enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

A2 Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

A2 Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

A2 Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Motosiklet ehliyeti  kimine göre özgürlüğe doğru yol almanın adı, kimine göre şehir trafiğinden kaçmaya yarayan mucize alet, bazı gençler için akrobasi makinesi, kimine göre ise işi gereği paketlenmiş ürünleri dağıtmak için  kullandığı bir ulaşım aracıdır.  A2 motosiklet ehliyeti nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir, hangi sınavlara girilir, maliyet nedir, ehliyete kavuşmak kaç gün sürer gibi  konulara girmeden önce A2 Ehliyet sahipleri hangi araçları kullanabilir, özellikleri nelerdir kısaca değinmekte fayda var.

Kara yolunda seyahat eden motorlu ve çok tekerli araçlar için ehliyet almak şarttır. A1-A2 motosiklet ehliyet sınıflarıdır ve yasa gereği kullanılabilecekleri motosikletlerin güç, ağırlık özellikleri farklılık gösterir. Peki a2 ehliyet için gerekenler nelerdir?

A2 sınıfı Motosikletlerin Özellikleri

A2 ehliyet ile; güç sınırı 35 kilovat olan ve Kilovat-Kilogram oranı 0,2 yi geçmemesi gereken sepetli sepetsiz 2 tekerli araçlar kullanılabilmektedir. Ayrıca gücü 15 kilovatı geçmeyen 3 tekerli motorlarda kullanılabilmektedir. A2 sınıf ehliyet M ve A1 sınıfını da kapsamaktadır.

A2 Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Başvuru yapılan tarihten altı ay önce çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf,
 • Son mezun olunan okul diploması ya da öğrenim belgesi fotokopisi (Aslını beyan etmek zaruridir),
 • Adli sicil kaydı,
 • Devlet hastanelerinden alınmış, sürücü olabilir sağlık raporu,
 • Hali hazırda mevcut olan ehliyet varsa fotokopisi,
 • Sınav ücretinin makbuzu,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Milli eğitim bakanlığına bağlı herhangi bir ehliyet kursuna kayıt olmak.

Motor Ehliyeti İçin Kurs Ve Sınav süreci Nasıldır ?

A2 ehliyeti sınavı iki aşamalı yapılmaktadır;

 1. Teorik
 2. Direksiyon sınavı 

Halihazırda B sınıfı sürücü belgesine sahip adayların teorik sınava girmeleri gerekmiyor. Adayların Milli Eğitimin önceden tayin ettiği gün ve saatlerde sınava girmeleri gerekiyor. Teorik sınav E-Sınav şeklinde olup, başarılı olunması halinde yaklaşık 1 ay sonra milli eğitimin belirlediği direksiyon sınav alanında müfettişler gözetiminde pratik sınava tabi tutuluyorlar.

A2 Ehliyet İçin Gerekenler

Pratik sınavda motosiklete hakim olunup olunmadığı test edilmektedir. 35 dk sınav süresi boyunca parkur düzeni dışına çıkılmayacak, ayaklar kati suretle yere değmeyecek ve parkur sonrası trafik içinde sinyalizasyonlara dikkat edilip, kalkışlarda motor stop edilmeyecektir. Sadece iki kez hata yapma hakkına sahip adaylara sınav sonuçları başarılı veya başarısız aynı saat içinde bildirilmektedir.

Başarısız olanlar kurs yardımıyla pratik dersi tekrar edip bir sonraki sınava girebilmektedirler. 4 kez  girme hakları  bulunmaktadır. 4. kez de başarılı olamayanlar tekrardan kursa kayıt olup eğtimi yeniden alarak aynı sürece tabi olurlar.

Başarılı olanlar ise dosyalarını aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne gitmeden önce emniyetin trafik şubelerinden A2 ehliyet harcı yatırıp, makbuzla birlikte işlemlerini yapmak üzere nüfus müdürlüğündeki görevli memura teslim ederek yeni ehliyetlerinin kendilerine ulaşacağı günü beklemektedirler.

A2 Ehliyet Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır ?

10 yılda bir  güncel sağlık raporuyla birlikte yenilenmesi gerekmektedir.

A2 Ehliyet Almanın Toplam Maliyeti;

 • 210 TL Ehliyet sınavına giriş ücreti,
 • 486 TL Ehliyet harç ücreti,
 • 1500 TL 2020 yılı A2 ehliyet kurs ücreti,
 • Toplam tutar A2 sınıf ehliyet için 2.200 TL.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.