp başvuru yaptığınızda Schengen vizesi almanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Schengen Vizesi Almak

Schengen vizesi almak, Schengen bölgesi olarak bilinen ortak sınır bölgelerine rahatça gitme olanağı sunmaktadır. Eski dönemlerde Almanya’ya gitmek için ayrı, İsviçre’ye gitmek için ayrı ayrı vizeler alınması gerekiyordu. Fakat günümüzde Schengen bölgesi olarak bilinen ortak sınır ve ortak vize uygulaması sayesinde, Avrupa’daki 33 ülkeye tek bir vize alarak giriş yapılabilmektedir. Schengen vizesi alarak; Almanya’ya oradan Avustralya’ya, İsviçre’ye oradan İtalya gibi ülkelere geçme özgürlüğüne sahip olursunuz. Schengen vizesinin de diğer vizeler gibi üzerinde bir geçerlilik süresi basılıdır. Bu süre içerisinde gitmiş ve dönmüş olmanız gerekmektedir. Her Schengen vizesi üzerinde, vize kapsamında kaç kere Schengen bölgesine girebileceğiniz yazmaktadır. Çoklu giriş, çift giriş veya tek giriş olarak 3 farklı seçenek bulunmaktadır.

Schengen Vizesi Giriş Seçenekleri

Schengen vizesi ile tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olarak 3 farklı giriş seçeneği bulunmaktadır.

Tekli Giriş (Single Entry): Schengen vizesi üzerinde tek giriş yazıyorsa o vize ile sadece bir kere Schengen bölgesine giriş-çıkış yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Schengen vizesi üzerinde tek giriş yazıyorsa örneğin Fransa’ya gittiniz Türkiye döndüğünüz zaman vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresinin bitimine daha fazla zaman olsa da vize geçerliliğini kaybetmektedir. Tekrar bir Schengen bölgesine gitmek istediğinizde yeni vize almanız gerekmektedir. Fakat Schengen bölgesini terk etmeden diğer Schengen ülkelerine gezmeniz de engel yoktur. Yani İtalya’ya gitmişken Fransa ve İspanya gibi Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus Schengen bölgesinden ayrılmamak ve 6 ayda 90 günden fazla Schengen bölgesinde kalmamak gerekmektedir.

Çift Giriş (Double Entry): Schengen vizesi üzerinde çift giriş yazıyorsa vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen bölgesine 2 kez gidip gelebileceğiniz anlamına gelmektedir. Her girişinizde Schengen bölgesindeki diğer Avrupa ülkelerine serbest dolaşım hakkınız bulunmaktadır. Schengen vizesi ile 6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Örnek verilecek olursa 1 yıllık, çift girişli Schengen vizeniz varsa ilk 6 ayında bir kere girip 3 ay, ikinci 6 ayında tekrar 3 ay kalabilirsiniz, fakat ilk 6 ayda iki kez girip çıkıp 180 gün kalmanız mümkün değildir.

Çoklu giriş (Multiple entry): Schengen vizesi üzerinde çoklu giriş yazıyorsa, Schengen vizesinin geçerlilik süresi boyunca Schengen bölgesine sınırsız kez giriş-çıkış yapabilirsiniz anlamına gelmektedir. Fakat yine 6 aylık giriş çıkışlarınızda 90 günden fazla Schengen bölgesinde kalmanız mümkün değildir.

Schengen Vizesi Başvuru Süreci

Schengen vizesi için, öncelikle pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Schengen vizesi başvuru yapacağınız Avrupa ülkesinin Schengen vizesi başvuru süreci için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Schengen vizesi için başvuru yapılacak ülkenin sizden istenilen bilgileri ve belgeleri tamamlayıp randevu talebi oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra bizi türünüze göre sunmanız gereken başvuru evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Seçtiğiniz tarih ve saatte yetkili kuruma gidip vize ücretini ödeyip görüşme belgelerini teslim edebilirsiniz. Vize işlemleri tamamlandıktan sonra verdiğiniz adrese pasaportunuz gönderilmektedir.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

İngilizce ve gidilecek ülkenin resmi dili kullanılarak Schengen vizesi başvuru formu yazılmaktadır. Başvuru formu doldurulurken tükenmez kalem kullanılmalı, büyük harflerle doldurulmalı ve başvuru belgesindeki bilgileri destekleyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Kurşun kalemle doldurulan başvuru formları geçerli sayılmamaktadır. Schengen başvuru formu dijital ortamda da doldurmak mümkündür. Başvuru formuna biyometrik fotoğrafınızı, fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak ve vize başvuru formunun en alt köşesine imza atarak başvuru formunu tamamlamış olursunuz. Atmış olduğunuz imzanız ile pasaportta kullandığınız imzanızın aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Başvuru formunda bulunan kimlik bilgilerinizi kimlikte olduğu gibi yazmalısınız. Gerçeği farklı dâhi olsa kimlikteki bilgiler olduğu gibi yazılmalıdır. Bu bilgiler doğru yazılmadığı takdirde başvuru formu geçerli sayılmaz.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorusuna cevap vermek gerekirse her bir Schengen ülkesi için ayrı miktarlardadır. Schengen vizesine başvuru yaparken hazırlamanız gereken belgeler seyahat amacına, süresine, yaşınıza ve mesleğinize göre değişiklik göstermektedir. Yalnız bazı belgeler her kategoride hazırlanması gerekmektedir. Schengen başvurusundan olumlu yönde bir sonuç almanız için, ispatlamanız gereken en önemli husus; finansal durumunuzun seyahati gerçekleştirmeye uygun olmasıdır. Finansal varlığınız maaş bordrosu, banka hesap dökümleri, mal varlığınız ve SGK hizmet dökümü gibi unsurları ispat etmeniz ve desteklemeniz gerekmektedir. Schengen ülkeleri ortak bir vize sistemi yürütüyor olsalar bile bazı prosedürler ve kurallar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Schengen ülkelerinden bir bankada en az 10.000 TL olmasını talep ederken diğeri daha fazla bir miktar talep edebilmektedir. Sponsorluk durumunda ise bankada beklenen para miktarı artış göstermektedir. Örnek verecek olursak yanınızda çalışmayan kişilerle birlikte seyahate çıkıyorsanız o kişinin seyahat masraflarını üstlendiğinizi ispat eden finansal belgeler sunmanız ve bankada sponsorluğunda üstlenecek kadar paranızın olması gerekmektedir.

Schengen vizesi Fiyatları

 • Transit vize almak için 80 Euro,
 • Kısa vize başvurusu için  (90 günden az ) 80 Euro,
 • Uzun vade kalmak için (90 günden fazla) 116 Euro,
 • 12-6  yaş olanlar içim  40 Euro,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.